Jakie są metody rozliczeń VAT?

Dla kogo poszczególne metody?

Różne metody rozliczenia podatku od towarów i usÅ‚ug umożliwiajÄ… podatnikom wybór, dziÄ™ki któremu mogÄ… oni dostosować rozliczenie do specyfiki prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci. Warto zapoznać siÄ™ z każdÄ… z dostÄ™pnych metod, aby wybrać najbardziej korzystnÄ…, a przy tym dostosowanÄ… do rodzaju i skali dziaÅ‚alnoÅ›ci.

Nie wszystkie metody rozliczeÅ„ VAT sÄ… dostÄ™pne dla każdego z podatników. Podatnicy posiadajÄ…cy status maÅ‚ego podatnika mogÄ… wybrać pomiÄ™dzy:

  • rozliczeniem na zasadach ogólnych,
  • rozliczeniem kwartalnym, a
  • metodÄ… kasowÄ….

"Małym podatnikiem" jest podatnik podatku od towarów i usług:

  • u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotÄ… podatku) nie przekroczyÅ‚a w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w zÅ‚otych kwoty odpowiadajÄ…cej równowartoÅ›ci 1.200.000 euro,
  • prowadzÄ…cego przedsiÄ™biorstwo maklerskie, zarzÄ…dzajÄ…cego funduszami inwestycyjnymi, bÄ™dÄ…cego agentem, zleceniobiorcÄ… lub innÄ… osobÄ… Å›wiadczÄ…cÄ… usÅ‚ugi o podobnym charakterze, z wyjÄ…tkiem komisu – jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usÅ‚ugi (wraz z kwotÄ… podatku) nie przekroczyÅ‚a w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w zÅ‚otych kwoty odpowiadajÄ…cej równowartoÅ›ci 45.000 euro. 

Podatnicy niebÄ™dÄ…cy maÅ‚ymi podatnikami mogÄ… natomiast wybrać pomiÄ™dzy:

  • rozliczeniem na zasadach ogólnych, tzn. miesiÄ™cznym, a
  • rozliczeniem kwartalnym.

Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.

Porady prawne

Rozliczenie na zasadach ogólnych

W przypadku wyboru rozliczenia VAT na zasadach ogólnych zdarzenia powodujące powstanie obowiązku podatkowego rozliczane są miesięcznie. Podatnicy zobowiązani są do składania deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.

Powyższy zapis oznacza, że nawet jeśli w danym miesiącu nie wystąpiły czynności opodatkowane (podatek należny) ani nie miały miejsca zakupy (podatek naliczony), podatnik jest obowiązany złożyć (w takiej sytuacji de facto pustą) deklarację.

Rozliczenie na zasadach ogólnych jest domyÅ›lnym rozliczeniem podatników podatku VAT i nie wymaga osobnego zgÅ‚oszenia.

Rozliczenie kwartalne - mały podatnik

W przypadku wyboru kwartalnej metody rozliczania podatku VAT obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, ale podatek rozliczany jest kwartalnie. Podatnicy zobowiązani są do składnia deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7K w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.

Podatnik zamierzajÄ…cy wybrać rozliczenie kwartalne podatku VAT zobowiÄ…zany jest najpóźniej do 25 dnia drugiego miesiÄ…ca kwartaÅ‚u, za który bÄ™dzie po raz pierwszy zÅ‚ożona kwartalna deklaracja podatkowa, zÅ‚ożyć do naczelnika wÅ‚aÅ›ciwego urzÄ™du skarbowego zawiadomienie o wyborze rozliczania VAT za okresy kwartalne (powyższego można dokonać zwykÅ‚ym pismem, nie zapominajÄ…c jednak o dokonaniu także aktualizacji formularza VAT-R).Natomiast podatnik rozpoczynajÄ…cy w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynnoÅ›ci podlegajÄ…cych opodatkowaniu dokonuje zawiadomienia w terminie do 25 dnia miesiÄ…ca nastÄ™pujÄ…cego po miesiÄ…cu, w którym rozpoczÄ…Å‚ wykonywanie tych czynnoÅ›ci.

Rezygnacja z rozliczenia kwartalnego jest możliwa nie wcześniej niż po upływie czterech kwartałów za które podatnicy składali deklaracje kwartalne, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy miesięczny okres rozliczeniowy, jednak nie później niż z dniem upływu terminu złożenia tej deklaracji.

Rozliczenie kwartalne - podatnik niebędący małym podatnikiem

W przypadku wyboru kwartalnej metody rozliczania podatku VAT podatnicy niebędący małymi podatnikami zobowiązani są do składnia deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7D w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.

Podatnik, nie będący małym podatnikiem zamierzający wybrać rozliczenie kwartalne podatku VAT, zobowiązany jest najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa VAT-7D, złożyć do naczelnika właściwego urzędu skarbowego zawiadomienie o wyborze rozliczania VAT za okresy kwartalne. Natomiast podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu dokonuje zawiadomienia w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie tych czynności.

Podatnicy niebÄ™dÄ…cy maÅ‚ymi podatnikami rozliczajÄ…cy siÄ™ kwartalnie majÄ… obowiÄ…zek wpÅ‚acania zaliczek na podatek VAT za pierwszy i drugi miesiÄ…c kwartaÅ‚u. Zaliczki wynoszÄ… 1/3 kwoty podatku należnego wynikajÄ…cej z deklaracji podatkowej zÅ‚ożonej za poprzedni kwartaÅ‚. Podatnicy sÄ… zobowiÄ…zani wpÅ‚acać zaliczkÄ™ w terminie do 25. dnia miesiÄ…ca nastÄ™pujÄ…cego po miesiÄ…cu, za który jest wpÅ‚acana.

Na czym polega metoda kasowa?

Cechą charakterystyczną tej metody jest odmienny od ogólnego moment dokonania rozliczenia, zarówno podatku należnego, jak też naliczonego, który został przesunięty na późniejsze okresy rozliczeniowe niż te, które obowiązują innych podatników VAT.

W przypadku wyboru metody kasowej – dostÄ™pnej wyÅ‚Ä…cznie dla maÅ‚ych podatników – obowiÄ…zek podatkowy powstaje:

  • z dniem otrzymania caÅ‚oÅ›ci lub części zapÅ‚aty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub Å›wiadczenia usÅ‚ug na rzecz czynnego podatnika VAT,
  • z dniem otrzymania caÅ‚oÅ›ci lub części zapÅ‚aty, nie później niż 180. dnia, liczÄ…c od dnia wydania towaru lub wykonania usÅ‚ugi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub Å›wiadczenia usÅ‚ug na rzecz podmiotu innego niż podmiotu innego niż zarejestrowany podatnik VAT. 

Otrzymanie zapÅ‚aty w części powoduje powstanie obowiÄ…zku podatkowego w tej części.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotÄ™ podatku naliczonego w odniesieniu do nabytych przez maÅ‚ego podatnika towarów i usÅ‚ug, w okresie stosowania przez niego metody kasowej, powstaje nie wczeÅ›niej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonaÅ‚ zapÅ‚aty za te towary i usÅ‚ugi. Jeżeli podatnik nie dokonaÅ‚ obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, może obniżyć kwotÄ™ podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch nastÄ™pnych okresów rozliczeniowych.

Wybór kasowej metody rozliczania VAT wiąże siÄ™ dodatkowo z obowiÄ…zkiem kwartalnego rozliczania tego podatku oraz skÅ‚adnia deklaracji dla podatku od towarów i usÅ‚ug VAT-7K w terminie do 25. dnia miesiÄ…ca nastÄ™pujÄ…cego po każdym kolejnym kwartale.

Zawiadomienie o wyborze kasowej metody rozliczania VAT należy zÅ‚ożyć do naczelnika wÅ‚aÅ›ciwego urzÄ™du skarbowego w terminie do koÅ„ca miesiÄ…ca poprzedzajÄ…cego okres, za który podatnik bÄ™dzie stosowaÅ‚ tÄ™ metodÄ™ rozliczania VAT (powyższego można dokonać zwykÅ‚ym pismem, nie zapominajÄ…c jednak o dokonaniu także aktualizacji formularza VAT-R).

Podatnik może zrezygnować ze stosowania metody kasowej nie wczeÅ›niej niż po upÅ‚ywie 12 miesiÄ™cy, w których rozliczaÅ‚ siÄ™ tÄ… metodÄ…. Zawiadomienie o rezygnacji z rozliczania metodÄ… kasowÄ… należy zÅ‚ożyć w terminie do koÅ„ca kwartaÅ‚u, w którym metoda ta byÅ‚a stosowana. MaÅ‚y podatnik traci prawo do rozliczania podatku metodÄ… kasowÄ…, poczÄ…wszy od rozliczenia za miesiÄ…c nastÄ™pujÄ…cy po kwartale, w którym przekroczyÅ‚ (odpowiednio) kwotÄ™ 1.200.000 euro lub 45.000 euro.

Ustawodawca wyÅ‚Ä…czyÅ‚ możliwość kwartalnego rozliczania siÄ™ z podatku za pomocÄ… deklaracji VAT-7K czy VAT-7D dla podatników, którzy w danym kwartale lub w poprzedzajÄ…cych go czterech kwartaÅ‚ach dokonali dostawy towarów, o których mowa w zaÅ‚Ä…czniku nr 13 do ustawy (niektóre wyroby stalowe i paliwa), chyba że Å‚Ä…czna wartość tych dostaw bez kwoty podatku nie przekroczyÅ‚a, w żadnym miesiÄ…cu z tych okresów, kwoty 50.000 zÅ‚, a jeÅ›li przekroczyÅ‚a tÄ™ kwotÄ™, nie przekroczyÅ‚a kwoty odpowiadajÄ…cej 1% wartoÅ›ci ich sprzedaży bez kwoty podatku. W przypadku gdy Å‚Ä…czna wartość dostaw tych towarów (bez kwoty podatku) przekroczyÅ‚a  progi, o których mowa wyżej, podatnicy ci sÄ… obowiÄ…zani do skÅ‚adania deklaracji podatkowych za okresy miesiÄ™czne.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usÅ‚ug  (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221, z późn. zm.);

 

Na podst.: www.finanse.mf.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika