Korzystnie rozlicz e-PITy online

Pierwsze miesiące roku dla wielu osób upływają pod znakiem rozliczania podatków. Trzeba przyznać, że nie jest to proste. Przepisy są zawiłe i ciągle modyfikowane, a reforma nazywana Polskim Ładem zamiast wszystko uprościć, tylko to skomplikowała. Na szczęście istnieją narzędzia, które pozwalają na szybkie i wygodne rozliczenie podatków przez internet.

 Korzystnie rozlicz e-PITy online


Jeśli mamy pewność, że chcemy podejść do podatków, korzystając z rozwiązania internetowego, musimy podjąć jedną ważną decyzję – z którego systemu skorzystać? W tym obszarze sytuacja wygląda analogicznie do wielu dziedzin, w których działają rozbudowane usługi internetowe. Konkurencja jest spora, a na pierwszy rzut oka trudno dostrzec wady i zalety poszczególnych opcji. Przeanalizujemy je w ramach tego artykułu.

Czy warto postawić na Twój e-PIT?

Rozliczanie PIT-ów przez internet stało się popularne, gdy Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom usługę Twój e-PIT. Po raz pierwszy mogliśmy z niej korzystać 15 lutego 2019 roku (dwa lata później powstał portal e-Urząd Skarbowy). Na czym to polega? Jest to system rozliczeń, który dysponuje danym z formularzy PIT-11, które do urzędów skarbowych wysyłają płatnicy składek, czyli – mówiąc w uproszczeniu – pracodawcy. Na podstawie tych informacji przygotowywane są wstępnie wypełnione formularze PIT-37, PIT-28, PIT-36 oraz PIT-38.

Co zrobić z tak przygotowaną deklaracją? Wyjścia są cztery. Można ją odrzucić, ale należy pamiętać, że w takim wypadku rozliczenie należy przeprowadzić samodzielnie. Drugą opcją jest akceptacja rozliczenia i wysyłka do urzędu skarbowego. Trzecie wyjście to bezczynność, a w zasadzie brak aktywności. Tego rodzaju postępowanie nie rodzi konsekwencji – wstępnie wypełniona deklaracja zostanie wysłana do urzędu skarbowego ostatniego dnia rozliczeń. W 2024 roku będzie to miało miejsce 30 kwietnia.

Łatwo przegapić ulgi

Warto pamiętać o opcji czwartej, czyli edycji przygotowanego rozliczenia. Dlaczego jednak podatnik miałby chcieć modyfikować dokument przygotowany przez zaufaną instytucję? Cóż, wstępnie wypełniona deklaracja może, siłą rzeczy, zawierać sporo braków. Organy państwa na przykład nie wiedzą o tym, jakie ulgi przysługują podatnikowi. A rządowa usługa Twój e-PIT nie została wyposażona w mechanizm, który pytałby podatnika o jego szczegółową sytuację prawno-podatkową.

Kolejną ważną kwestią jest mechanizm przekazywania 1,5% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Wstępnie wypełnione deklaracje, które w przypadku braku akcji podatnika są wysyłane do urzędu skarbowego, nie uwzględniają tego zagadnienia. Ciężko byłoby bowiem założyć, jaką organizację w tym roku chce wybrać podatnik.

Bezpłatne programy do rozliczania PIT-ów

Usługa Twój e-PIT to rozwiązanie rządowe, które ma zalety i wady. Na rynku dostępne są także inne rozwiązania, które pozwalają wypełnić e-PITy online. Mowa o darmowych programach do rozliczania PIT-ów. Część z nich powstała po to, by uzupełnić luki, które posiada narzędzie Ministerstwa Finansów. Inne są dostępne od lat i sukcesywnie rozwijają się, dopasowując się do preferencji użytkowników oraz zmieniających się przepisów podatkowych.

Dobrym przykładem bezpłatnego programu, który jest rozwijany od lat, jest PITax.pl. Dostępny zarówno w wersji, którą można ściągnąć i zainstalować na komputerze, jak i wersji używanej z poziomu przeglądarki internetowej. To od podatnik zależy, z której możliwości skorzysta.

Twórcy programu PITax.pl zrobili wiele, by ich rozwiązanie nie miało wad usługi rządowej. Inny jest model wypełniania deklaracji. W jego trakcie program pyta podatnika o kolejne kwestie i w ten sposób pozyskuje dane. Jest to wykonane w prosty i przyjazny sposób, a użytkownik w ogóle nie ma wrażenia, że obcuje z zaawansowanym narzędziem informatycznym.

Owszem, w tym przypadku podatnik musi samodzielnie wprowadzić do programu dane z formularza PIT 11, który otrzymał od pracodawcy. PITax.pl nie ma dostępu do druków wysyłanych przez płatników podatku do urzędów skarbowych. Jednak nie jest to czynność skomplikowana – danych nie jest wiele, więc ich przeniesienie wymaga zaledwie kilku chwil.

Program asystuje podatnikowi

Kolejne kroki w pełni pokazują różnicę między usługą Twój e-PIT a programem PITax.pl. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z umiejętnym pozyskiwaniem danych i podpowiadaniem ulg. Interakcja z użytkownikiem jest poprowadzona taką ścieżką, aby uzyskać jak największą pewność, że podatnik uwzględni w deklaracji ulgi, z których może skorzystać.

Podobnie jest z kwestią wyboru organizacji pożytku publicznego, której chce się przekazać 1,5% podatku. Nie trzeba pamiętać numeru KRS – wystarczy wybrać podmiot z przygotowanej przez twórców programu listy. Odbywa się to przejrzyście, wygodnie i szybko. 

Dobrze więc widać, na czym polegają wady i zalety dwóch konkurencyjnych rozwiązań. Z tego rządowego można ewentualnie skorzystać wtedy, gdy nie uzyskuje się opodatkowanych dochodów lub ma się 100% pewności, że nie podlega się żadnym ulgom.

Drugie rozwiązanie – w postaci darmowego programu PITax.pl – będzie idealne dla osób, które chcą skorzystać z należnych ulg i zależy im na tym, by płacić jak najniższy podatek. Albo otrzymać od urzędu skarbowego jak najwyższy zwrot. Naprawdę warto się zastanowić, czy w tym roku nie przydałoby się dołączyć do tej grupy. Wiele wskazuje na to, że dla szerokiego grona podatników jest to wybór bardziej korzystny. I to nie tylko dlatego, że daje wygodę i pozwala zaoszczędzić czas. Najważniejszym argumentem są konkretne korzyści finansowe, które potem będą widoczne w domowym budżecie.


Pitax.pl

Łatwe podatki

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika