Kto jest małym a kto średnim przedsiębiorcą? Co zmieni się w tym zakresie od 1 stycznia 2005 r.?
Jakie korzyści niesie za sobą bycie małym lub średnim przedsiębiorcą?
Regulacja dotycząca małych i średnich przedsiębiorców znajduje się w ustawie Prawo działalności gospodarczej, która w tym zakresie obowiązuje do dnia 31 grudnia 2004 r. Ustawa ta wprowadza obowiązek Państwa stwarzania z poszanowaniem zasad równości i konkurencji, korzystnych warunków dla funkcjonowania i rozwoju małych i średnich przedsiębiorców, w szczególności poprzez:
- inicjowanie zmian stanu prawnego sprzyjających rozwojowi małych i średnich przedsiębiorców, w tym dotyczących dostępu do środków finansowych pochodzących z kredytów i pożyczek oraz poręczeń kredytowych,
- wspieranie instytucji umożliwiających finansowanie działalności gospodarczej na dogodnych warunkach,
- wyrównywanie warunków wykonywania działalności gospodarczej ze względu na obciążenia publicznoprawne,
- ułatwianie dostępu do informacji, szkoleń oraz doradztwa,
- wspieranie instytucji i organizacji lokalnych oraz regionalnych działających na rzecz małych i średnich przedsiębiorców,
- promowanie współpracy małych i średnich przedsiębiorców z innymi przedsiębiorcami polskimi i zagranicznymi, ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorczości lokalnej.
Niestety, Prawo działalności gospodarczej nie przewiduje żadnych sankcji za niewykonywanie obowiązków przez Państwo.
Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, która w zakresie regulacji małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców wchodzi w życie 1 stycznia 2005 r. przewiduje analogiczne obowiązki Państwa wobec małych i średnich przedsiębiorców, do katalogu podmiotów "wspieranych" dołączając jeszcze mikroprzedsiębiorców, których definicja również znajduje się w nowej ustawie.
Mały przedsiębiorca.
Rozróżnienie małego i średniego przedsiębiorcy opiera się na kryteriach ekonomicznych. Za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w ostatnim roku obrotowym:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
- osiągnął przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nie przekraczający równowartości w złotych 7 milionów EURO lub suma aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec poprzedniego roku obrotowego nie przekroczyła równowartości w złotych 5 milionów EURO.
Za małego przedsiębiorcę nie uważa się jednak przedsiębiorcy, w którym inni niż mali przedsiębiorcy posiadają:
- więcej niż 25% wkładów, udziałów lub akcji,
- prawa do ponad 25% udziału w zysku,
- więcej niż 25% głosów w zgromadzeniu wspólników (akcjonariuszy).
Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, która w zakresie regulacji małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców wchodzi w życie 1 stycznia 2005 r. zmienia kryteria uznania podmiotu gospodarczego za małego przedsiębiorcę. Od 1 stycznia 2005 r. za małego przedsiębiorcę będzie się uważać takiego przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.
Średni przedsiębiorca.
Za średniego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, nie będącego małym przedsiębiorcą, który w poprzednim roku obrotowym:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
- osiągnął przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nie przekraczający równowartości w złotych 40 milionów EURO lub suma aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec poprzedniego roku obrotowego nie przekroczyła równowartości w złotych 27 milionów EURO.
Jednak za średniego nie uważa się przedsiębiorcy, w którym przedsiębiorcy inni niż mali i średni posiadają:
- więcej niż 25% wkładów, udziałów lub akcji,
- prawa do ponad 25% udziału w zysku,
- więcej niż 25% głosów w zgromadzeniu wspólników (akcjonariuszy).
Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej zmienia również przesłanki uznania danego podmiotu za średniego przedsiębiorcę, stanowiąc, że średnim przedsiębiorcą jest ten przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.
Status małego czy śreniego przedsiębiorcy nie jest więc uzależniony od formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej. Mogą nimi być wszystkie rodzaje spółek handlowych oraz przedsiębiorcy indywidualni.
Mikroprzedsiębiorca
Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, która w zakresie regulacji małych i średnich przedsiębiorców oraz mikroprzedsiębiorców wchodzi w życie 1 stycznia 2005 r. wprowadza pojęcie "mikroprzedsiębiorcy", który również zostaje objęty szczególną opieką Państwa. Ustawa za mikroprzedsiębiorcę uznaje przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Pamietaj, że:
- zgodnie z nową ustawą o swobodzie działalności gospodarczej nie uważa się odpowiednio za mikroprzedsiębiorcę, małego lub średniego, przedsiębiorcy, w którym inni przedsiębiorcy, Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego posiadają:
- 25% i więcej wkładów, udziałów lub akcji;
- prawa do 25% i więcej udziału w zysku;
- 25% i więcej głosów w zgromadzeniu wspólników, walnym zgromadzeniu akcjonariuszy albo walnym zgromadzeniu spółdzielni.
- przepisy ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej dotyczące małych i średnich przedsiębiorców tracą moc z dniem 31 grudnia 2004 r. i zostają zastąpione regulacją ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 19 listopada 1999r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. 1999r. nr 101 poz. 1178 ze zmianami),
- ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. 2004 r., Nr 173, poz. 1807).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?