Nowe obowiązki identyfikacyjne przedsiębiorców
Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – prawo przedsiÄ™biorców (Dz.U. z 2018 r. poz. 646) nadkÅ‚ada na przedsiÄ™biorców nowy obowiÄ…zek identyfikacyjny. Od dnia wejÅ›cia w życie ww. ustawy, tj. od 30 kwietnia 2018 r., zgodnie z art. 20 ust. 2 ww. ustawy, każdy przedsiÄ™biorca ma obowiÄ…zek umieszczać w oÅ›wiadczeniach skierowanych w zakresie wykonywanej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej do oznaczonych osób i organów – numer identyfikacji podatkowej (NIP). Ponadto przedsiÄ™biorcy majÄ… obowiÄ…zek posÅ‚ugiwać siÄ™ numerem NIP w obrocie prawnym i gospodarczym.
Dodatkowo zgodnie z art. 20 ust. 3 ww. ustawy, na każdego przedsiębiorcę, który oferuje towary lub usługi w sprzedaży bezpośredniej lub w sprzedaży na odległość za pośrednictwem środków masowego przekazu, sieci teleinformatycznych lub druków bezadresowych, nałożono obowiązek umieszczania w ofercie co najmniej:
- oznaczenia firmy
- numeru identyfikacji podatkowej (NIP)
- siedziby albo adresu.
Dla przypomnienia wskazać należy, iż przepisy prawa powszechnie obowiązującego w sposób precyzyjny regulują kwestię oznaczenia firmy. Ogólne normy prawne w tym zakresie znajdują się w kodeksie cywilnym, tj.:
„Art. 434 FirmÄ… osoby fizycznej jest jej imiÄ™ i nazwisko. Nie wyklucza to wÅ‚Ä…czenia do firmy pseudonimu lub okreÅ›leÅ„ wskazujÄ…cych na przedmiot dziaÅ‚alnoÅ›ci przedsiÄ™biorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych okreÅ›leÅ„ dowolnie obranych.
Art. 435 § 1. FirmÄ… osoby prawnej jest jej nazwa.
§ 2. Firma zawiera okreÅ›lenie formy prawnej osoby prawnej, które może być podane w skrócie, a ponadto może wskazywać na przedmiot dziaÅ‚alnoÅ›ci, siedzibÄ™ tej osoby oraz inne okreÅ›lenia dowolnie obrane.
§ 3. Firma osoby prawnej może zawierać nazwisko lub pseudonim osoby fizycznej, jeżeli sÅ‚uży to ukazaniu zwiÄ…zków tej osoby z powstaniem lub dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… przedsiÄ™biorcy. Umieszczenie w firmie nazwiska albo pseudonimu osoby fizycznej wymaga pisemnej zgody tej osoby, a w razie jej Å›mierci - zgody jej małżonka i dzieci.”
W kodeksie cywilnym znajdziemy także ogólne regulacje prawne dot. siedziby osób prawnych oraz osób ustawowych do których odpowiednio stosuje się przepisy o osobach prawnych:
„Art. 41 Jeżeli ustawa lub oparty na niej statut nie stanowi inaczej, siedzibÄ… osoby prawnej jest miejscowość, w której ma siedzibÄ™ jej organ zarzÄ…dzajÄ…cy.”
Analizując treść ustawy prawo przedsiębiorców zwrócić należy uwagę, iż w myśl art. 20 ust. 5 tej ustawy nowe obowiązki nałożone na przedsiębiorców nie naruszają obowiązków przewidzianych w przepisach odrębnych. Tym samym np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będąca przedsiębiorcą, ma obowiązek realizować zarówno wymogi wskazane w art. 206 kodeksu spółek handlowych, jak i wymogi wskazane w art. 20 ustawy prawo przedsiębiorców. Również spółka akcyjna będąca przedsiębiorcą ma obowiązek spełniać zarówno wymogi wskazane w art. 374 kodeksu spółek handlowych, jak i wymogi wskazane w art. 20 ustawy prawo przedsiębiorców.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?