Nowelizacja przepisów o syndykach?

Czemu ma służyć nowelizacja przepisów o syndykach?

W ramach wprowadzania rozwiązań, które sprawdziły się w 2020 r., rząd skierował do Sejmu projekt ułatwień dla przedsiębiorców, służący zapewnianiu im warunków uczciwej konkurencji i zwiększeniu bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo restrukturyzacyjne oraz niektórych innych ustaw implementuje regulacje dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, umorzenia długów i zakazów prowadzenia działalności oraz w sprawie środków zwiększających skuteczność postępowań dotyczących restrukturyzacji, niewypłacalności i umorzenia długów, a także zmieniającej dyrektywę (UE) 2017/1132 (dyrektywa o restrukturyzacji i upadłości).

Proponowana nowelizacja ustawy Prawo restrukturyzacyjne ma przyspieszyć postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne, zmniejszyć koszty postępowania, a także zmienić zasady powoływania syndyków, zarządców i nadzorców sądowych.

Porady prawne

Jakie rozwiazania przewidziano w projekcie?

Przy każdym sądzie upadłościowym i restrukturyzacyjnym powstaną listy doradców restrukturyzacyjnych posiadających licencję. Listy będą dostępne w systemie teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe. Sąd będzie wyznaczał doradców według kolejności z sądowej listy doradców.

Proponowane przepisy pozwolą wyeliminować nadużycia i nieprawidłowości związane z wyborem syndyków, zarządców i nadzorców a przez to istotnie poprawią jakość prowadzenia postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjny. Wprowadzenie przydziału spraw upadłościowych według kolejności, w oparciu o listy doradców restrukturyzacyjnych, wyeliminuje podejrzenia o braku przejrzystości w przydzielaniu spraw.

Projekt wprowadza też bezwarunkowe objęcie układem we wszystkich postępowaniach restrukturyzacyjnych wierzycieli rzeczowych – chodzi głównie o banki. Do wprowadzenia uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego przez Ministerstwo Sprawiedliwości w 2020 r., banki były wyłączone z układu i mogły blokować restrukturyzację.

Skutkiem wejścia w życie przepisów będzie kompleksowa regulacja ochrony przed egzekucją dłużników, którzy złożyli wniosek o otwarcie jednego z czterech postępowań restrukturyzacyjnych. Ochrona będzie aktualizować się z dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, a jej pierwotny okres będzie trwał 4 miesiące. Jeżeli postęp w negocjacjach dłużnika z wierzycielami będzie wskazywał na prawdopodobieństwo zawarcia układu, okres ten będzie mógł być przedłużony przez sędziego-komisarza (a w stosowanych sytuacjach przez sąd) na kolejny termin, nie przekraczający łącznie 12 miesięcy.

Wprowadzone w 2020 r. zmiany w postępowaniu o zatwierdzenie układu (jedno z 4 postępowań restrukturyzacyjnych) spopularyzowały postępowania restrukturyzacyjne. Obecnie w tym trybie prowadzonych jest około 90% postępowań restrukturyzacyjnych. Proponowane regulacje poprawią skuteczność pozostałych trzech typów postępowań restrukturyzacyjnych. 

Ponadto projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Usuwa ewentualne wątpliwości interpretacyjne oraz zapewnia spójność rozwiązań, które dotyczą różnych typów postępowań restrukturyzacyjnych.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika