Wkrótce obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności
Zgłoszenie rachunków rozliczeniowych do urzędu skarbowego
Od 1 listopada 2019 r. wejdzie w życie obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności (MPP) dla niektórych transakcji, a od 1 stycznia 2020 r. – obowiązek zapłaty na rachunek wskazany w Wykazie podatników VAT.
Właściwym rachunkiem, który pozwala podatnikowi na wywiązanie się z tych obowiązków, jest rachunek rozliczeniowy lub imienny rachunek w SKOK otwarty w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Warto zatem sprawdzić, czy wykorzystywane do działalności gospodarczej rachunki rozliczeniowe lub imienne rachunki w SKOK otwarte w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika zostały zgłoszone do urzędu skarbowego.
Kogo obejmie obowiązkowy mechanizm płatności podzielonej?
Zamiast odwrotnego obciążenia, wprowadzony zostanie od początku listopada 2019 r. stosowany obligatoryjnie mechanizme podzielonej płatności. Obowiązkowy tzw. split payment dotyczy tylko branż, które były objęte dotąd reżimem odwrotnego obciążenia oraz zakresem odpowiedzialności podatkowej. Chodzi o branże stalową, paliwową, usług budowlanych i przenoszenia uprawnień do CO2. Mechanizmem tym objęte zostaną również transakcje, których przedmiotem są: części i akcesoria do pojazdów silnikowych, węgiel i produkty węglowe oraz maszyny i urządzenia elektryczne, ich części i akcesoria.
To, czy MPP zostanie obowiązkowo zastosowany do danej transakcji, ma wynikać z odpowiedniej informacji zamieszczanej na fakturze.
Co to jest MPP?
W mechanizmie podzielonej płatności, inaczej MPP (ang. split payment) płatność za nabyty towar lub usługę odbywa się tak, że wartość sprzedaży netto wpłacasz jako nabywca na rachunek rozliczeniowy dostawcy lub rozliczasz w inny sposób. Natomiast pozostałą zapłatę, która odpowiada kwocie VAT, wpłacasz na specjalny rachunek bankowy dostawcy – rachunek VAT.
Środki na rachunku VAT wykorzystujesz do zapłaty VAT w rozliczeniach z kontrahentami i urzędem skarbowym.
Mechanizm stosujesz wyłącznie do transakcji dokonywanych przelewem w złotych polskich na rzecz innych podatników VAT.
Przelew w podzielonej płatności nie jest możliwy na rachunek ROR.
Czytaj więcej: Split Payment, na czym polega mechanizm podzielonej płatności
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?