Archiwum

Oddaj 1 % swojego podatku na cele charytatywne! - do 2006 r.

Od 1 stycznia 2004 roku prawodawca wprowadził do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 27d stanowiący, że polscy podatnicy mogą przekazywać 1 % swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych. Organizacjami pozarządowymi są, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia.

Co trzeba zrobić, aby przekazać organizacji pożytku publicznego 1% swego podatku?

Gdy będziemy chcieli przekazać część naszego podatku, trzeba się dowiedzieć, jaka to będzie kwota. W tym celu najpierw należy obliczyć swój podatek należny Urzędowi Skarbowemu, a następnie odliczyć 1 % od tego podatku. Przy wypełnianiu odpowiedniego dla siebie formularza PIT (PIT-36 lub PIT-37) w części deklaracji zatytułowanej „Obliczenie zobowiązania podatkowego” znajdziemy rubrykę „Kwota 1 % zmniejszenia z tytułu wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego" (dla PIT-36 jest to pozycja nr 179, dla PIT-37 jest to pozycja nr 111). Tutaj wpisujemy kwotę obliczonego 1 %. 1 % obliczamy od tej kwoty, którą wpisaliśmy w pozycję wyżej, czyli dla PIT-36 z pozycji nr 178, a dla PIT-37 z pozycji nr 110. Tak wypełniony formularz wysyłamy do Urzędu Skarbowego.

Aby dopełnić formalności, musimy udać się do banku lub na pocztę i tam dokonać wpłaty w wysokości obliczonego 1 % podatku. Żeby uniknąć ewentualnych nieporozumień z Urzędem Skarbowym, jako tytuł wpłaty można wpisać "wpłata na rzecz organizacji pożytku publicznego na podstawie art. 27d ustawy o podatku osób fizycznych". Pokwitowanie dokonanej wpłaty należy zachować w razie wezwania w celu wyjaśnień ze strony Urzędy Skarbowego.

Do kiedy możemy zmniejszyć podatek o darowiznę przekazaną na rzecz organizacji pożytku publicznego?

Podatek dochodowy wynikający z zeznania podatkowego - rocznego, który został obliczony zmniejsza się, jeżeli podatnik w okresie od dnia 1 maja do dnia 31 grudnia roku podatkowego oraz od dnia 1 stycznia do dnia złożenia zeznania za rok podatkowy, nie później jednak niż do upływu terminu określonego dla złożenia tego zeznania (tj. do końca kwietnia), dokonał darowizny pieniężnej, zwanej dalej „wpłatą”, na rzecz organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, zwanej dalej „organizacją pożytku publicznego”. W efekcie takiej darowizny możemy dokonać do czasu, kiedy składamy zeznanie roczne.

Jaka jest wysokość zmniejszenia?

Podkreślić należy jednak jeszcze raz, że zmniejszenie, nie może przekroczyć kwoty dokonanej wpłaty, jednak nie więcej niż kwoty stanowiącej 1 % podatku należnego, wykazanego w zeznaniu. Zgodnie z zasadą wyrażoną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych kwotę zmniejszenia zaokrągla się do pełnych dziesiątek groszy w dół. W przypadku zwrotu dokonanej wpłaty organizacja pożytku publicznego jest obowiązana przekazać urzędowi skarbowemu informację o zwróconej podatnikowi kwocie wpłaty, w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu. Spowoduje to, że w rzeczywistości kwota podatku, która została przekazana, ostatecznie nie trafiła do organizacji pożytku publicznego.

Na rzecz których organizacji przekazanie 1 % podatku nie spowoduje zmniejszenia podatku?

Zmniejszenie, nie dotyczy wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

W jaki sposób należy udowodnić, że dokonano wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego?


Zmniejszenie stosuje się, jeżeli dokonane wpłaty:

  • zostały udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, z którego w szczególności wynika: imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwota dokonanej wpłaty, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata,
  • nie zostały odliczone od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 9 (tj. na w ramach ulgi z tytułu darowizn: w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6 % dochodu) oraz od przychodu lub podatku na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Jakie zadania publiczne poprzez przekazanie 1 % podatku wspierasz?


Poprzez przekazanie 1 % podatku pomagasz organizacjom pożytku publicznego realizować następujące zadnia:

  1. pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób;
  2. zapewnienia zorganizowanej opieki byłym żołnierzom zawodowym, którzy uzyskali uprawnienie do emerytury wojskowej lub wojskowej renty inwalidzkiej, inwalidom wojennym i wojskowym oraz kombatantom;
  3. działalności charytatywnej;
  4. podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
  5. działalności na rzecz mniejszości narodowych;
  6. ochrony i promocji zdrowia;
  7. działania na rzecz osób niepełnosprawnych;
  8. promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy;
  9. upowszechniania i ochrony praw kobiet oraz działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn;
  10. działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości;
  11. działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych;
  12. nauki, edukacji, oświaty i wychowania;
  13. krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży;
  14. kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji;
  15. upowszechniania kultury fizycznej i sportu;
  16. ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego;
  17. porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwdziałania patologiom społecznym;
  18. upowszechniania wiedzy i umiejętności na rzecz obronności państwa;
  19. upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działa wspomagających rozwój demokracji;
  20. ratownictwa i ochrony ludności;
  21. pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą;
  22. upowszechniania i ochrony praw konsumentów;
  23. działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami;
  24. promocji i organizacji wolontariatu;
  25. działalności wspomagającej technicznie, szkoleniowo, informacyjnie lub finansowo organizacje pozarządowe oraz podmioty, w zakresie określonym w pkt 1-24.

Uwaga:

  • Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości można sprawdzić w zamieszczonej wyszukiwarce, jakie organizacje pożytku publicznego działają w naszym regionie.

Pamietaj, że:

  • Podatnicy mogą przekazywać 1 % swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
  • Organizacjami pozarządowymi są, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku.
  • Gdy będziemy chcieli przekazać część naszego podatku, trzeba się dowiedzieć, jaka to będzie kwota.
  • Aby dopełnić formalności, musimy udać się do banku lub na pocztę i tam dokonać wpłaty w wysokości obliczonego 1 % podatku.
  • Podatek dochodowy wynikający z zeznania podatkowego - rocznego, który został obliczony zmniejsza się, jeżeli podatnik w okresie od dnia 1 maja do dnia 31 grudnia roku podatkowego oraz od dnia 1 stycznia do dnia złożenia zeznania za rok podatkowy, nie później jednak niż do upływu terminu określonego dla złożenia tego zeznania, dokonał darowizny pieniężnej, zwanej dalej „wpłatą”, na rzecz organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, zwanej dalej „organizacją pożytku publicznego”.
  • Zmniejszenie stosuje się, jeżeli dokonane wpłaty zostały udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, z którego w szczególności wynika: imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwota dokonanej wpłaty, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata.
  • Upewnić należy się, czy dane stowarzyszenie lub fundacja ma oficjalnie potwierdzony status organizacji pożytku publicznego i czy NIE zajmuje się wytwarzaniem wyrobów akcyzowych. Od podatku można odliczyć wydatki na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Ministerstwo Sprawiedliwości na stronie internetowej http://www.ms.gov.pl/ lub http://www.ngo.pl/ publikuje listę podmiotów, które są organizacjami pożytku publicznego (wyszukiwarka).

Podstawa prawna:

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 19.5.2012

    CIT - Podatek dochodowy od osób prawnych

    Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych obowiązania są bez wezwania składać deklarację o wysokości dochodu (lub straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek (...)

  • 7.4.2015

    Ulgi podatkowe i zwolnienia

    Z jakich ulg i zwolnień skorzystać można przy składaniu rocznego zeznania podatkowego? Sprawdź, jak odliczyć ulgę rehabilitacyjną oraz kto może w tym roku odliczyć ulgę na internet.

  • 7.1.2014

    Sprzedaż samochodu firmowego

    Ze względu na usunięcie z ustawy o podatku od towarów i usług definicji \"towarów używanych\" zmieniły się zasady dotyczące opodatkowania podatkiem VAT m.in. przy sprzedaży samochodów (...)

  • 1.1.2014

    VAT 2014 r. Towary używane

    Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami dostawa towarów używanych była zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało (...)

  • 18.10.2011

    Odliczenia od podstawy opodatkowania

    Podstawę opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych stanowi dochód pomniejszony o określone w przepisach odliczenia.