Odwołanie od decyzji i zażalenie na postanowienie w postępowaniu podatkowym

Gdzie składać odwołanie?

Właściwy do rozpatrzenia odwołania jest organ podatkowy wyższego stopnia. 

Odwołanie od decyzji zawsze wnosi się za pośrednictwem organu, który decyzję wydał. Odwołanie do izby skarbowej od decyzji urzędu skarbowego wnosi się za pośrednictwem tegoż urzędu skarbowego.

Jaki jest termin wniesienia odwołania?

Odwołujący się ma 14 dni na wniesienie odwołania, licząc od dnia doręczenia decyzji lub zawiadomienia. Na ogół będzie to dzień odebrania listu poleconego, gdyż decyzję doręcza się na piśmie i najczęściej w formie przesyłki poleconej.

Co zrobić gdy termin na wniesienie odwołania już upłynął?

Organ podatkowy właściwy do rozpatrzenia odwołania, na wniosek strony może przywrócić termin do wniesienia odwołania, czyli uznać, że mimo upływu 14 dni strona odwołała się jednak w terminie. Wnioskodawca musi uprawdopodobnić, że spóźnienie nastąpiło bez jego winy. Warto podkreślić, że strona nie musi tego faktu udowadniać, wystarczy że uczyni prawdopodobną swą niewinność w tym zakresie. Wnioskodawca musi wnieść podanie o przywrócenie terminu wraz z odwołaniem w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od dnia, w którym ustały przyczyny opóźnienia.

Co powinno zawierać odwołanie?

Dla swej ważności odwołanie musi zawierać co najmniej:

  • treść żądania,
  • wskazanie osoby od której pochodzi oraz jej adresu,
  • zarzuty przeciw zaskarżonej decyzji,
  • określenie istoty i zakresu żądania,
  • wskazanie dowodów uzasadniających żądanie.

Dodatkowo warto umieścić w odwołaniu inne informacje, które nie są co prawda konieczne dla samej ważności, jednak wymagane przez zwyczajowe zasady korespondencji, takie jak:

  • miejsce i data sporządzenia odwołania,
  • adres organu właściwego do rozpatrzenia odwołania,
  • adres organu pośredniczącego, jeżeli odwołanie wnosi się za pośrednictwem innego organu,
  • sygnatura sprawy zakończonej zaskarżoną decyzją,
  • precyzyjne określenie zaskarżonej decyzji.

Odwołanie jest środkiem względnie dewolutywnym, tzn. jego rozpatrzenie zostaje przesunięte do organu wyższego stopnia tylko w sytuacji nieuwzględnienia tego odwołania przez organ I instancji (niektórzy twierdzą, że skorzystanie z odwołania rodzi skutek dewolutywny]) oraz suspensywnym - w wyniku jego wniesienia następuje wstrzymanie wykonania zaskarżonego aktu.

Czy organ odwoławczy może wydać decyzję bardziej dla strony niekorzystną od zaskarżonej?

Zasadniczo nie. W najgorszym dla odwołującego się przypadku organ odwoławczy po prostu utrzyma w mocy zaskarżoną decyzję. Ryzyko odwołania dotyczy głównie kwestii zaznaczonej wyżej: w czasie rozpatrywania odwołania mogą biec odsetki i w konsekwencji przegranej będą dodatkowo obciążać stronę.

Jaka jest różnica między odwołaniem a zażaleniem?

Odwołanie przysługuje stronie na decyzje a zażalenie na postanowienia. Decyzja kończy postępowanie w danej instancji, postanowienie nie. W razie wątpliwości, określenie rodzaju powinno znajdować się na samym wstępie urzędowego pisma. Strona może się odwołać od decyzji a na postanowienie złożyć zażalenie, nigdy odwrotnie. Do zażaleń mają zastosowanie te same przepisy i zasady co w przypadku odwołań, z kilkoma wyjątkami.

Przede wszystkim, odwołanie przysługuje stronie zawsze, zażalenie tylko gdy ustawa tak stanowi. Zaskarżalne postanowienie powinno zawierać stosowną informację o tej możliwości. Krótszy jest też termin – strona na złożenie zażalenia ma tylko 7 dni od dnia otrzymania postanowienia lub zawiadomienia.

Zawsze warto potwierdzić wniesienie odwołania, chociażby ze zwykłej ostrożności. Najczęściej potwierdzenie uzyskuje się przy składaniu odwołania na dzienniku podawczym na przygotowanej wcześniej przez stronę kopii pisma.

Pamiętaj, że:

  • odwołanie przysługuje stronie od decyzji,
  • zażalenie przysługuje stronie na wydane w toku postępowania postanowienie wówczas, gdy ustawa tak stanowi,
  • odwołanie należy wnieść w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji lub zawiadomienia o jej wydaniu do organu wyższego stopnia za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżoną decyzję.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926 ze zm.)

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • monia 2018-05-31 06:54:26

    ) Andrzej M. otrzymał odmowną decyzje administracyjną. Odwołał się do organu II stopnia a ten podtrzymał stanowisko wyrażone w decyzji administracyjnej. Andrzej M. nie składał skargi do WSA. Kilka miesięcy później Trybunał konstytucyjny stwierdził, że przepis na podstawie, którego wydano w/w decyzję był niezgodny z Konstytucja RP. Problemy : 1) Jakie kroki prawne powinien podjąć marek M. w związku z powyższym orzeczeniem Trybunału ? 2) Czy są ograniczenia czasowe związane z krokami prawnymi Andrzeja M. ?

  • Basia 2012-08-18 13:41:05

    Dzień dobry!!! Mam pytanie konkretnie chodzi o odomewe przyznania świadczenia dla mojej mamy. W kwietniu tego roku przeszła drugi zawał który zaczal sie w pracy. Wystapila z wnioskiem do Us o przyznanie odszodowania - niestety odmownie. W skutek drugiego zawalu zostala uszkodzona dolna i górna ściana serca dlatego jest zastosowana implantacja stentu. Mama chce sie odwołać gdyz nie zgadza sie z decyzją us. Oto zawiadomienie o odmowie przyznania świadczenia : PZU ZYCIE SA inf., ze zgodnie z ogólnymi warunkami dodatkowego grupowego ubezpieczenia na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego zawałem serca lub krwtokiem śródmózgowym- P Plus, par.19 ust.4 swiadczenie nie może być przyznane. Paragraf mówi, iz " W razie utraty lub uszkodzenia organu, narzadu lub ukladu, który przed zawałem serca lub krwotokiem śródmózgoym byłuszkodzony wskutek samoistnej choroby lub przebytego urazu, a ma na to wpływ na ustalenieaktualnego stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu, stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu ustala sie na podstawie analizy jako różnice stanu danego organu, narzadu lub ukladu przed zawalem serca albo krwotokiem sródmózgowyma stanie istniejacym po zawaleserca albo krwotoku ródmózgowym ." Zwracam sie z prośba o odp. na moje pytanie a konkretnie w jaki sposób się odwołać i jak to uzasadnić. Uzyskałyśmy inf. na forum aby przebadal mame nowy orzecznik ... Prosze o wskazówki i z góry dziekuję za jakiekolwiek inf. w tej sprawie. Barbara


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika