Podleganie ubezpieczeniu wypadkowemu
W przypadku ubezpieczenia wypadkowego, ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych określa jedynie podmity, które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu wypadkowemu. Ustawa nie przewiduje dodatkowo dobrowolnego ubezpieczenia wypadkowego.
Kto podlega ubezpieczeniu wypadkowemu?
Ubezpieczenie wypadkowe jest zawsze obowiązkowe. System ubezpieczeń społecznych nie przewiduje możliwości dobrowolnego ubezpieczenia się w przypadku ubezpieczenia wypadkowego. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie ubezpieczeniu się od następstw nieszczęścliwych wypadków poza systemem ubezpieczen społecznych.
Obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby, które objęte są obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, z kilkoma istotnymi wyjątkami.
- pracownicy, z wyłączeniem prokuratorów,
- członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
- osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby z nimi współpracujące, z zastrzeżeniem ,o którym poniżej,
- osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące,
- posłowie i senatorowie pobierający uposażenie,
- osoby pobierające stypendium sportowe,
- słuchacze pobierający stypendium Krajowej Szkoły Administracji Publicznej,
- osoby wykonujące odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
- bezrobotni absolwenci pobierający stypendium w okresie odbywania szkolenia lub stażu, na które zostali skierowani przez powiatowy urząd pracy,
- duchowni,
- funkcjonariusze Służby Celnej,
- osoby odbywające zastępcze formy służby wojskowej.
Osoby wyżej wymienione podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu. W przypadku jednak osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osób z nimi współpracującymi, objęcie ubezpieczeniem wypadkowym następuje tylko wówczas, gdy praca tych osób wykonywana jest w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalnmości gospdoarczej zleceniobiorcy. Jeżeli więc taka praca wykonywana jest poza miejscem prowadzenia działalności lub poza siedzibą zleceniodawcy, osoby te nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 1998 r., Nr 137, poz. 887 ze zmianami).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?