Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie - wykaz prac remontowych

W ostatnim czasie nasiliły się kontrole przeprowadzane przez Powiatowe Inspektoraty Nadzoru Budowlanego w całym kraju, a w szczególności w Warszawie. Jest to dobra okazja, ażeby przypomnieć, na jakie pracę w naszych lub wynajmowanych lokalach potrzebujemy zgody, a jakie wystarczy jedynie zgłosić do instytucji nadzoru.

Najczęściej, pomimo istniejącego obowiązku, nie są zgłaszane prace budowlane polegające na wykonaniu remontu, zaś rzeczoną powinność nakłada art. 30 ust. 1 pkt. 2 Prawa budowlanego, w którym wyrażone jest wprost, iż konieczne jest zgłoszenie robót budowlanych Staroście, a czasem w wąskim zakresie Wojewodzie, polegających na remoncie istniejących obiektów budowlanych i urządzeń biurowych. Czym jednak jest remont? Temat ten bogato prezentuje orzecznictwo sądów administracyjnych, zgodnie z którym remontem są takie prace, które zmierzają do zachowania stanu nieruchomości lub przywrócenia go poprzez usunięcie znamion eksploatacji lub naturalnego zniszczenia. Oznacza to, że tak naprawdę wszelkie prace w istniejącej nieruchomości takie jak malowanie, wymiana drzwi, czy też okien, tynkowanie spękań itp. powinny być odpowiednio wcześniej zgłoszone do nadzoru budowlanego. Zgodnie z art. 30 ust. 2 Prawa budowlanego w zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane, oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane na mocy odrębnych przepisów. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia, Starosta nakłada na zgłaszającego – w drodze postanowienia – obowiązek uzupełnienia w określonym terminie brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia - wnosi sprzeciw w drodze decyzji. Takie zgłoszenie zobowiązani jesteśmy złożyć co najmniej na 30 dni przed planowanym przystąpieniem do prac remontowych i to właśnie w tym okresie Starosta może zgłosić sprzeciw wobec wykonania prac. Brak odpowiedzi ze strony Starosty oznacza, że prace remontowe możemy wykonać bez przeszkód. Jeżeli wpłynął do nas sprzeciw od prac, musimy się niestety powstrzymać.

Porady prawne

W przypadku kiedy nie zgłosimy remontu a nastąpi kontrola nadzoru budowlanego, wówczas w pierwszej kolejności zapadnie postanowienie o wstrzymaniu robót. W dalszej kolejności organ administracji ma prawo nakazać zaniechanie wykonania prac, ale może również nałożyć na nas obowiązki związane z przeprowadzeniem określonych czynności lub robót zmierzających do przywrócenia stanu pierwotnego. Jeżeli prace udało nam się skończyć, a w czasie ich trwania nie nastąpiła kontrola, wówczas możliwe jest jedynie nakazanie wykonania prac, które w jakikolwiek sposób godzą w postanowienia prawa budowlanego np. stwarzają niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia. Warto również podkreślić, że organ nadzoru budowlanego ma prawo do przeprowadzenia kontroli w naszej nieruchomości. Oznacza to w praktyce, że pracownik Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego ma prawo zażądać wpuszczenia do mieszkania, biura lub innego pomieszczenia będącego naszą własnością. W przypadku w którym będziemy stawiali temu opór, sprawa może zakończyć się udziałem policji i dotkliwymi konsekwencjami prawnymi.

Na koniec należy zaznaczyć, że kontrola w naszej nieruchomości może pojawić się zawsze kiedy organ uzna to za zasadne. Najczęściej jednak kontrole przeprowadzane, są w skutek „donosu” lub zawiadomienia sąsiadów czy innych współużytkowników nieruchomości. Trzeba mieć na uwadze, że niemal 100% takich zawiadomień skutkuje kontrolą.


Michał Jaskólski

Partner w Kancelarii Prawnej
"Świeca i Wspólnicy" sp.k.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • arystarch1 2012-10-31 02:21:53

    jak napisać zgłoszenie wiaty?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika