Prawo budowlane: Pozwolenie na budowę - Artykuły

Kto jest uczestnikiem procesu budowlanego?

22.4.2024

Czy dla kogokolwiek z nas ma znaczenie kto to jest i jakie ma uprawnienia uczestnik procesu budowlanego? Oczywiście, że tak! Przecież to właśnie te podmioty są odpowiedzialne za prawidłowe wykonanie prac w naszym przyszłym mieszkaniu, czy też domu. Kto jest uczestnikiem procesu budowlanego? (...)

Cyfryzacja w budownictwie w trakcie

10.2.2023

Od 2020 r. budownictwo przechodzi krok po kroku transformację cyfrową. Proces ten wspierają przepisy prawne, które przyspieszają kolejne usprawnienia w tym obszarze. Wśród najnowszych narzędzi cyfrowych GUNB są c-KOB i EDB.

Uproszczone postępowanie legalizacyjne

20.11.2020

Postępowanie legalizacyjne pozwala usunąć nieprawidłowości, które powinny skutkować wydaniem decyzji o rozbiórce obiektu budowlanego. W szczególnych sytuacjach procedura legalizacyjna ma charakter uproszczony. Czym różni się ta procedura od zwykłego postępowania (...)

Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego

29.10.2020

Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego to stopniowe przechodzenie na online procesu wypełniania wniosków i pozwoleń budowlanych wprowadzane od sierpnia br. Celem jest uproszczenie i skrócenie procesu o kilka do kilkunastu miesięcy. Udogodnienia dla inwestorów i przedsiębiorców (...)

Prawo budowlane po nowemu od września 2020 r.

28.6.2020

Zmiany w Prawie budowlanym, wprowadzone w ustawie z 13 lutego 2020 r. uproszczą i przyspieszą proces inwestycyjno-budowlany oraz zwiększą stabilność decyzji podejmowanych w tym procesie. Zmiany wejdą w życie 19 września 2020 r.

Katastrofa budowlana

27.9.2019

Katastrofa w znaczeniu potocznym języka polskiego to wydarzenie nagłe, tragiczne w skutkach, w którym ktoś ucierpiał lub poniósł śmierć, które spowodowało straty materialne. Prawo w kilku swoich gałęziach posługuje się tym pojęciem, nadając mu indywidualny sens. Tak (...)

Jak uzyskać odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych?

10.5.2018

Roboty budowlane, które wymagają decyzji o pozwoleniu na budowę, prowadzi się w oparciu o zatwierdzony projekt budowlany. Obiekt budowlany wraz z związanymi z nim urządzeniami budowlanymi, należy zaprojektować w sposób określony w przepisach techniczno-budowlanych. Jednak w szczególnie (...)

Procedury budowlane

9.5.2018

Co do zasady roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Prawo budowlane zawiera jednak katalog inwestycji, które można realizować na podstawie zgłoszenia albo w ogóle bez informowania organów administracji architektoniczno-budowlanej.

Czym różni się budynek od innego obiektu budowlanego?

4.10.2017

Ustawa Prawo budowlane szczegółowo definiuje, co należy rozumieć np. przez obiekt budowlany, budynek, budowlę i obiekt małej architektury. Rozumienie tych pojęć jest pomocne dla osób podejmujących budowę - przede wszystkim w ustaleniu, jakich formalności należy dopełnić. Co (...)

Nakaz rozbiórki a kara grzywny

17.1.2017

Prawo budowlane w art. 48 oraz 49b przewiduje nakazanie przez właściwy organ w drodze decyzji administracyjnej rozbiórki obiektu budowlanego, lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę, albo zgłoszenia bądź pomimo wniesienia sprzeciwu przez (...)

Kiedy można budować w granicy ?

12.10.2016

Zasady budowania w granicach nieruchomości reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Kiedy możesz budować w granicy? Jak przepisy prawne regulują tę kwestię? Zapraszamy (...)

Zasady ponoszenia kosztów w Prawie budowlanym – wybrane zagadnienia

19.7.2016

W artykule niniejszym omówiona zostanie zasada ponoszenia kosztów wykonania decyzji dotyczącej rozbiórki obiektu budowlanego albo jego części, doprowadzenia obiektu budowlanego do stanu poprzedniego, zaniechania kontynuacji robót budowlanych, wykonania określonych robót (...)

Zmiany w prawie budowlanym 2015

6.2.2015

Rewolucyjne zmiany w prawie budowlanym - rozszerzenie inwestycji niewymagających pozwolenia na budowę, uproszczenie projektu i wiele innych udogodnień.

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie - wykaz prac remontowych

3.11.2014

W ostatnim czasie nasiliły się kontrole przeprowadzane przez Powiatowe Inspektoraty Nadzoru Budowlanego w całym kraju, a w szczególności w Warszawie. Jest to dobra okazja, ażeby przypomnieć, na jakie pracę w naszych lub wynajmowanych lokalach potrzebujemy zgody, a jakie wystarczy jedynie (...)

Od fundamentu aż po dach, czyli jak wybudować swój dom zgodnie z prawem

26.5.2014

Kupiłeś działkę budowlaną i zamierzasz postawić na niej swój wymarzony dom. Wiesz od czego zacząć - przynajmniej tak Ci się wydaje. Co innego jednak teoria, co innego praktyka. Czy w ogóle te wszystkie pojęcia prawne są Ci do czegokolwiek potrzebne? Czy musisz znać prawo budowlane? (...)

Czy na wyburzenie ścianki działowej potrzebne jest pozwolenie na budowę?

22.4.2014

Ścianki działowe to rodzaj ścian wewnętrznych budynku, których zadaniem jest rozdzielenie pomieszczeń. Istotnym jest, że nie stanowią one elementu konstrukcyjnego całego budynku, przez co jego struktura nie zmienia się przez dodawanie bądź demontowanie tego rodzaju ścianek. Na pierwszy rzut (...)

Jakich wydatków dotyczy zwrot VAT za materiały budowlane?

24.10.2012

Zwroty osobom fizycznym części wydatków, poniesionych przez nie na zakup materiałów budowlanych w związku z budową lub remontem budynków mieszkalnych czy ich części wraz z infrastrukturą, mają być pokryte z budżetu państwa i wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. W dniu 3 września (...)

Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego

22.6.2012

Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia właściwego organu. Co to jest zmiana sposobu użytkowania? Czy w razie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części bez pozwolenia właściwy organ może wstrzymać postanowieniem prowadzenie robót (...)

Jak wybudować dom na działce rolnej?

12.4.2012

Któż nie ma marzeń o własnym domu? Najlepiej położonym w malowniczej okolicy i niezbyt drogo. Problem zaczyna się już od momentu, kiedy chcesz kupić lub już kupiłeś działkę pod swój wymarzony dom. Czy możliwe jest zatem postawienie na ziemi rolnej domu? Jak kupić ziemię (...)

Zakup działki pod budowę domu

23.8.2011

Osoba, która chce kupić działkę pod budowę domu ma dwie możliwości. Może kupić działkę budowlaną albo działkę rolną, której odrolnienie związane jest z wieloma formalnościami. Przed zakupem działki najważniejszą rzeczą jaką musi zrobić każdy inwestor jest sprawdzenie (...)

Kiedy jest dopuszczalne odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych?

6.5.2010

Wedle art. 9 ust. 1 ustawy - Prawo budowlane, w przypadkach szczególnie uzasadnionych dopuszcza się odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, o których mowa w art. 7. Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy - Prawo budowlane, właściwy organ, po uzyskaniu upoważnienia ministra, (...)

Samowola budowlana

6.5.2010

Istnieje kilka możliwości naruszenia przepisów dotyczących budowania obiektów i przeprowadzania robót budowlanych. Na wybudowanie większości obiektów należy mieć pozwolenie właściwego organu. Istnieje również pewna (wymieniona w ustawie prawo budowlane) grupa (...)

Tryb postępowania dotyczącego rozbiórek obiektów budowlanych

15.4.2010

Jeżeli nieużytkowany lub niewykończony obiekt budowlany nie nadaje się do remontu, odbudowy lub wykończenia, właściwy organ wydaje decyzję nakazującą właścicielowi lub zarządcy rozbiórkę tego obiektu i uporządkowanie terenu oraz określającą terminy przystąpienia do tych robót i ich (...)

Jak należy prowadzić książkę obiektu budowlanego?

14.4.2010

Na podstawie ustawy Prawo budowlane - właściciel lub zarządca jest obowiązany prowadzić książkę obiektu budowlanego dla każdego budynku oraz obiektu budowlanego nie będącego budynkiem, którego projekt jest objęty obowiązkiem sprawdzenia. Obowiązek prowadzenia książki obiektu budowlanego (...)

Jak uzyskać aprobatę techniczną dla wyrobów budowlanych?

27.1.2010

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 8 listopada 2004 r. dotyczy aprobat technicznych oraz upoważnionych do ich wydawania jednostek organizacyjnych. Rozporządzenie określa sposób udzielania, zmiany i uchylania aprobat technicznych, wysokość opłaty za rozpatrzenie wniosku i sposób (...)

Kto może pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie?

6.10.2009

Za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie uważa się działalność związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych, a w szczególności działalność obejmującą: (...)

Warunki techniczne jakie musi spełniać projekt budowlany

14.8.2009

Po zakupie działki budowlanej, a przed rozpoczęciem budowy domu inwestora czeka jeszcze szereg formalności związanych z wyborem właściwego projektu budowlanego oraz związanych z tym uzyskaniem stosownych pozwoleń na budowę, zatwierdzeniem projektu budowlanego oraz szeregu formalności z tym (...)

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

3.7.2009

Pozwolenie na budowę jest decyzją administracyjną, na podstawie której można rozpocząć roboty budowlane. Zanim jednak wniesie się wniosek o wydanie pozwolenia na budowę należy uzyskać szereg niezbędnych dokumentów, które muszą być dołączone do tego wniosku. Przygotowania (...)

Na jakich warunkach następuje zwrot VAT za materiały budowlane?

18.2.2008

Aby mieć prawo do omawianego zwrotu, osoby fizyczne muszą spełniać także następujące warunki: poniesione wydatki mają udokumentowane fakturami VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, nie dokonały zakupu materiałów budowlanych w związku z ww. inwestycjami, (...)

Usytuowanie linii kablowej obok domu - opinia prawna

30.11.2006

Jakie przepisy regulują usytuowanie linii kablowej w pobliżu domu mieszkalnego? Warunki budowy sieci telekomunikacyjnych, określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie, wydane na (...)

Spór z sąsiadem o ustawienie budynku i ogrodzenia - opinia prawna

5.8.2005

Zanim rozpoczniemy budowę domu na swojej działce, wskazanym jest w pierwszej kolejności zapoznanie się z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Usytuowanie bowiem domu na działce od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika