Zmiany w prawie budowlanym 2015

W Parlamencie trwają prace nad rządowym projektem zmian do ustawy prawo budowlane.

Bez obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę

Znowelizowane mają zostać przepisy dotyczące budów, do których nie będzie wymagane uzyskanie pozwolenie na budowę. Lista takich inwestycji znacznie się rozszerzy, m. in. o budowę:

  • wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane; warto zaznaczyć, iż na projektanta nałożony ma zostać obowiązek określenia obszaru oddziaływania obiektu;

  • wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

  • wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jeden na każde 500 m2 powierzchni działki;

  • parterowych budynków handlowych lub usługowych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 1000 m2 powierzchni działki;

  • przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 50 m2.

Jednakże pozostawiona zostanie inwestorowi możliwość wystąpienia z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę zamiast dokonania zgłoszenia dotyczącego robót budowlanych.

Ważne: Ograniczenia ma doznać zasada, zgodnie z którą roboty budowlane można rozpocząć na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę – po wejściu w życie ustawy nowelizującej roboty budowlane będzie można rozpocząć na podstawie nieostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Uproszczony projekt

Nowelizacja znosi obowiązek dołączania do projektu budowlanego oświadczeń właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych.

W kwestii zaś oświadczenia właściwego zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą zgodnie z przepisami o drogach publicznych, będzie ono konieczne tylko w przypadku dróg krajowych oraz wojewódzkich.

Budowa i oddawanie do użytku obiektów budowlanych

Obecnie inwestor na 7 dni przed planowanym rozpoczęciem prac budowlanych ma obowiązek zgłosić ten fakt nadzorowi budowlanemu. Po wejściu w życie ustawy nowelizującej zgłoszenie budowy inwestor będzie obowiązany dołączyć do dokumentacji budowy.

Zniesiony zostanie obowiązek geodezyjnego wyznaczenia w terenie przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych, jeżeli połączenie z siecią przyłączy znajdować się będzie na tej samej działce co przyłącze lub na działce do niej przyległej.

Obowiązek inwestora dotyczący bezzwłocznego zawiadomienia właściwego organu o zmianie kierownika budowy lub robót, inspektora nadzoru inwestorskiego czy projektanta sprawującego nadzór autorski zastąpiony zostanie przez obowiązek dołączenia do dokumentacji budowy oświadczenia o przejęciu obowiązków przez wymienione osoby.

Czas tzw. milczącej zgody na użytkowanie (brak sprzeciwu administracji w drodze decyzji) skrócony zostanie z 21 do 14 dni.

Zmniejszeniu ulegnie katalog obiektów, co do których będzie istniała konieczność uzyskania pozwolenia na użytkowanie, w związku z czym więcej obiektów będzie oddawanych do użytkowania na podstawie zgłoszenia. W katalogu takich obiektów znajdą się: warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, garaże do pięciu stanowisk, obiekty magazynowe, budynki kolejowe oraz place składowe i postojowe, parkingi, rowy melioracyjne, a także stawy rybne. Rozwiązanie to skróci czas oczekiwania na przystąpienie do użytkowania.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika