Przejrzyste przepisy i profesjonalne wsparcie...
Pora uporządkować zasady wykonywania zawodu psychologa i zapewnić bezpieczeństwo osób korzystających ze wsparcia. Trwają prace w Sejmie nad projektem ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, który opracowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Rządowy projekt ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie zawodowym psychologów określa zasady i warunki wykonywania zawodu psychologa. Chodzi o podniesienie jakości świadczonych usług oraz dopuszczenie do zawodu tylko tych, którzy mają odpowiednie kwalifikacje. Rozwiązanie to ma zapewnić bezpieczeństwo osobom, które korzystają ze świadczeń psychologicznych. Nowe przepisy są również odpowiedzią na oczekiwania i potrzeby środowiska psychologów, związane z potrzebą utworzenia samorządu zawodowego.
Ustawa sprzed ponad 20 lat, która miała uregulować te kwestie, w praktyce nie funkcjonuje, a wielu jej przepisów nigdy nie wdrożono. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało od zera projekt nowej ustawy, która ustala zasady wykonywania zawodu psychologa, tworzy ramy dla udzielania świadczeń psychologicznych i zapewnia bezpieczeństwo osób, którzy z nich korzystają. Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez środowiska psychologów, które od początku były zaangażowane w prace nad ustawą.
9 lipca 2025 w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, który Rada Ministrów przyjęła 27 maja 2025.
- "My wszyscy, nasi bliscy, nasze dzieci, sąsiedzi, współpracownicy – zasługujemy na to, żeby w sytuacji trudnej, kryzysowej mieć pewność, że jeżeli zwracamy się po wsparcie psychologiczne, to jest ono udzielane przez specjalistę, przez osobę wykwalifikowaną, gwarantującą najwyższe standardy wykonywanych usług, że osoba, która podaje się za psychologa, rzeczywiście psychologiem jest" – mówiła ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w trakcie pierwszego czytania.
Projekt ustawy definiuje, czym są świadczenia psychologiczne oraz określa, kto będzie mógł ich udzielać. Pozwoli to każdej osobie sprawdzić, czy osoba nazywająca się psychologiem faktycznie ma do tego prawo. Konieczne będzie uzyskanie wpisu do rejestru psychologów, wymagające ukończenia studiów psychologicznych pierwszego i drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich. Posługiwanie się tym tytułem przez osoby nieuprawnione będzie karalne. Warto podkreślić, że nowe przepisy chronią prawa psychologów i psycholożek, którzy spełniają warunki określone w dotychczasowych przepisach.
Samorząd zawodowy zadba o wysokie standardy pracy psychologa
Powstanie także samorząd zawodowy psychologów, nad którym nadzór będzie sprawowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
- "Samorząd będzie reprezentował psychologów oraz dbał o prawidłowe wykonywanie tego zawodu. Będzie także ustalał zasady etyki zawodowej, zapewniając wysokie standardy pracy psychologa. Do zadań samorządu będzie należało także prowadzenie postępowania w przedmiocie odpowiedzialności dyscyplinarnej psychologów. To ważne, ponieważ odbiorcy świadczeń psychologicznych, którzy zostali źle przez psychologa potraktowani lub pokrzywdzeni, będą mogli zwrócić się do samorządu po pomoc. To wszystko wprowadzamy po to, żeby zagwarantować jak najwyższą jakość udzielanych świadczeń, zapewnić bezpieczeństwo korzystania ze wsparcia psychologicznego. I żeby w końcu zabezpieczyć interesy samych psycholożek i psychologów" – wyjaśniała ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Psychologów będzie obowiązywała tajemnica zawodowa. Jeżeli ktoś spotka się z naruszeniem zasad etycznych lub innym nadużyciem podczas korzystania ze świadczeń psychologicznych, sprawą zajmie się rzecznik dyscyplinarny.
Zawód zaufania publicznego
Nowa ustawa o zawodzie psychologa fundamentalnie zmieni branżę psychologiczną. Psycholodzy i psycholożki będą mieć pewność, że nie podszywają się pod nich osoby bez właściwych kwalifikacji. Zyskają też oficjalną reprezentację w postaci samorządu zawodowego psychologów.
Projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoznaje niezwykle istotną rolę, którą pełnią psychologowie wykonując zawód zaufania publicznego. Sejm rozpoczął właśnie prace nad ustawą, która zapewni, że to zaufanie oparte będzie na silnych podstawach.