Przekształcenie spółki osobowej w inną spółkę osobową

Dokonanie przekształcenia spółki osobowej w inną spółkę osobową jest możliwe po spełnieniu ogólnych wymagań ustanowionych dla wszystkich przekształceń oraz dodatkowo pewnych szczególnych wymogów związanych tylko ze spółkami osobowymi.

Jakie szczególne warunki muszą zostać spełnione w przypadku dokonywania przekształcenia spółki osobowej w inną spółkę osobową?

Podstawowym warunkiem jaki musi zostać spełniony w takiej sytuacji jest jednomyślność wszystkich wspólników spółki osobowej. Warunek ten jest naturalnym następstwem charakteru takich spółek. Kodeks spółek handlowych stanowi, iż w przypadku przekształcenia spółki jawnej albo spółki partnerskiej, w której wszyscy wspólnicy prowadzili sprawy spółki, nie stosuje się przepisów dotyczących planu przekształcenia spółki. Wynika to z tego, że plan przekształcenia w spółce jawnej nie musi być sporządzony przez wszystkich wspólników prowadzących sprawy spółki. Nadto nie poddaje się go badaniu biegłego rewidenta, spółka nie zawiadamia wspólników o zamiarze powzięcia uchwały o przekształceniu spółki.

Szczególnym przepisem dotyczącym przekształcenia spółki osobowej w inną spółkę osobową jest artykuł regulujący kwestie wstąpienia w prawa po zmarłym wspólniku. Chodzi tu konkretnie o śmierć wspólnika spółki jawnej. W takiej sytuacji jego spadkobierca może w terminie 6 miesięcy, licząc od dnia stwierdzenia nabycia spadku, żądać przekształcenia tej spółki w spółkę komandytową i przyznania statusu komandytariusza. Spółka powinna uwzględnić żądanie spadkobiercy zmarłego wspólnika, chyba że pozostali wspólnicy podejmą uchwałę o rozwiązaniu spółki. Żądanie spadkobiercy zmarłego wspólnika uważa się również za uwzględnione, gdy pozostali wspólnicy powzięli uchwałę o przekształceniu spółki jawnej w spółkę komandytowo-akcyjną, przyznając temu spadkobiercy status akcjonariusza tej spółki.

Jak można dokonać przekształcenia spółki cywilnej w inną spółkę osobową?


Spółka cywilna może zostać przekształcona w spółkę handlową (spółkę jawną, partnerską, komandytową, komandytowo - akcyjną, spółkę z o.o. i akcyjną). Do przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową stosuje się przepisy dotyczące przekształcenia spółki jawnej w inną spółkę handlową.

Kodeks spółek handlowych w pewnych przypadkach przewiduje obowiązek przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną ze względu na duży rozmiar prowadzonej działalności. 15 stycznia 2004r. wchodzi w życie zmiana Kodeksu spółek handlowych dotycząca instytucji obligatoryjnego przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną. Dotychczasowa regulacja przewidywała obowiązek zgłoszenia spółki cywilnej do sądu rejestrowego (co powodowało jej przekształcenie w spółkę jawną) w sytuacji, gdy jej przychody netto ze sprzedaży towarów lub świadczenia usług w każdym z dwóch kolejnych lat obrotowych osiągnęły równowartość w walucie polskiej co najmniej 400 000 EURO. Ustawa nowelizująca podwyższa wartość obrotu uzasadniającego powstanie obowiązku rejestracji spółki cywilnej w rejestrze przedsiębiorców, stanowiąc, że przekształcenie spółki cywilnej w jawną jest obligatoryjne, jeżeli przychody netto spółki cywilnej w każdym z dwóch ostatnich lat obrotowych osiągnęły wartość powodującą, zgodnie z przepisami o rachunkowości, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych (czyli 800 000 EURO). Zgłoszenie spółki cywilnej do rejestru przedsiębiorców powinno nastąpić w terminie 3 miesięcy od zakończenia drugiego roku obrotowego.

Przed zgłoszeniem spółki cywilnej do rejestru przedsiębiorców, zarówno w przypadku dobrowolnego, jak i obowiązkowego przekształcenia spółki cywilnej w jawną, należy dostosować umowę spółki cywilnej do wymogów przewidzianych dla umowy spółki jawnej (umowa spółki jawnej powinna być pod rygorem nieważności zawarta na piśmie i zawierać firmę i siedzibę spółki, określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość, przedmiot działalności spółki oraz czas trwania spółki, jeśli jest oznaczony).

Znowelizowany art. 26 par. 5 k.s.h. precyzuje skutki wpisu do rejestru przedsiębiorców spółki cywilnej. Z chwilą wpisu spółki cywilnej do rejestru staje się ona spółką jawną i tak powstałej spółce jawnej przysługują wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników spółki cywilnej. Na mocy odesłania do art. 553 par. 2 i 3 k.s.h. należy uznać, że nowo powstała spółka jawna pozostaje podmiotem zezwoleń koncesji oraz ulg, które przysługiwały spółce cywilnej przed przekształceniem, a wspólnicy spółki cywilnej uczestniczący w przekształceniu stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki jawnej.

Jak kształtuje się odpowiedzialność wspólników spółki przekształcanej?

Wspólnicy spółki przekształcanej odpowiadają za zobowiązania spółki powstałe przed dniem przekształcenia na dotychczasowych zasadach przez okres trzech lat, licząc od tego dnia.

Pamiętaj, że:

  • Jednomyślność wspólników jest niezbędnym elementem przekształcenia spółki osobowej w inną spółkę osobową,
  • Ogólna zasada w przypadku przekształcania spółek w ogóle, to taka, że spółką przekształcaną mogą być spółki: jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna oraz cywilna, natomiast spółką przekształconą może być każda spółka handlowa,
  • Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla z rejestru spółkę przekształcaną.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2000r., Nr 94, poz. 1037 ze zmianami).

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kris 2014-02-07 11:55:39

    Nie ma żadnych uzasadnień dla dokonania takiego przekształcenia. Skoro podstawowa przesłanką jest tylko prowadzenie ksiegi handlowej to nie ma znaczenia czy jest to spółka jawna czy cywilna. Wymogi te sa tożsame.

  • BR 2012-12-12 02:02:34

    Czy istnieje możliwość przekształcenia spółki jawnej w spółkę cywilną ? Obecnie podwyższony limit do 120.000 Euro (księgi handlowe) pozwolił na zmianę formy prowadzenia rachunkowości na podatkową księgę przychodów i rozchodów a zatem pozwala to na ograniczenie kosztów (nie prowadzenie ksiąg rach., nie sporządzanie bilansu, rachunku wyników itp. niezbędnych do załączenia w KRS - wysokie opłaty itp.. Nie ma takich wymogów w przypadku spółki cywilnej. Na jakiej podstawie i jakie dokumenty należałoby sporządzić aby bezproblemowo dokonać przekształcenia spółki jawnej w cywilną - jeżeli jest to możliwe - czy na takich samych zaasadach i bez konsekwencji podatkowych jak musieliśmy przekształcić spółkę cywilną w spółkę jawną ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika