Przyczyna wypowiedzenia - opinia prawna

Stan faktyczny

Moja żona dostała wypowiedzenie umowy o pracę z powodu "niespełnienia oczekiwań pracodawcy", było to dla nas zaskoczeniem, gdyż moja żona nie była karana dyscyplinarnie, nie prowadzono z nią żadnych rozmów dyscyplinujących. Na wypowiedzeniu było pouczenie o możliwości odwołania się do Sądu Pracy w miejscowości, gdzie znajduje się główna siedziba firmy, żona natomiast pracowała w w oddziale firmy, w innej miejscowości. Napisaliśmy do firmy wniosek o wszczęcie postępowania ugodowego przed Komisją Pojednawczą powołując się na niewystarczające wskazanie przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę w myśl art.30 par 4 KP. Firma odpisała, że nie ma Komisji Pojednawczej, a na pytanie o powody zwolnienia nie odpowiedzieli nic. Chcę skorzystać z możliwości żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Czy jest to możliwe, czy jest to możliwe przed Sądem Pracy w miejscowości, w której znajduje się oddzaił firmy, gdzie pracowała moja żona (odpadną koszty dojazdu)?

Porady prawne

Opinia prawna:

OdpowiadajÄ…c na pytanie pierwsze, zgodnie z art. 44 Kodeksu Pracy PaÅ„ska Å»ona może wnieść odwoÅ‚anie od wypowiedzenia umowy o pracÄ™ przez pracodawcÄ™ do SÄ…du Pracy, jeżeli uważa, iż to wypowiedzenie jest nieuzasadnione. Jeżeli umowa o pracÄ™ jest zawarta na czas nieokreÅ›lony, art. 45 par. 1 Kodeksu Pracy daje PaÅ„skiej Å»onie możliwość domagania siÄ™ przywrócenia do pracy albo odszkodowania. PaÅ„ska Å»ona musi jednak wybrać jedno z tych roszczeÅ„ - nie może dochodzić obu równoczeÅ›nie. Art. 30 par. 4 Kodeksu Pracy mówi o wskazaniu przyczyny uzasadniajÄ…cej wypowiedzenie umowy o pracÄ™ przez pracodawcÄ™. W myÅ›l aktualnego orzecznictwa SÄ…du Najwyższego, przyczyna uzasadniajÄ…ca wypowiedzenie umowy o pracÄ™ przez pracodawcÄ™, o której mówi art. 30 par. 4 Kodeksu Pracy powinna być jasna, dostatecznie konkretna i zrozumiaÅ‚a dla pracownika. „(...)Kwestia dostatecznie konkretnego i zrozumiaÅ‚ego dla pracownika wskazania przyczyny jest podlegajÄ…ca ustaleniu (przez sÄ…d pracy - przyp. aut.) okolicznoÅ›ciÄ… faktycznÄ…” (wyrok SN z 2000.01.19 OSNAP 2001/9/313). Okoliczność, że sÄ…d pracy uzna roszczenie dotyczÄ…ce przywrócenia do pracy albo odszkodowania za uzasadnione, zależy od tego, czy przyczyna, jakÄ… wskazaÅ‚ pracodawca jako uzasadniajÄ…cÄ… wypowiedzenie umowy o pracÄ™, po zbadaniu przez sÄ…d, okaże siÄ™ wystarczajÄ…co jasna i dostatecznie konkretnie sformuÅ‚owana.

Zgodnie z art. 264 par. 1 Kodeksu Pracy, odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Co oznacz, że w przypadku Pańskiej Żony termin ten już upłynął. Jeżeli jednak bez swej winy Pańska Żona nie dokona tej czynności, zgodnie z art. 265 par. 1 Kodeksu Pracy - sąd pracy na Jej wniosek postanowi o przywróceniu tego terminu.

Ponadto należy wskazać na fakt, że zgłoszenie przez pracownika wniosku do komisji pojednawczej przerywa bieg terminów określonych w art. 264 Kodeksu Pracy, a więc także wyżej wymienionego siedmiodniowego terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę (art. 248 § 2 Kodeksu Pracy).
Przechodząc do odpowiedzi na pytanie drugie, Pańska Żona może dochodzić swych roszczeń również przed sądem pracy w Katowicach, oszczędzając w ten sposób na kosztach dojazdu. Możliwość taką daje Pani art. 461 par. 1 Kodeksu Postępowania Cywilnego, który reguluje postępowanie odrębne w sprawach z zakresu prawa pracy. W myśl postanowień tego artykułu, powództwo w sprawach z zakresu prawa pracy może być wytoczone między innymi przed sąd, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana. Tak więc sąd pracy w Katowicach jest również sądem właściwym do rozpoznania tej sprawy.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika