Rozwiązanie i likwidacja spółki partnerskiej

 

RozwiÄ…zanie i likwidacja spóÅ‚ki partnerskiej

Kodeks spóÅ‚ek handlowych okreÅ›la sytuacje powodujÄ…ce rozwiÄ…zanie spóÅ‚ki partnerskiej. Dzieje siÄ™ tak w przypadku:

  • zaistnienia przyczyn przewidzianych w umowie spóÅ‚ki,
  • powziÄ™cia jednomyÅ›lnej uchwaÅ‚y przez wszystkich partnerów,
  • ogÅ‚oszenia upadÅ‚oÅ›ci spóÅ‚ki,
  • utraty przez wszystkich partnerów prawa do wykonywania wolnego zawodu,
  • wydania prawomocnego orzeczenia sÄ…du.

Przyczyny rozwiÄ…zania spóÅ‚ki okreÅ›lone w umowie, mogÄ… być różne. Może to być np. upÅ‚yw czasu na jaki spóÅ‚ka zostaÅ‚a utworzona, osiÄ…gniÄ™cie (lub nieosiÄ…gniÄ™cie) okreÅ›lonego wyniku finansowego w okreÅ›lonym czasie itp.

Ponieważ do spóÅ‚ki partnerskiej stosuje siÄ™ odpowiednio przepisy dotyczÄ…ce spóÅ‚ki jawnej, rozwiÄ…zanie spóÅ‚ki partnerskiej powodujÄ… ponadto nastÄ™pujÄ…ce okolicznoÅ›ci:

  • Å›mierć partnera
  • ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci spóÅ‚ki lub upadÅ‚oÅ›ci partnera
  • wypowiedzenie umowy spóÅ‚ki przez partnera lub wierzyciela partnera.

Jedynie w tych trzech przypadkach możliwe jest zapobieżenie rozwiÄ…zaniu umowy spóÅ‚ki przez partnerów. Pomimo zaistnienia tych przyczyn spóÅ‚ka bÄ™dzie nadal funkcjonowaÅ‚a gdy zgodzÄ… siÄ™ na to wszyscy pozostali partnerzy.

Pomimo Å›mierci lub ogÅ‚oszenia upadÅ‚oÅ›ci partnera oraz pomimo wypowiedzenia umowy spóÅ‚ki przez partnera lub jego wierzyciela, spóÅ‚ka nadal bÄ™dzie trwaÅ‚a pomiÄ™dzy pozostaÅ‚ymi partnerami, jeżeli umowa spóÅ‚ki tak stanowi lub jeżeli wspólnicy tak postanowiÄ…. W przypadku Å›mierci wspólnika uzgodnienie takie dokonane przez pozostaÅ‚ych partnerów powinno nastÄ…pić niezwÅ‚ocznie. Natomiast w przypadku wypowiedzenia - przed upÅ‚ywem terminu wypowiedzenia. W przeciwnym wypadku spadkobiercy zmarÅ‚ego partnera, syndyk lub partner który wypowiedziaÅ‚ umowÄ™ spóÅ‚ki a także jego wierzyciel, mogÄ… domagać siÄ™ przeprowadzenia likwidacji.

OdmiennoÅ›ci spóÅ‚ki partnerskiej

SpóÅ‚ka partnerska jest spóÅ‚ka utworzonÄ… przez partnerów w celu wykonywania wolnego zawodu. SpóÅ‚ka ta musi istnieć pomiÄ™dzy partnerami którzy majÄ… uprawnienia do wykonywania tego wolnego zawodu. W zwiÄ…zku z tym utrata prawa do wykonywania wolnego zawodu przez wszystkich partnerów powoduje konieczność rozwiÄ…zania spóÅ‚ki.

Jeżeli natomiast w spóÅ‚ce pozostaÅ‚ tylko jeden partner albo tylko jeden z partnerów ma prawo wykonywania wolnego zawodu, spóÅ‚ka ulega rozwiÄ…zaniu najpóźniej z upÅ‚ywem roku od dnia zaistnienia któregokolwiek z tych zdarzeÅ„.

W przypadku utraty przez partnera uprawnieÅ„ do wykonywania wolnego zawodu powinien on wystÄ…pić ze spóÅ‚ki najpóźniej z koÅ„cem roku obrotowego w którym utraciÅ‚ prawo wykonywania wolnego zawodu

Likwidacja

W przypadku spóÅ‚ki partnerskiej zastosowanie majÄ… odpowiednie przepisy o spóÅ‚ce jawnej. W zakresie likwidacji zastosowanie znajda wiÄ™c nastÄ™pujÄ…ce zasady:

Likwidacja przeprowadzana jest przez likwidatorów. Likwidatorami mogÄ… być tylko osoby fizyczne, majÄ…ce peÅ‚nÄ… zdolność do czynnoÅ›ci prawnych. Zgodnie z postanowieniem ustawy likwidatorami sÄ… wszyscy partnerzy spóÅ‚ki. W przypadku ustanowienia zarzÄ…du spóÅ‚ki likwidatorami bÄ™dÄ… wszyscy czÅ‚onkowie zarzÄ…du. Jednakże na mocy uchwaÅ‚y partnerów - podjÄ™tej jednomyÅ›lnie, chyba że umowa stanowi inaczej - partnerzy mogÄ… powoÅ‚ać na stanowisko likwidatora tylko niektórych spoÅ›ród siebie jak również osoby spoza ich grona. Jeżeli likwidacja spóÅ‚ki nastÄ™puje w wyniku rozwiÄ…zania jej z powodu upadÅ‚oÅ›ci jednego z jej partnerów, na jego miejsce jako likwidator wchodzi syndyk masy upadÅ‚oÅ›ciowej upadÅ‚ego partnera.

W niektórych sytuacjach również sÄ…d rejestrowy może powoÅ‚ać likwidatorów spóÅ‚ki. Może to zrobić na wniosek partnera lub osoby majÄ…cej w tym interes prawny. Umowa spóÅ‚ki nie może ograniczyć partnera w możliwoÅ›ci zwrócenia siÄ™ w tej kwestii do sÄ…du. Przepis ten ma na celu ochronÄ™ partnera który chÄ™tnie w gronie likwidatorów widziaÅ‚by innÄ… osobÄ™ niż tÄ… wybranÄ… przez wiÄ™kszość partnerów.

Zadania i uprawnienia likwidatorów

GÅ‚ównym zadaniem likwidatorów jest przeprowadzenie likwidacji spółki partnerskiej, czyli zakoÅ„czenie jej dziaÅ‚alnoÅ›ci, zakoÅ„czenie bieżących interesów spóÅ‚ki, Å›ciÄ…gniÄ™cie wszystkich wierzytelnoÅ›ci, wypeÅ‚nienie pozostaÅ‚ych zobowiÄ…zaÅ„ i upÅ‚ynnienie majÄ…tku spóÅ‚ki. CzynnoÅ›ci te dokonywane sÄ… w spóÅ‚ce której firma musi zawierać dodatek "w likwidacji". Nowe interesy takiej spóÅ‚ki mogÄ… być podejmowane tylko w przypadku, gdy sÄ… one niezbÄ™dne do ukoÅ„czenia spraw bÄ™dÄ…cych w toku.

Tylko i wyłącznie w zakresie swoich kompetencji likwidatorzy majÄ… prawo prowadzenia spraw spóÅ‚ki i jej reprezentacji. W przypadku ustanowienia kilku likwidatorów spóÅ‚ki sÄ… oni uprawnieni do reprezentacji spóÅ‚ki łącznie, chyba że wspólnicy lub sÄ…d który ustanowiÅ‚ danych likwidatorów, postanowili inaczej.
Jeżeli zaistniejÄ… sprawy w których niezbÄ™dne jest powziÄ™cie przez likwidatorów uchwaÅ‚y, podejmowane sÄ… one wiÄ™kszoÅ›ciÄ… gÅ‚osów. Zasada ta może być zmodyfikowana poprzez odpowiednie postanowienie sÄ…du lub partnerów ustanawiajÄ…cych likwidatorów.

Bardzo ważnym skutkiem ogÅ‚oszenia likwidacji spóÅ‚ki partnerskiej jest wygaÅ›niÄ™cie ustanowionej w tej spóÅ‚ce prokury. Charakter spóÅ‚ki partnerskiej "w likwidacji" powoduje, że pozostawienie uprawnieÅ„ prokurentowi w zakresie reprezentacji spóÅ‚ki wobec osób trzecich byÅ‚oby sprzeczne z celem tej fazy dziaÅ‚alnoÅ›ci spóÅ‚ki, jakÄ… jest faza likwidacyjna. Dlatego też w okresie likwidacyjnym nie można także prokury ustanawiać.

Wymogi rejestracyjne

Aby likwidatorzy spóÅ‚ki partnerskiej mogli zacząć przeprowadzać likwidacjÄ™ spóÅ‚ki i posiadali uprawnienia do dziaÅ‚ania, fakt likwidacji należy zgÅ‚osić do sÄ…du rejestrowego. ZgÅ‚oszenia dokonuje siÄ™ na formularzu KRS-Z61. ZgÅ‚oszenie powinno obejmować:

  • fakt otwarcia likwidacji
  • nazwiska i imiona likwidatorów spóÅ‚ki
  • adresy likwidatorów
  • sposób reprezentacji spóÅ‚ki przez likwidatorów (czy reprezentacja jest łączna - jak stanowi kodeks, czy też odrÄ™bne zasady reprezentacji ustalili partnerzy lub sÄ…d, który ustanowiÅ‚ likwidatorów)

ZgÅ‚oszeniu podlegajÄ… okreÅ›lone powyżej dane nawet wówczas, gdy likwidatorami spóÅ‚ki sÄ… jej dotychczasowi partnerzy i nic w zakresie reprezentacji, ich adresów, imion i nazwisk nie ulega zmianie.
ZgÅ‚oszenia dokonujÄ… likwidatorzy - każdy z nich ma prawo i obowiÄ…zek dokonania tego zgÅ‚oszenia. Natomiast w przypadku danych likwidatorów ustanowionych przez sÄ…d, wpis nastÄ™puje z urzÄ™du. Należy pamiÄ™tać, że każda, najdrobniejsza nawet zmiana danych podlegajÄ…cych zgÅ‚oszeniu wymaga kolejnego zgÅ‚oszenia. Treść akt rejestrowych musi być zgodna z rzeczywistym stanem faktycznym.

Likwidatorzy podlegajÄ…cy zgÅ‚oszeniu do rejestru, przedstawiajÄ… sÄ…dowi rejestrowemu zÅ‚ożone wobec sÄ…du albo poÅ›wiadczone notarialnie wzory swoich podpisów.

W okresie likwidacji spóÅ‚ka partnerska może dziaÅ‚ać pod swÄ… dotychczasowÄ… firmÄ… do której należy dodać oznaczenie "w likwidacji". Oznaczenie to ma na celu ochronÄ™ obrotu gospodarczego i zwrócenie uwagi potencjalnych kontrahentów, że spóÅ‚ka ta "zamyka" swój interes. W przypadku gdy spóÅ‚ka pomimo fazy likwidacyjnej nie wystÄ™puje w obrocie pod firmÄ… z dodanym oznaczeniem "w likwidacji" naraża siÄ™ na odpowiedzialność odszkodowawczÄ….

Czynności likwidacyjne

Pierwszym zadaniem likwidatorów (po dokonaniu odpowiednich zgÅ‚oszeÅ„ do sÄ…du rejestrowego) jest sporzÄ…dzenie bilansu spóÅ‚ki. Bilans ten sporzÄ…dza siÄ™ na dzieÅ„ rozpoczÄ™cia likwidacji spóÅ‚ki. Po zakoÅ„czeniu likwidacji likwidatorzy zobowiÄ…zani sÄ… także sporzÄ…dzić bilans który podsumuje ich poczynania. Jeżeli likwidacja siÄ™ przedÅ‚uża i trwa dÅ‚użej niż rok, bilans powinien być ponadto sporzÄ…dzony na dzieÅ„ koÅ„czÄ…cy każdy rok obrotowy.

Likwidacja majÄ…tku spóÅ‚ki polega w pierwszej kolejnoÅ›ci na spÅ‚aceniu wszystkich zobowiÄ…zaÅ„ spóÅ‚ki. SpÅ‚ata ta dotyczy zobowiÄ…zaÅ„ wymagalnych. Jeżeli spóÅ‚ka ma także zobowiÄ…zania jeszcze nie wymagalne lub takie co do których istnienia powstaÅ‚ spór, likwidatorzy zobowiÄ…zani sÄ… pozostawić odpowiednie kwoty na pokrycie zobowiÄ…zaÅ„ niewymagalnych i spornych.

Jeżeli po pokryciu wymagalnych zobowiÄ…zaÅ„ i pozostawieniu odpowiednich kwot na pokrycie zobowiÄ…zaÅ„ jeszcze nie wymagalnych lub spornych, w spóÅ‚ce pozostanie jeszcze majÄ…tek, ulega on podziaÅ‚owi miÄ™dzy partnerów stosownie do postanowieÅ„ umowy spóÅ‚ki. Jeżeli umowa spóÅ‚ki nie przewiduje w takim przypadku szczególnych postanowieÅ„, partnerom spÅ‚aca siÄ™ wniesione przez nich udziaÅ‚y. Rzeczy wniesione jako wkÅ‚ad przez wspólników do spóÅ‚ki tylko do używania zwraca siÄ™ partnerom w naturze. Jeżeli po zwrocie udziaÅ‚ów pozostanie nadwyżka Å›rodków, ulega ona podziaÅ‚owi pomiÄ™dzy partnerów w takim stosunku, w jakim uczestniczÄ… oni w zysku spóÅ‚ki.

Jeżeli majÄ…tek spóÅ‚ki nie wystarczy na spÅ‚atÄ™ wszystkich udziaÅ‚ów i dÅ‚ugów, niedobór zobowiÄ…zani sÄ… pokryć partnerzy zgodnie z postanowieniami umowy spóÅ‚ki. W braku takich postanowieÅ„ partnerzy zobowiÄ…zani sÄ… uzupeÅ‚nić niedobór w takim stosunku w jakim uczestniczÄ… w stracie spóÅ‚ki. Jeżeli okaże siÄ™ że jeden lub kilku spoÅ›ród partnerów jest niewypÅ‚acalnych, pozostali wspólnicy dzielÄ… pomiÄ™dzy siebie tÄ™ część niedoboru którÄ… zobowiÄ…zani byli uiÅ›cić wspólnicy niewypÅ‚acalni.

Zakończenie likwidacji

Po dokonaniu wszystkich czynnoÅ›ci likwidacyjnych czyli po spieniężeniu majÄ…tku spóÅ‚ki, wypeÅ‚nieniu zobowiÄ…zaÅ„ spóÅ‚ki i ewentualnym podziale miÄ™dzy partnerów pozostaÅ‚ego majÄ…tku, likwidatorzy zobowiÄ…zani sÄ… do sporzÄ…dzenia bilansu na dzieÅ„ zakoÅ„czenia likwidacji. ZakoÅ„czenie likwidacji likwidatorzy zobowiÄ…zani sÄ… zgÅ‚osić do sÄ…du rejestrowego wraz z wnioskiem o wykreÅ›lenie spóÅ‚ki z rejestru (wniosek o wykreÅ›lenie spóÅ‚ki z rejestru powinien zostać zÅ‚ożony na formularzu KRS-X2). RozwiÄ…zanie spóÅ‚ki nastÄ™puje z chwila wykreÅ›lenia spóÅ‚ki z rejestru sÄ…dowego.

Już po zakoÅ„czeniu caÅ‚ego postÄ™powania likwidacyjnego partner lub osoba trzecia powinna przechowywać ksiÄ™gi i dokumenty spóÅ‚ki przez okres nie krótszy niż pięć lat. Jeżeli żaden z partnerów ani żadna osoba trzecia nie zgodzi sie na przechowywanie tych ksiÄ…g i dokumentów, przechowawcÄ™ wyznaczy sÄ…d rejestrowy.

 

Pamiętaj, że:

  • do spóÅ‚ki partnerskiej majÄ… odpowiednio zastosowanie przepisy o spóÅ‚ce jawnej
  • likwidatorami mogÄ… być tylko osoby fizyczne, majÄ…ce peÅ‚nÄ… zdolność do czynnoÅ›ci prawnych
  • likwidatorami spóÅ‚ki partnerskiej sÄ… wszyscy partnerzy
  • spóÅ‚ka partnerska, w której prawo do wykonywania wolnego zawodu ma tylko jeden partner nie może funkcjonować dÅ‚użej niż rok od dnia zaistnienia którejkolwiek z ustawowych przyczyn rozwiÄ…zania spóÅ‚ki
  • gÅ‚ównym zadaniem likwidatorów jest przeprowadzenie likwidacji spóÅ‚ki partnerskiej, czyli zakoÅ„czenie jej dziaÅ‚alnoÅ›ci, zakoÅ„czenie bieżących interesów spóÅ‚ki, Å›ciÄ…gniÄ™cie wszystkich wierzytelnoÅ›ci, wypeÅ‚nienie pozostaÅ‚ych zobowiÄ…zaÅ„ i upÅ‚ynnienie majÄ…tku spóÅ‚ki
  • w okresie likwidacji spóÅ‚ka partnerska może dziaÅ‚ać pod swÄ… dotychczasowÄ… firmÄ… do której należy dodać oznaczenie "w likwidacji"

Podstawa prawna:

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.