Skuteczność oświadczenia o potrąceniu wierzytelności

Prawo cywilne przewiduje szereg instytucji powodujących wygaśnięcie zobowiązania. Jedną z nich jest potrącenie. Jednakże aby potrącenie było skuteczne i przyniosło oczekiwane skutki prawne, a więc wzajemne zaspokojenie się stron zobowiązania, będących względem siebie równocześnie wierzycielami i dłużnikami konieczne jest spełnienie określonych prawem przesłanek.

             PotrÄ…cenie uregulowane jest w art. 498 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego brzmieniem, gdy dwie osoby sÄ… jednoczeÅ›nie wzglÄ™dem siebie dÅ‚użnikami i wierzycielami, każda z nich może potrÄ…cić swojÄ… wierzytelność z wierzytelnoÅ›ci drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelnoÅ›ci sÄ… pieniÄ…dze lub rzeczy tej samej jakoÅ›ci oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelnoÅ›ci sÄ… wymagalne i mogÄ… by dochodzone przed sÄ…dem lub przed innym organem paÅ„stwowym. Wskutek potrÄ…cenia obie wierzytelnoÅ›ci umarzajÄ… siÄ™ nawzajem do wysokoÅ›ci wierzytelnoÅ›ci niższej. Art. 499 k.c. okreÅ›la z kolei sposób dokonania potrÄ…cenia. I tak, potrÄ…cenia dokonywa siÄ™ przez oÅ›wiadczenie zÅ‚ożone drugiej stronie. OÅ›wiadczenie ma moc wstecznÄ… od chwili, kiedy potrÄ…cenie staÅ‚o siÄ™ możliwe.

             Zgodnie z powyższym, potrÄ…cenie jest możliwe w przypadku kumulatywnego speÅ‚nienia okreÅ›lonych prawem przesÅ‚anek:

  • dwie osoby bÄ™dÄ…ce równoczeÅ›nie wzglÄ™dem siebie dÅ‚użnikami i wierzycielami;
  • każda z tych osób może potrÄ…cić swojÄ… wierzytelność z wierzytelnoÅ›ci drugiej strony;
  • przedmiotem obu wierzytelnoÅ›ci sÄ… pieniÄ…dze lub rzeczy tej samej wartoÅ›ci oznaczone tylko co do gatunku;
  • obie wierzytelnoÅ›ci sÄ… wymagalne;
  • obie wierzytelnoÅ›ci mogÄ… być dochodzone przed sÄ…dem lub innym organem paÅ„stwowym;

             Powyższy katalog okolicznoÅ›ci, których Å‚Ä…czne speÅ‚nienie umożliwia dokonanie potrÄ…cenia jest jasny i precyzyjny. Należy jednak omówić inny istotny aspekt mechanizmu potrÄ…cenia, a wiÄ™c zÅ‚ożenie skutecznego oÅ›wiadczenia o dokonaniu potrÄ…cenia wierzytelnoÅ›ci z wierzytelnoÅ›ciÄ… drugiej strony. W pierwszej kolejnoÅ›ci należy podnieść, że ustawa nie przewiduje możliwoÅ›ci dokonania potrÄ…cenia pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu (por. wyrok SÄ…du Apelacyjnego w Lublinie z dnia 7 maja 2013 r., sygn. akt I Aca 56/13). Dopuszczalne jest jednakże modyfikowanie potrÄ…cenia umownego, zamieszczonego przez strony w wiążącej je umowie. Strony decydujÄ…c siÄ™ na zamieszczenie w treÅ›ci umowy instytucji potrÄ…cenia, mogÄ… umówić siÄ™, że potrÄ…cenie bÄ™dzie możliwe również pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu. Dopuszczalność takiego dziaÅ‚ania wynika m.in. z wyroku SÄ…du Apelacyjnego w Katowicach z dnia 6 kwietnia 2006 r., sygn. akt I Aca 2213/05. W wyroku SÄ…d podniósÅ‚: „NiewÄ…tpliwie zawarcie umowy o potrÄ…ceniu ( potrÄ…cenie umowne) jest dopuszczalne w Å›wietle zasady swobody umów z art. 353 KC, jednakże do takiej umowy nie majÄ… zastosowania zasady potrÄ…cenia ustawowego z art. 498 KC, lecz zasady potrÄ…cenia wynikajÄ… z treÅ›ci umowy.”

            Przepisy Kodeksu cywilnego nie okreÅ›lajÄ… formy, w jakiej powinno być zÅ‚ożone oÅ›wiadczenie o potrÄ…ceniu. Przyznano tym samym stronom dowolność w zÅ‚ożeniu powyższego oÅ›wiadczenia. WzglÄ™dem powyższego zastosowanie znajdÄ… ogólne zasady skÅ‚adania oÅ›wiadczeÅ„ woli przez strony stosunku prawnego. Tym samym oÅ›wiadczenie o potrÄ…ceniu bÄ™dzie zÅ‚ożone z chwilÄ…, w której dotarÅ‚o do adresata w ten sposób, że mógÅ‚ on zapoznać siÄ™ z jego treÅ›ciÄ… (art. 61 k.c.).

            W tym miejscu należy rozważyć, czy dopuszczalnym jest zÅ‚ożenie oÅ›wiadczenia o potrÄ…ceniu w sposób dorozumiany. Zgodnie z wyrokiem SÄ…du Apelacyjnego w Warszawie z dnia 12 wrzeÅ›nia 2013 r., sygn. akt I Aca 490/13: „OÅ›wiadczenie o potrÄ…ceniu wzajemnych wierzytelnoÅ›ci ma doniosÅ‚e znaczenie prawne, nie może być zÅ‚ożone w sposób dorozumiany, wymaga bowiem jasnego i jednoznacznego wyrażenia woli przez stronÄ™ korzystajÄ…cÄ… z tego rodzaju uprawnienia.” Z przytoczonego wyroku jasno wynika, że oÅ›wiadczenie o potrÄ…ceniu musi być precyzyjne i nie pozostawiajÄ…ce wÄ…tpliwoÅ›ci co do zakresu tej czynnoÅ›ci i jej celu.

             OdnoszÄ…c siÄ™ do powyższych rozważaÅ„ koniecznym jest także podkreÅ›lić, że zÅ‚ożenie oÅ›wiadczenia o potrÄ…ceniu przez jednÄ… ze stron stosunku zobowiÄ…zaniowego musi być poprzedzone speÅ‚nieniem wszystkich przesÅ‚anek okreÅ›lonych w art. 498 § 1 Kodeksu cywilnego. PoglÄ…d ten potwierdzony zostaÅ‚ wyrokiem SÄ…du Apelacyjnego w Lublinie z dnia 7 listopada 2013 r., sygn. akt I Aca 476/13. SÄ…d wskazaÅ‚: „Aby oÅ›wiadczenie o potrÄ…ceniu wywoÅ‚aÅ‚o w ogóle skutki, w tym miaÅ‚o moc wstecznÄ… przewidzianÄ… w art. 499 KC, muszÄ… być najpierw speÅ‚nione przesÅ‚anki z art. 498 § 1 KPC.

             PodsumowujÄ…c, skuteczność dokonania potrÄ…cenia, ze wzglÄ™du na swój istotny charakter a także ze wzglÄ™du na skutki jakie wywoÅ‚uje w sferze wzajemnych roszczeÅ„ stron uzależniona jest od każdorazowego speÅ‚nienia przez strony stosunku prawnego wszystkich wymogów ustawowych. Trud ten jest jednak uzasadniony, gdyż zastosowanie tej instytucji pozwala na sprawne i efektywne zaspokajanie roszczeÅ„ stron stosunku prawnego bez konieczność kierowania konkretnej sprawy na drogÄ™ postÄ™powania sÄ…dowego, a tym samym uÅ‚atwiajÄ…c obrót prawny i ograniczajÄ…c koszty dochodzenia roszczeÅ„ przez strony.


Bogumił Wielgosz

Radca prawny

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika