Środki pieniężne na rachunkach oszczędnościowych wolne od zajęcia
Jaka kwota jest bezpieczna na Twoim rachunku bankowym nawet w przypadku jego zajęcia przez komornika?
Z mocy ustawy, wolne od zajęcia (bez względu na to czy tytuł wykonawczy jest sądowy czy administracyjny) są środki pieniężne na rachunku bądź rachunkach oszczędnościowych jednej osoby (bez względu na to, z iloma umowami mamy do czynienia) do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres bezpośrednio poprzedzający dzień wystawienia tytułu wykonawczego. Założenie takiej regulacji wydaje się być bardzo dobre, gdyż chodzi tu przecież o pewną – dodatkową – ochronę minimum egzystencji podmiotu, przeciwko któremu prowadzona jest egzekucja. Niezwykle ważne już dla samej praktyki jest to, że w/w ochrona pewnego minimum oszczędności dotyczy środków pieniężnych na rachunkach oszczędnościowych jednej osoby i nie ma znaczenia, jaka ilość umów została zawarta. Nie ma znaczenia także i to, czy wspomniane środki pieniężne zgromadzone są na rachunkach bankowych w jednym czy też w kilku bankach.
Jakie skutki wywołuje zajęcie rachunku bankowego?
Już od momentu otrzymania od podmiotu prowadzącego egzekucję zawiadomienia o zajęciu rachunku oszczędnościowego bank prowadzący rachunek ma obowiązek niedokonywania wypłat z rachunku do wysokości zajętej wierzytelności oraz do bezzwłocznego przekazania zajętej kwoty na pokrycie należności wierzyciela. Przy wykonywaniu tego obowiązku bank zobowiązany jest do uwzględnienia kwoty objętej zwolnieniem od egzekucji. Oczywiście w sytuacji, gdy wysokość kwoty egzekwowanej przekraczałaby wysokość kwoty wolnej od egzekucji (czyli tzw. przywilejem egzekucyjnym), bank powinien przekazać jedynie kwotę przekroczenia, powiadamiając organ prowadzący egzekucję o przeszkodzie do przekazania całości egzekwowanej sumy. Postąpić tak musi, nawet gdyby dłużnik (posiadacz rachunku) posiadał również w innych bankach rachunki oszczędnościowe.
Czy zajęcie rachunku wspólnego także korzysta z przywileju egzekucyjnego?
Oczywiście, że tak. W takim wypadku zwolnienie od zajęcia dotyczy każdego współposiadacza rachunku z osobna bez względu na to, czy egzekucja jest prowadzona przeciwko jednemu ze współposiadaczy czy też przeciwko kilku (wszystkim) spośród nich. W praktyce oznacza to, że podczas dokonywanego zajęcia, bank powinien uwzględnić stosowną wielokrotność kwoty wolnej od zajęcia.
Pamiętaj, że:
- Zasada kwoty wolnej od egzekucji dotyczy tylko środków pieniężnych przechowywanych przez bank na podstawie umów rachunku bankowego mających charakter „oszczędnościowy”,
- Bank i posiadacz rachunku bankowego oszczędnościowego mogą tylko raz powołać się w przypadku prowadzonej egzekucji, w ramach konkretnego zajęcia, na przywilej egzekucyjny,
- Powyższe reguły dotyczące kwoty wolnej od zajęcia mają także analogiczne zastosowanie do rachunków oszczędnościowych prowadzonych przez kasy zapomogowo-pożyczkowe,
- Skarb Państwa nie odpowiada za zobowiązania banków, z wyjątkiem zobowiązań, za które przyjął odpowiedzialność z tytułu gwarancji lub poręczeń.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (tekst jednolity: Dz. U. 2002 r., Nr 72, poz. 665 ze zmianami).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?