Tajemnica bankowa

Czym jest tajemnica bankowa?

Tajemnica bankowa to obowiązek zachowania w poufności wiedzy uzyskanej przez bank oraz osoby w nim zatrudnione podczas dokonywania czynności bankowych. Zachowanie tajemnicy bankowej jest obowiązkiem banku, którego niewykonanie lub nienależyte wykonanie wiąże się z odpowiedzialnością majątkową i karną.

Jakie dane obejmuje tajemnica bankowa?

Tajemnica bankowa obejmuje następujące wiadomości:

  • dotyczące czynności bankowych i osób będących stroną umowy, uzyskane w czasie negocjacji oraz związane z zawarciem umowy z bankiem i jej realizacją, z wyjątkiem wiadomości, bez których ujawnienia nie jest możliwe należyte wykonanie zawartej przez bank umowy,

    Porady prawne
  • dotyczące osób, które, nie będąc stroną umowy z bankiem, dokonały czynności pozostających w związku z zawarciem takiej umowy, z wyjątkiem przypadków, gdy ustawa przewiduje ujawnienie takich czynności,

  • dotyczące udzielenia Policji informacji na zasadach określonych w ustawie o Policji

Z ostatniego z przedstawionych punktów wynika, że banki przekazują jednak określone wiadomości Policji. Wynika to z upoważnienia Policji, zawartego w ustawie o Policji, zgodnie z którym, jeżeli jest to konieczne dla skutecznego zapobieżenia przestępstwom określonym w ustawie o Policji, lub ich wykrycia albo ustalenia sprawców i uzyskania dowodów, Policja może korzystać z informacji przetwarzanych przez banki stanowiących tajemnicę bankową. O wyjątkach od obowiązku zachowania przez banki tajemnicy bankowej - patrz porada - Kiedy tajemnica bankowa może być ujawniona?

Co do zasady, banku nie obowiązuje zachowanie tajemnicy bankowej wobec strony umowy. Jednakże w przypadku informacji objętych tajemnicą bankową a przekazanych organom policyjnym, bank oraz pracownicy banku mają obowiązek zachowania tajemnicy bankowej zarówno wobec osób trzecich, jak też wobec osoby, z którą bank dokonuje czynności bankowej. Oznacza to, że informacje przekazywane organom policyjnym stanowiące tajemnicę bankową mogą być ujawnione tylko tym organom.

Odpowiedzialność cywilna i karna za ujawnienie danych objętych tajemnica bankową

Odpowiedzialność cywilnoprawna

Odpowiedzialność cywilnoprawna polega na obowiązku odszkodowawczym banku wobec podmiotu, który poniósł określoną szkodę w wyniku nieuprawnionego ujawnienia przez bank lub jego pracowników informacji objętych tajemnicą bankową. Poszkodowany może domagać się od banku naprawienia szkody, która jest normalnym następstwem ujawnienia tajemnicy bankowej przez bank. Zakres odszkodowania obejmuje nie tylko rzeczywiste szkody, których doznał poszkodowany, lecz także utracone przez niego korzyści, na jakie liczył, gdyby informacja objęta tajemnica bankową nie została bezprawnie ujawniona.

Odpowiedzialność karna

Odpowiedzialność karna za ujawnienie informacji objętych tajemnica bankową jest bardzo surowa. Zgodnie z art. 171 ust. 5 ustawy prawo bankowe, kto, będąc obowiązany do zachowania tajemnicy bankowej, ujawnia lub wykorzystuje informacje stanowiące tajemnicę bankową, niezgodnie z upoważnieniem określonym w ustawie, podlega grzywnie do 1.000.000 złotych i karze pozbawienia wolności do lat 3.

Pamiętaj, że:

  • ujawnienie tajemnicy bankowej może narazić bank na odpowiedzialność cywilnoprawną i karną

  • tajemnica bankowa obejmuje ściśle określone informacje

Postawa prawna:

  • ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. 2002 r., Nr 72, poz. 665 ze zmianami)


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika