Nowe ułatwienia dla Podatkowych Grup Kapitałowych

Ułatwienia dla PGK w Polskim Ładzie to zmniejszony limit minimalny kapitału zakładowego, więcej możliwości w powiązaniach spółek, zlikwidowanie warunku rentowności oraz korzystniejsze warunki rozliczania strat. Dzięki tym zmianom prowadzenie działalności gospodarczej w formie podatkowej grupy kapitałowej będzie jeszcze korzystniejsze. Wprowadzone zmiany pomogą również w przyciągnięciu do Polski zagranicznego kapitału i nowych inwestorów oraz stworzeniu przyjaznego klimatu podatkowego dla inwestycji strategicznych.

Atrakcyjność podatkowej grupy kapitałowej 

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie podatkowej grupy kapitałowej jest atrakcyjnym modelem biznesowym, którego zaletą jest możliwość wspólnego rozliczania dochodów i strat przez spółki wchodzące w skład grupy. Wprowadzone zmiany w zakresie PGK przyczynią się do upowszechnienia tego rozwiązania podatkowego, które jest dość często stosowane w innych państwach UE.

Minimalny kapitał zakładowy

Dotychczas podatkową grupę kapitałową mogły utworzyć spółki kapitałowe, których przeciętna wysokość kapitału zakładowego wynosiła minimum pół miliona zł. W ramach Polskiego Ładu zmniejszono tę wartość o połowę, do 250 tys. zł. Dzięki temu możliwość założenia grupy podatkowej jest otwarta dla mniejszych podmiotów.

Powiązania spółek

Wcześniej spółki zależne wchodzące w skład PGK nie mogły posiadać udziału w innych spółkach zależnych tworzących PGK. Polski Ład likwiduje ten warunek. Dopuszczaono również połączenia, przekształcenia oraz podziały spółek w grupie. Pozostawiono jedynie warunek, że w wyniku takich przekształceń w grupie pozostać muszą przynajmniej dwie spółki.

Warunek rentowności

PGK musiały osiągać rentowność na poziomie 2% udziału dochodu w przychodach. Brak rentowności skutkował automatyczną utratą przez grupę statusu podatnika. Zlikwidowanie tego warunku to odpowiedź na wyzwania, które stanęły przed PGK w trakcie epidemii, kiedy trudno było zagwarantować osiągnięcie takiego poziomu. Teraz ten warunek całkowicie znika.

Rozliczanie strat

Spółki, które tworzą PGK, nie mogły rozliczać strat, które zakumulowały przed wejściem do grupy. Teraz otrzymały im taką możliwości, ale tylko z własnym dochodem, który samodzielnie osiągnęły w trakcie funkcjonowania w PGK.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika