Umorzenie składek ZUS dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi

Od 6 stycznia 2025 r. płatnicy składek poszkodowani w wyniku powodzi, będą mogli złożyć do ZUS wniosek o umorzenie składek.

 Kto może liczyć na pomoc w formie umorzenia składek?

Od 6 stycznia 2025 r. płatnicy składek poszkodowani w wyniku powodzi z września 2024 r., którzy prowadzą działalność gospodarczą bądź działalność pożytku publicznego albo działalność rolniczą na terenie objętym klęską żywiołową, będą mogli złożyć wniosek o umorzenie składek. Rozwiązanie dotyczy więc nie tylko przedsiębiorców, ale również podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego albo działalność rolniczą na terenie objętym klęską żywiołową.

Porady prawne

Warunki

Warunkiem umorzenia będzie spadek przychodu z prowadzonej działalności o co najmniej 40% między porównywanymi miesiącami, czyli wrzesień 2024 r. do września 2023 r. albo październik 2024 r. do października 2023 r., a jeśli płatnik składek rozpoczął działalność w 2024 r. – wrzesień 2024 r. do sierpnia 2024 r.

Żeby zatem skorzystać z umorzenia, trzeba wykazać spadek przychodu z prowadzonej działalności o co najmniej 40% między porównywanymi miesiącami. W tym celu można porównać miesiące:

  • wrzesień 2024 r. do września 2023 r.;
  • październik 2024 r. do października 2023 r.;
  • wrzesień 2024 r. do sierpnia 2024 roku – jeżeli firma rozpoczęła działalność w 2024 r.

Co obejmuje umorzenie składek ZUS?

Umorzeniu będą podlegały należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub na Fundusz Emerytur Pomostowych, za wskazany przez płatnika miesiąc bądź miesiące kalendarzowe, które przypadają za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r.

Tak więc ZUS może umorzyć należności – w tym te już opłacone – za wskazany przez płatnika miesiąc bądź miesiące kalendarzowe, które przypadają za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r.

Umorzenie dotyczy należności z tytułu składek na:

  • ubezpieczenia społeczne,
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • Fundusz Pracy,
  • Fundusz Solidarnościowy,
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Z wnioskiem będą mogli wystąpić płatnicy składek poszkodowani w wyniku powodzi z września 2024 r, jak również ci, którzy opłacili składki należne za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r.

Wniosek o umorzenie będą mogli złożyć też płatnicy, którzy mają ustalony nowy termin płatności składek na 15 września 2025 r. (zgodnie z art. 36 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi) bądź którzy mają zawartą z ZUS umowę o rozłożenie na raty należności z tytułu składek czy o odroczenie terminu płatności składek obejmującą należności z okresu od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. Można więc złożyć wniosek o umorzenie również, gdy płatnik:

  • ma już przedłużony termin płatności składek do 15 września 2025 r.;
  • ma zawartą z ZUS umowę o rozłożenie na raty należności z tytułu składek albo o odroczenie terminu płatności składek obejmującą należności z okresu od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r.

Dla płatników opłacających składki na własne ubezpieczenia umorzenie składek może mieć negatywny wpływ na prawa do przyszłych świadczeń z ZUS oraz na ich wysokość.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz.U. z 2024 r. poz. 654, z późn. zm.);
  • ustawa z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U z 2024 r. poz. 1717);
  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 listopada 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie (Dz.U. z 2024 r. poz. 1760).

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika