VAT 2014. Nowe terminy wystawiania faktur

Z dniem 1 stycznia 2014 r. traci moc rozporządzenie z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. 2011 r. Nr 68 poz. 360 ze zm).

W myśl przepisów ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2013 r. poz. 35) regulacje dotyczące faktur zostaną zawarte w art. 106a-106q ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z nowymi przepisami fakturÄ™ - co do zasady -  należy wystawić nie później niż 15 dnia miesiÄ…ca nastÄ™pujÄ…cego po miesiÄ…cu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usÅ‚ugÄ™. W przypadku, gdy przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usÅ‚ugi otrzymano caÅ‚ość lub część zapÅ‚aty,  fakturÄ™ należy wystawić nie później niż 15 dnia miesiÄ…ca nastÄ™pujÄ…cego po miesiÄ…cu, w którym otrzymano caÅ‚ość lub część zapÅ‚aty od nabywcy.

Ustawodawca przewidział też wyjątki od powyższej zasady, i tak:

1. w przypadku świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych fakturę należy wystawić nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usług,

2. w przypadku dostawy książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) - z wyÅ‚Ä…czeniem map i ulotek - oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1) fakturÄ™ należy wystawić nie później niż  60. dnia od dnia wydania towarów.  Jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, fakturÄ™ wystawia siÄ™ nie później niż 120. dnia od pierwszego dnia wydania towarów.

3. w przypadku wykonywania czynności polegających na drukowaniu książek (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek - oraz gazet, czasopism i magazynów (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1), z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług fakturę należy wystawić nie później niż 90. dnia od dnia wykonania czynności.

4. w przypadku:

            a. dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chÅ‚odniczej oraz gazu przewodowego,

            b. Å›wiadczenia usÅ‚ug:

                        -  telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,

                        -  wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 zaÅ‚Ä…cznika nr 3 do ustawy,

                        -  najmu, dzierżawy, leasingu lub usÅ‚ug o podobnym charakterze,

                        -  ochrony osób oraz usÅ‚ug ochrony, dozoru i przechowywania mienia,

                        -  staÅ‚ej obsÅ‚ugi prawnej i biurowej,

                        -  dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chÅ‚odniczej oraz gazu przewodowego

                        -  z wyjÄ…tkiem usÅ‚ug, do których stosuje siÄ™ art. 28b, stanowiÄ…cych import usÅ‚ug

fakturę należy wystawić nie później, niż z upływem terminu płatności.

5. w przypadku niezwrócenia przez nabywcÄ™ opakowania  - art. 29a ust. 12 ustawy o VAT - fakturÄ™ wystawia siÄ™ nie później niż:

            a. 7. dnia od okreÅ›lonego w umowie dnia zwrotu opakowania;

            b. 60. dnia od dnia wydania opakowania, jeżeli w umowie nie okreÅ›lono terminu zwrotu opakowania.

 Co do zasady faktury nie mogÄ… być wystawione wczeÅ›niej niż 30 dnia:

  1. przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi
  2. przed otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.

W przypadkach enumeratywnie w ustawie wskazanych fakturę można wystawić wcześniej niż 30 dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2013 r. poz. 35).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika