Ważne zmiany w CIT

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) wprowadziła od 1 stycznia 2009 r. wiele nowości. Nowelizacja ta likwiduje wiele rozbieżności w interpretacji przepisów. W niniejszym artykule omówiono niektóre ważne zmiany w tym podatku.

Pożyczka waloryzowana kursem waluty obcej

Uregulowano opodatkowanie przychodów osiągniętych w związku ze zwrotem lub otrzymaniem pożyczki (kredytu) waloryzowanej kursem waluty obcej. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 12 ust. 1 pkt 10 ustawy o CIT, przychodami są w szczególności: przychody osiągnięte w związku ze zwrotem lub otrzymaniem pożyczki (kredytu), jeżeli pożyczka (kredyt) była waloryzowana kursem waluty obcej, w przypadku gdy:

a) pożyczkodawca (kredytodawca) otrzymuje środki pieniężne stanowiące spłatę kapitału w wysokości wyższej od kwoty udzielonej pożyczki (kredytu) - w wysokości różnicy pomiędzy kwotą zwróconego kapitału a kwotą udzielonej pożyczki (kredytu),
b) pożyczkobiorca (kredytobiorca) zwraca tytułem spłaty pożyczki (kredytu) środki pieniężne stanowiące spłatę kapitału w wysokości niższej od kwoty otrzymanej pożyczki (kredytu) - w wysokości różnicy pomiędzy kwotą otrzymanej pożyczki (kredytu) a kwotą zwróconego kapitału.

Różnica pomiędzy kwotą otrzymanego kredytu z klauzulą waloryzacyjną a kwotą tego kredytu z dnia zwrotu stanowi odpowiednio przychód albo koszt podatkowy, analogicznie jak w sytuacji kredytów walutowych.

Przychody (dochody) z udziału w zyskach osób prawnych

Nowelizacja określa, iż dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przy czym przychód określa się na dzień przekształcenia. Dniem przekształcenia spółki jest zaś dzień rejestracji spółki osobowej i jednocześnie wykreślenie spółki kapitałowej.

Spółka przejmująca, nowo zawiązana lub powstała w wyniku przekształcenia jest obowiązana - jako płatnik - w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał dochód z niepodzielonego zysku spółki kapitałowej, wpłacić podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla siedziby podatnika.

Koszty uzyskania przychodu

Omawiana nowelizacja rozszerzyła katalog wydatków, które mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Według nowych przepisów darowizny i ofiary wszelkiego rodzaju stanowią koszt uzyskania przychodu w wartości wytworzenia lub cenie nabycia produktów spożywczych przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.

Z tzw. metody memoriałowej przy rozliczaniu kosztów z tytułu wynagrodzeń (składek ubezpieczeniowych) mogą teraz korzystać rówenież pracodawcy, którzy wypłacają wynagrodzenia regularnie, w miesiącu, którego wynagrodzenie (składka) dotyczy oraz ci, którzy wypłacają wynagrodzenie w terminie wynikającym z przepisów lub umowy, lecz w miesiącu następującym po miesiącu, którego wynagrodzenia dotyczą. Należności ze stosunku służbowego, stosunku pracy oraz zasiłki z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy oraz składki określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych stanowią więc w takim wypadku koszt uzyskania przychodu w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem, że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy lub odrębnych przepisów albo umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. Przedtem do wynagrodzeń oraz składek ZUS stosowana była wyłacznie tzw. metoda kasowa.

Na mocy nowelizacji koszty zaniechanych inwestycji stanowią teraz koszt uzyskania przychodu. Dzięki temu wyeliminowano dyskryminację przedsiębiorców ponoszących określone koszty w związku z wytworzeniem środków trwałych, które ostatecznie nie zostały przekazane do używania. Koszty zaniechanych inwestycji są potrącalne w dacie ich zbycia lub likwidacji.

Zmienione przepisy nie przewidują już ograniczenia w zaliczaniu do kosztów strat powstałych w wyniku likwidacji środków trwałych spowodowanej zmianą rodzaju podejmowanej działalności.

Niesłuszne zaliczenie środków trwałych do kosztów

W przypadku niesłusznego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości środków trwałych, dla których faktyczny okres użytkowania przekroczy 1 rok, odsetki za zwłokę są teraz naliczane według stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych obowiązującej w dniu zaliczenia składnika majątku do środków trwałych.

Tym samym zwykła stopa oprocentowania jest obecnie dla zaległości podatkowych w przypadku korekty kosztów związanej z wprowadzeniem do ewidencji środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, które pierwotnie nie zostały zakwalifikowane jako takie ze względu na przewidywany okres używania nie przekraczający roku. Odstąpiono zaś od stosowania w tym przypadku sankcyjnej stawki odsetek za zwłokę.

Zwolnienia od podatku

Po zmianach wolne od podatku są odsetki lub dyskonto od obligacji emitowanych przez Skarb Państwa oferowanych na rynkach zagranicznych oraz dochody z odpłatnego zbycia tych obligacji uzyskane przez podatników, którzy nie mają na terytorium RP siedziby lub zarządu.

Od podatku zwolnione są dodatkowo obecnie dochody izb gospodarczych w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej.

Nieruchomości udostępniane nieodpłatnie

Użyczający nie musi płacić podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu udostępnionych nieodpłatnie nieruchomości. Nowelizacja usunęła bowiem przepis opodatkowujący taki przychód, który przecież w rzeczywistości nie powstaje po stronie podatnika. 

Nie będzie podwójnej zaliczki

 

W 2010 r. zmieni się termin i zasady wpłaty zaliczki na podatek dochodowy za ostatni miesiąc roku podatkowego. Obecnie uiszcza się ją w terminie zapłaty podatku za poprzedni miesiąc - a więc w listopadzie za 2 miesiące. Po wejściu w życie zmian zaliczka za grudzień będzie wpłacana w terminie do 20 dnia następnego miesiąca (stycznia). Podobne zmiany dotyczą terminu płatności zaliczek kwartalnych. Teraz zaliczka za ostatni kwartał jest uiszczana w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni, w terminie do dnia 20 grudnia. Po zmianach zaś podatnicy będą ją mogli wpłacać do 20 dnia miesiąca następującego po kwartale, za który jest wpłacana. 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2008 r., Nr 209, poz. 1316)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika