Złożenie zeznania CIT-8

Termin składania zeznania rocznego CIT

31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

CIT-8 można złożyć np. elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

CIT-8 należy złożyć w terminie 3 miesięcy od zakonczenia roku podatkowego, a więc z reguły do końca marca danego roku za poprzedni rok podatkowy. Podatnicy, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, muszą zatem do 31 marca 2025 r. złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) CIT-8 za 2024 rok i wpłacić należny podatek dochodowy od osób prawnych. Z kolei podatnicy, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy, muszą złożyć zeznanie CIT-8 oraz wpłacić należny podatek dochodowy do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.

Porady prawne

e-Urząd Skarbowy

Użytkownicy e-Urzędu Skarbowego mogą składać e-formularze z zakresu podatku CIT, w tym zeznania CIT-8, z poziomu konta osoby fizycznej na podstawie posiadanego pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej UPL-1.

W sierpniu 2024 r. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) udostępniła dodatkowo możliwość realizacji płatności bezpośrednio z poziomu deklaracji, po jej złożeniu.

Deklarację CIT-8 można także złożyć w e-Urzędzie Skarbowym z poziomu konta organizacji.

Serwis umożliwia użytkownikom konta organizacji składanie deklaracji podatkowych online bez konieczności złożenia pełnomocnictwa UPL-1.

Deklaracje składane za pośrednictwem serwisu e-Urząd Skarbowy nie wymagają posiadania podpisu kwalifikowanego.

Składany e-formularz:

  • jest wstępnie uzupełniony danymi identyfikacyjnymi użytkownika,
  • po wysłaniu jest zapisany na koncie użytkownika w dokumentach wysłanych, skąd możliwe jest jego pobranie i zapisanie na dysku lokalnym, śledzenie statusu dokumentu oraz pobranie urzędowego potwierdzenia odbioru (UPO),
  • możliwe jest też sporządzenie korekty formularza na podstawie wcześniej wysłanego dokumentu, z możliwością edycji danych szczegółowych.

Serwis e-Urząd Skarbowy umożliwia także zapisanie wersji roboczej, co pozwala użytkownikowi w każdej chwili przerwać wypełnianie dokumentu i powrócić do niego w dogodnym momencie. System przechowa taką kopię dokumentu przez 90 dni od ostatniej modyfikacji.

e-Deklaracje

Deklarację CIT-8 można także złożyć poza serwisem e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl (w strefie dla osób niezalogowanych) korzystając z formularza elektronicznego, dostępnego pod adresem: www.podatki.gov.pl/cit/e-deklaracje-cit/formularze-cit, na podstawie pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej UPL-1. W tym przypadku deklaracja wymaga opatrzenia podpisem kwalifikowanym.

Zeznanie na papierze

Zeznania roczne CIT-8 składa się w formie elektronicznej, jednakże w niektórych przypadkach istnieje możliwość składania CIT-8 w postaci papierowej. Ustawą z dnia 11 września 2019 r. o uchyleniu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1978) została przywrócona możliwość składania zeznania CIT-8 w postaci papierowej. Uprawnienie to obejmuje podatników podatku CIT osiągających wyłącznie dochody wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy o CIT i niepełniących funkcji płatnika na podstawie odpowiednich przepisów ustawy o PIT (art. 35 ust. 10, art. 38 ust. 1a i 1b, art. 39 ust. 1–4, art. 42 ust. 1a–4, art. 42a ust. 1 i art. 42e ust. 5 i 6 ustawy o PIT).

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 278).

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika