Zmiany w przepisach dotyczące zasad ustalania prawa do zasiłków

Zmiany w przepisach dotyczące zasad ustalania prawa do zasiłków w przypadku zawarcia umowy o odroczenie terminu płatności lub rozłożenia na raty należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne

Przepisy ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw weszły w życie 16 grudnia 2022 r.

Regulują one sytuację płatników składek, którzy zawarli umowę o rozłożeniu na raty należności lub odroczeniu terminu płatności składek.

Co się zmieniło?

W myśl nowych przepisów płatnik składek nie ma zadłużenia z tytułu należności z tytułu składek, jeżeli:

  • opłaca należności z tytułu składek w terminach i w wysokości ustalonych w umowie;
  • nie ma zadłużenia z tytułu należności z tytułu składek nieobjętych umową.

Płatnicy składek, którzy realizują umowę z ZUS o rozłożeniu należności z tytułu składek na raty lub odroczeniu terminu płatności tych należności, będą traktowani jak płatnicy składek, którzy nie mają zadłużenia z tytułu składek. W takiej sytuacji świadczeniobiorcy, o których mowa w art. 2a ustawy zasiłkowej (tj. ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa), nabędą prawo do zasiłków.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 27 października 2022 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 2476);
  • ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 1732) – tzw. ustawa zasiłkowa.

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika