Zmiany w przepisach dotyczące zasad ustalania prawa do zasiłków
Zmiany w przepisach dotyczące zasad ustalania prawa do zasiłków w przypadku zawarcia umowy o odroczenie terminu płatności lub rozłożenia na raty należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne
Przepisy ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw weszły w życie 16 grudnia 2022 r.
Regulują one sytuację płatników składek, którzy zawarli umowę o rozłożeniu na raty należności lub odroczeniu terminu płatności składek.
Co się zmieniło?
W myśl nowych przepisów płatnik składek nie ma zadłużenia z tytułu należności z tytułu składek, jeżeli:
- opłaca należności z tytułu składek w terminach i w wysokości ustalonych w umowie;
- nie ma zadłużenia z tytułu należności z tytułu składek nieobjętych umową.
Płatnicy składek, którzy realizują umowę z ZUS o rozłożeniu należności z tytułu składek na raty lub odroczeniu terminu płatności tych należności, będą traktowani jak płatnicy składek, którzy nie mają zadłużenia z tytułu składek. W takiej sytuacji świadczeniobiorcy, o których mowa w art. 2a ustawy zasiłkowej (tj. ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa), nabędą prawo do zasiłków.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 27 października 2022 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 2476);
- ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 1732) – tzw. ustawa zasiłkowa.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?