Projekt przepisów podatkowych Polskiego Ładu w konsultacjach

Rekordowa podwyżka kwoty wolnej od podatku, wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego, podatkowe fair play i podatkowy restart gospodarki – to główne elementy podatkowej części Polskiego Ładu. Dziś rozpoczynają się konsultacje pakietu rozwiązań, które polepszą jakość życia Polaków i sprawią, że system podatkowy będzie bardziej sprawiedliwy, a firmy będą mogły się szybciej rozwijać. Polski Ład to historyczna obniżka podatków i historyczna podwyżka kwoty wolnej od podatku, na czym zyska niemal 18 mln Polaków. To rocznie ok. 14 mld zł więcej w portfelach Polaków. Planowo nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r.

 - "Zyska niemal 18 milionów osób płacących podatki. Prawie 9 mln osób przestanie płacić PIT. Nie będą go płacić osoby najuboższe i 2/3 emerytów i rencistów. Kolejna grupa to osoby, dla których zmiana będzie neutralna. Czyli dla aż 90 procent osób płacących podatki nowe rozwiązania są korzystne lub neutralne. To ponad 23 mln osób. W portfelach Polaków zostanie ok. 14 mld zł rocznie. To nie jest obciążanie Polaków nowymi podatkami, a historyczna obniżka podatków dla nich" – wskazał minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.- "Działania zbudowane są na fundamencie solidarności społecznej. Proponujemy sprawiedliwy system podatkowy, który uwzględnia różnice w dochodach obywateli. Chcemy, aby wreszcie osoby o niższych dochodach płaciły relatywnie mniejsze podatki" – dodał wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Porady prawne

Historyczna obniżka podatków

W latach 2015-2019 dwukrotnie podwyższano kwotę wolną od podatku dochodowego do wysokości 8 tys. zł. W 2019 r. zaczął obowiązywać zerowy PIT dla młodych oraz powszechna obniżka PIT z 18% do 17%. W 2019 r. zmniejszyliśmy CIT dla ponad 90% przedsiębiorców do 9%. Oznacza to obniżkę stawki o ponad połowę w stosunku do stawki obowiązującej w 2016 r. – z 19 na 9%. Wprowadziliśmy nową matrycę stawek VAT, która obniżyła stawki podatku na wiele artykułów pierwszej potrzeby.

Teraz rząd kontynuuje proces obniżania podatków dla Polaków. Oznacza to:

 • historyczną podwyżkę kwoty wolnej do 30 tys. zł (europejski poziom) równo dla wszystkich, niezależnie od zarobków;
 • wyższy próg podatkowy – z 85 tys. zł na 120 tys. zł. Liczba osób, które będą płaciły 32-proc. podatek spadnie o połowę;
 • kolejne obniżenie stawek ryczałtu m.in. dla inżynierów, zawodów ITC, lekarzy.
Wzrost kwoty wolnej do 30 tys. zł to odważny ruch na rzecz osób mniej zarabiających. Niemal 9 mln Polaków przestanie płacić PIT. PIT, dzięki podniesieniu kwoty wolnej, nie będą płacić osoby najuboższe i prawie 70% emerytów i rencistów. Od 2022 r. wysokość progu podatkowego wzrośnie o 40% – z ponad 85 tys. zł do 120 tys. zł. Podatek o stawce 32% płacić będzie o połowę osób mniej niż dotychczas. Dla lekarzy, dentystów, pielęgniarek, położnych oraz dla inżynierów stawka ryczałtu spadnie z 17 proc. na 14 proc. Dla informatyków, programistów i innych zawodów z branży ITC stawka zmniejszy się z 15 proc. do 12 proc.

Podatkowe fair play

Brak możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku został zrekompensowany innymi rozwiązaniami. Dla przedsiębiorców Polski Ład przewiduje kilkanaście nowych rozwiązań oraz obniżkę stawek podatku ryczałtowego.

Korzyści

 • Dla ponad 23 mln Polaków zmiany w podatkach będą korzystne lub neutralne. To 90 proc. podatników.
 • Na zmianach skorzysta niemal 18 mln Polaków.
 • Prawie 9 mln osób przestanie płacić PIT.
 • Polski Ład to więcej pieniędzy w portfelach Polaków – ok. 14 mld zł rocznie.
 • Zyskają emeryci i renciści. Więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach 90% z nich. To ponad 8 mln osób. Aż 2/3 emerytów i rencistów w ogóle nie zapłaci PIT. A pozostali będą płacić podatek jedynie od nadwyżki ponad 30 tys. zł.
 • Przykłady (pracownicy na etacie/emeryt):
 • Kasjer zarabiający 3 tys. zł, zyska na reformie 1 840 zł w ciągu roku.
 • Pracownik fizyczny zarabiający 4 tys. zł, zyska ponad 1 360 zł w ciągu roku.
 • Księgowa zarabiająca w firmie 5 tys. zł, zyska ponad 560 zł w ciągu roku.
 • Emeryt otrzymujący emeryturę w kwocie 3,2 tys. zł zyska rocznie 1 600 zł.
 • Rodzina 2+2, w której rodzice zarabiają w sumie 6,5 tys. zł brutto, gdy rozliczą się wspólnie, miesięcznie zyskają 328 zł, czyli prawie 4 tys. zł Małżeństwo będzie mogło też odliczyć od podatku ulgi na dwójkę dzieci, czyli 2,2 tys. zł.
 • Przykłady (osoby prowadzące działalność):
 • Krawiec z dochodem 3 tys. zł, zaoszczędzi rocznie 1,3 tys. zł.
 • Fryzjer z dochodem 4 tys. zł, zaoszczędzi rocznie 2 tys. zł.
 • Mechanik z dochodem 5 tys. zł, zaoszczędzi rocznie 1 tys. zł.

Pakiety uproszczeń dla biznesu

 - "Polski Ład to również podatkowy restart gospodarki. Nie tylko zmniejszenia klina podatkowego, ale również szereg innych reform kierowanych do przedsiębiorców. To cały pakiet rozwiązań dla tych, którzy inwestują w innowacyjne rozwiązania, nowe produkty, chcą się rozwijać i podbijać nowe rynki – mówił minister Kościński.

Wzmocnienie inwestycji i ekspansji

 - "Aby polskie firmy mogły się rozwijać i być konkurencyjne, system podatkowy powinien wspierać innowacyjny biznes i inwestorów którzy postawią na Polskę. Od 2022 r. w Polsce będzie działać kompleksowy system rozwiązań podatkowych działających równocześnie, na każdym etapie procesu produkcyjnego" – poinformował wiceminister Sarnowski.

Będą do niego należeć: 

 • ulga B+R, wspierająca prace koncepcyjne nad nowym produktem,
 • ulga na prototyp, wspomagająca przeniesienie pomysłu na język praktyki i produkcji,
 • ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników, ułatwiająca konkurowanie o specjalistów o kluczowych umiejętnościach i kompetencjach,
 • ulga na robotyzację, która ułatwi otwarcie dedykowanej produktowi linii produkcyjnej,
 • ulga IP Box, która zmniejszy obciążenie na etapie jego sprzedaży.

- "Aby korzystać z pojawiających się na rynku szans, polskie firmy z sektora MŚP muszą w siebie inwestować. Zwiększać skalę działalności, poprawiać jej efektywność i stale dostosowywać profil działania do potrzeb nowych klientów. Nie da się tego zrobić bez pieniędzy i to właśnie dostęp do finansowania jest dla mniejszego biznesu największą barierą rozwoju. Kiedyś mówiono „taki mamy klimat” i bezradnie rozkładano ręce. Teraz tworzymy taki klimat podatkowy, który będzie przyjazny dla inwestycji w rozwój drobniejszego biznesu, tak by z mikro- stawał się mały, z małego średni, a ze średniego duży" – wyjaśnił wiceminister Sarnowski.

Wprowadzone zostaną:

 • ulga na IPO wraz z ulgą na inwestycje w giełdowych debiutantów, które ułatwią polskim firmom wejście na giełdę i znalezienie potrzebnych im inwestorów;
 • ulga konsolidacyjną kierowaną do firm, które poprzez połączenie się z innym podmiotem zdecydują się na uratowanie np. swojego kontrahenta, dostawcy lub innego biznesu potrzebującego wsparcia;
 • ulga na ekspansję, dzięki której wydatki na poszukiwanie nowych rynków dla polskich produktów będą mogły zostać odliczone 2 razy;
 • atrakcyjne podatkowo zasady inwestowania za pośrednictwem Venture Capital, które będą zachętą do lokowania kapitału w innowacyjne polskie przedsiębiorstwa i start-upy.
 • zmodyfikowany i uatrakcyjniony "estoński CIT". To nowoczesny sposób opodatkowania, który promuje inwestycje i minimalizuje formalności przy rozliczeniu podatków.

Przyciąganie do Polski kapitału i inwestorów

 - "Naszym celem jest stworzenie przyjaznego klimatu podatkowego dla inwestorów strategicznych. Damy im do ręki solidne argumenty, które przesądzą o tym, że na miejsce inwestowania wybiorą właśnie Polskę" – podkreślił minister Kościński.

 Ma temu służyć wprowadzenie:

 • Investor Desk. Kompleksowa i szybka obsługa inwestorów stanie się wizytówką Polski. Wszystkie sprawy dotyczące strategicznych inwestycji załatwiane będą w jednym okienku, z jednym negocjatorem i w oparciu o jedną decyzję. Kluczowe inwestycje będą obsługiwane bezpośrednio przez Ministerstwo Finansów, a nie przez kilka urzędów skarbowych.
 • inwestor otrzyma też Interpretację 590, czyli wystawiany przedsiębiorcy przez Ministra Finansów list żelazny, określający całość konsekwencji podatkowych planowanej inwestycji.
 • zachęty do inwestowania w Polsce przez korporacje. Będzie to możliwość objęcia VAT usług finansowych. Oprócz tego będą też atrakcyjne warunki do funkcjonowania grup holdingowych. Polska dołączy do grona krajów, w których działają grupy VAT.

Program repatriacji kapitału do Polski

Ulga na powrót pracowników i małego biznesu, czyli podatkowa zachęta do powrotu ze zdobytym za granicą doświadczeniem i kapitałem. Ryczałt dla nowych inwestorów, czyli zachęta dla przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces za granicą do przeniesienia centrum zarządzania swoim biznesem do Polski. Korzystne podatkowo warunki działalności sponsoringowej, które będą ułatwiały społecznie odpowiedzialną działalność firm oraz gwiazd biznesu, kultury czy sportu. Program powrotu kapitału, czyli propozycja dla tych, którzy w przeszłości podjęli ryzykowne decyzje podatkowe i chcą prowadzić biznes w Polsce z „czystą kartą”. Instytucja Fundacji rodzinnej, która zabezpieczy sukcesję rodzinnych biznesów i zatrzyma zgromadzony przez nie kapitał w Polsce.

- "Program jest dedykowany prawie 20 mln Polaków, którzy mieszkają poza granicami kraju. Jego celem jest zaproszenie ich do powrotu do Polski. Z ich doświadczeniem, z wiedzą o tym czego potrzebuje zagraniczny klient i ze znajomością oczekiwań biznesowych partnerów. Oferujemy im korzystne warunki powrotu oraz inwestowania ich pieniędzy" – zaznaczył wiceminister Sarnowski.

Proponowane rozwiązania:

 • ulga na powrót pracowników i małego biznesu, czyli podatkowa zachęta do powrotu ze zdobytym za granicą doświadczeniem i kapitałem;
 • ryczałt dla nowych inwestorów, czyli zachęta dla przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces za granicą do przeniesienia centrum zarządzania swoim biznesem do Polski;
 • korzystne podatkowo warunki działalności sponsoringowej, które będą ułatwiały społecznie odpowiedzialną działalność firm oraz gwiazd biznesu, kultury czy sportu;
 • program powrotu kapitału, czyli propozycja dla tych, którzy w przeszłości podjęli ryzykowne decyzje podatkowe i chcą prowadzić biznes w Polsce z „czystą kartą”.

- "Program Repatriacji Kapitału to czwarty i ostatni z filarów Podatkowego Restartu Gospodarki. Dedykowany jest prawie 20 mln Polaków, którzy mieszkają obecnie poza granicami kraju. Celem programu jest zaproszenie ich do powrotu do Polski z ich doświadczeniem, z wiedzą czego potrzebuje zagraniczny klient i ze znajomością oczekiwań biznesowych partnerów, którym polski biznes będzie sprzedawał polskie produkty" – wskazał minister finansów funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

- "Chcemy zwiększać atrakcyjność Polski jako miejsca rozwoju firm. Naszej gospodarce potrzeba doświadczonych pracowników, przedsiębiorców, którzy wiedzą jak prowadzi się biznes za granicą i kapitału, który będzie można włożyć w lokowane w Polsce przedsięwzięcia. 20 milionów mieszkających za granicą Polaków to ogromy potencjał i szansa dla naszego kraju. Dlatego szeroko otwieramy drzwi dla naszych rodaków i zapraszamy ich do tego, żeby znów zamieszkali nad Wisłą. Zaoferujemy im korzystne warunki powrotu oraz inwestowania ich pieniędzy. Stworzymy też przyjazny klimat dla rozwoju biznesów rodzinnych" – mówił wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Dlatego proponuje się wdrożenie w Polsce programu zachęcającego naszych rodaków do powrotu do kraju. Jest on dedykowany trzem grupom osób:

 1. pracownikom, którzy zdobyli doświadczenie za granicą,
 2. właścicielom firm, którzy założyli je i prowadzili w innych krajach,
 3. polskim sportowcom, celebrytom i artystom którzy dziś nie mieszkają na co dzień w Polsce.

Ulga na powrót 

Rozwiązanie to będzie stanowiło ważny impuls zachęcający Polaków mieszkających za granicą do rozważenia powrotu do Polski. Najwięcej z nich przebywa aktualnie w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. Bardzo wielu z nich jest również w Irlandii, Holandii i we Włoszech.

- "Nowa ulga dedykowana jest osobom które przez minimum trzy lata mieszkały i pracowały za granicą i które decydują się na powrót i zmianę rezydencji podatkowej na polską. Dzięki niej przez cztery lata od powrotu do Polski płacić będą niższy podatek dochodowy" – wyjaśnił wiceminister Jan Sarnowski.

Z odliczenia będzie można skorzystać niezależnie od tego, czy podatnik opodatkowuje swoje dochody indywidualnie, czy wspólnie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym przez niego dzieckiem.

Ulga na powrót będzie działała także w stosunku do ubezpieczeń społecznych

Podobnie jak w podatkowej uldze na powrót, jeśli powracający mieszkał co najmniej 3 lata za granicą i przeprowadzi się do Polski, to będzie mógł skorzystać z preferencji w zakresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Z preferencji skorzysta, jeśli przez co najmniej pół roku będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym w Polsce i złoży stosowny wniosek do ZUS.

Ryczałt dla nowych inwestorów

To rozwiązanie skonstruowane na wzór włoski, mające skłonić naszego rodaka, któremu powiodło się zagranicą, do zamieszkania w Polsce i przeniesienia tutaj swojej rezydencji podatkowej. To również ważny impuls do tego, aby Polacy którzy rozwinęli za granicą swoje firmy przenosili centrum zarządzania biznesem z zagranicy do Polski i właśnie tu płacili podatki.

- "Dla tej grupy przygotowywana jest ulga zwana „podatkiem maksymalnym”. Będzie polegała na tym, że od dochodów, które powracający do Polski osiągać będzie poza Polską, nie zapłaci w Polsce wyższego podatku niż 200 tys. zł. W zamian będzie musiał inwestować w Polsce 100 tys. zł rocznie w przedsięwzięcia o szczególnym znaczeniu społecznym, np. w innowacje, naukę, kulturę czy sport. Dochody osiągnięte w Polsce opodatkowane będą na miejscu na normalnych zasadach" – mówił Minister Finansów Tadeusz Kościński.

Ulga na CSR

Poprzez ulgi podatkowe rząd zadba o to, by działające w Polsce firmy wzięły odpowiedzialność za otoczenie w którym działają. Dzięki wdrożeniu sprawdzonych w krajach Zachodu zachęt, prowadzona przez firmy działalność sponsoringowa przyniesie znaczne korzyści wszystkim mieszkańcom Polski. Będzie jeszcze mocniej wspierać polską naukę, edukację, kulturę i sport.

Ulga będzie otwarta dla każdego polskiego przedsiębiorcy. Bez dolnych i górnych limitów. W ten sposób firmy będą bardziej niż kiedykolwiek zainteresowane np. współpracą z instytucjami kultury, klubami sportowymi czy uczelniami wyższymi. Dzięki temu łatwiej pozyskają środki na prowadzoną działalność. Dla sponsorów będzie to silny impuls w kierunku rozwoju CSR.

Program Voluntary Disclosure

Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy rekomendują, aby w rozwiniętych gospodarkach, np. po pandemii i innych kryzysach, przeprowadzać specjalne programy, które pozwalają podatnikom na postawienie grubej kreski i rezygnację z korzystania z ryzykownej polityki podatkowej. Po takim kroku i zapłacie podatku, biznes może kontynuować działalność z czystym kontem.

- "Na przestrzeni ostatnich lat takie programy realizowały m.in. Wielka Brytania, Francja, Niemcy, a także wszystkie kraje Beneluksu i Skandynawii. Właśnie teraz, w ramach porządkowania gospodarki i podatków po kryzysie COVID-owym, takie programy są realizowane w pięciu krajach Europy – w Szwecji, Norwegii, Belgii, Szwajcarii, a nawet u naszych bliskich sąsiadów, na Słowacji" – wyjaśnił minister Kościński.

Narzędziem do repatriacji kapitału do Polski będzie zaproponowany przez Ministerstwo Finansów tzw. ryczałt przejściowy. Podatnik ujawni urzędowi stosowaną przez siebie ryzykowną praktykę. Nieujawniony dochód lub kapitał zostanie obciążony ryczałtowym podatkiem o niskiej stawce. Zadeklarowany w ten sposób dochód będzie zwolniony z dodatkowego opodatkowania i z ewentualnych odsetek. Z programu będzie można skorzystać tylko raz.

Program nie obejmie efektów przestępstw lub przestępstw skarbowych. Wyłączone zostaną też sprawy związane z VAT-em. Nie skorzysta z niego zatem ani mafia VAT-owska, ani osoba zaangażowana w proceder prania brudnych pieniędzy. „Gruba kreska” dotyczyć będzie tylko i wyłącznie podatków dochodowych.

Fundacje rodzinne

Kapitał, który zostanie sprowadzony do kraju dzięki programowi repatriacji, powinien tu także pozostać. Ważną przyczyną wypływania z Polski kapitału są niedostatki polskiego prawa, które nie pozwala właścicielom firm na zabezpieczenie płynnego przechodzenia przedsiębiorstwa na własność kolejnych pokoleń. Powszechnie stosowanym za granicą rozwiązaniem które pomaga zabezpieczyć firmę w sytuacji, gdy potomkowie przedsiębiorcy nie chcą lub nie mogą nią zarządzać, jest właśnie FUNDACJA RODZINNA, która profesjonalnie zarządza firmą i przekazuje owoce biznesu potomkom fundatora. Teraz, aby zabezpieczyć majątek biznesu dla kolejnych pokoleń, nie będzie potrzebne jego wyprowadzenie do Niemiec, Austrii, Szwajcarii czy Szwecji. Fundację rodzinną będzie można założyć również w Polsce. Będzie również można na korzystnych zasadach przenieść do niej środki którymi zarządzały dotychczas zagraniczne fundacje.

- "Zależy nam na tym, żeby z założeniem fundacji rodzinnej nie wiązały się dla przedsiębiorcy żadne negatywne konsekwencje podatkowe. Przeciwnie, chcemy żeby transfer środków z zarządzanego przez fundację biznesu do jej beneficjentów był opodatkowany dokładnie w taki sam sposób, jakby dokonywał go osobiście sam założyciel fundacji, czyli fundator" – zadeklarował minister Tadeusz Kościński.

Wniesienie mienia do fundacji rodzinnej przez fundatora nie będzie opodatkowane.

 • Fundacja rodzinna będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą. W ten sposób będzie mogła np. samodzielnie zarządzać wniesionymi do niej nieruchomościami.
 • Wypłaty z fundacji na rzecz jej beneficjentów będą traktowane w taki sam sposób jakby dokonywał ich osobiście fundator. Zastosowanie znajdą zasady obowiązujące w podatku od spadków i darowizn (w tym brak podatku przy wypłatach dla najbliższej rodziny fundatora).
 • Spółki, którymi zarządzać będzie fundacja, będą objęte zwolnieniem dywidendowym oraz zwolnieniem partycypacyjnym, które przewidziano od przyszłego roku dla polskiej spółki holdingowej.
 • Przewidziano także tzw. ulgę repolonizacyjną, czyli brak opodatkowania transferu środków z fundacji zagranicznej do założonej w Polsce fundacji rodzinnej.

Materiały: Prezentacja - Repatriacja kapitału

Uszczelnianie systemu podatkowego

 - "Uszczelnianie systemu podatkowego stanowi ważne źródło finansowania planowanej obniżki podatków. Składają się na nie walka z rajami podatkowymi, ograniczenie szarej strefy i dbałość o równe szanse w obrocie krajowym" – tłumaczył wiceminister Sarnowski.

- "Wielkość szarej strefy w Polsce systematycznie spada. Chcemy ją nadal zmniejszać. Większość transakcji w ramach szarej strefy odbywa się niemal wyłącznie przy wykorzystaniu gotówki. Gotówka nie zostawia śladów w jakiejkolwiek dokumentacji i rejestrach. Inaczej jest w przypadku obrotu bezgotówkowego. Dlatego zamierzamy promować właśnie taki obrót" – poinformował minister Kościński.

Z szacunków MF wynika, że proponowane działania pozwolą odzyskać ok. 6 mld zł w 2022 r. i ok. 9 mld zł w kolejnych latach.

Ograniczenie szarej strefy

Likwidacja szarej strefy to m. in. wspieranie legalnego zatrudnienia.

- "Aktualnie system podatkowy nie sprzyja pracownikom, którzy nie godzą się na pracę „na czarno”. Nawet w przypadku wykrycia tego procederu przez skarbówkę czy Inspekcję Pracy, to pracownik musi zapłacić niezapłacony od swojej pensji podatek z odsetkami. Do tego odpowiada karnie za niezadeklarowanie podatku. Chcemy całkowicie odwrócić tę sytuację. Prawo powinno chronić pracownika, a nie pracodawcę, który określa jego warunki zatrudnienia" – poinformował wiceminister Sarnowski.

Większość obrotu w szarej strefie odbywa się gotówkowo. Stąd im więcej bezgotówkowych transakcji tym większa transparentność działań przedsiębiorców i uczciwsze zasady na rynku.

Rząd proponuje obniżenie limitu płatności gotówkowych pomiędzy firmami (B2B) z obecnych 15 tys. zł do 8 tys. zł. Chce wprowadzić limit dla transakcji gotówkowych dla C2B w kwocie 20 tys. zł.

Przedsiębiorcy będą musieli zapewnić swoim klientom możliwość dokonywania płatności drogą elektroniczną, tj. za pośrednictwem terminala, telefonu lub przelewu. Obowiązek ten będzie obejmował tylko tych przedsiębiorców, którzy mają i będą mieli obowiązek instalowania kas fiskalnych, czyli takich których roczny przychód przekracza 20 tys. zł.

Zachętą dla przedsiębiorców będzie ulga na terminal w podatku dochodowym. Dzięki niej wydatki na nabycie i obsługę terminala płatniczego będą nie tylko zaliczane w 100% do kosztów uzyskania przychodów, ale także będą ponownie odliczane od dochodu w ramach ulgi podatkowej.

Firmy, które będą rozliczać bezgotówkowo większość swojego obrotu z konsumentami, otrzymają superszybki zwrot VAT. Środki pojawią się na ich kontach w 15 dni, czyli cztery razy szybciej niż zwykle.

Utrudnienie transferu do rajów podatkowych

- "Naszym celem jest dalsze zwalczanie unikania opodatkowania poprzez użycie schematów rajów podatkowych. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zniwelować nieuprawnione przewagi podatkowe i tym samym wyrównywać warunki konkurencji. Proponujemy kolejne zmiany w przepisach, które utrudnią przerzucanie zysków do rajów podatkowych przy pomocy spółek-wydmuszek" – poinformował minister Kościński.

W ten sposób zostaną ukrócone nieuczciwe praktyki tworzenia za granicą (np. na Cyprze i w Luksemburgu) spółek, do których wyprowadzane są z Polski dochody bez podatku. Dzięki tej zmianie środki wysyłane do spółek–wydmuszek będą już w 2022 r. opodatkowane w Polsce.

Uczciwe opodatkowanie w Polsce

Efektem działań uszczelniających będzie wyrównanie szans między uczciwymi przedsiębiorcami, a tymi, którzy działają poza lub na granicy prawa. Firmy stosujące agresywną politykę podatkową czy nadużywające przepisów nie będą już w lepszej sytuacji konkurencyjnej od tych, które takich sztuczek nie znają.

Ograniczony zostanie m.in. proceder wyprowadzania z firmy aut poleasingowych. Chodzi o branie samochodu na firmę w leasing, a po spłacie rat leasingowych, wykupywanie go do majątku prywatnego. To działanie na granicy prawa, w innych krajach UE możliwe jest tylko wykupienie samochodu przez firmę.

Nowe przepisy będą również przeciwdziałać wnoszeniu do firmy przeszacowanego majątku. Spotyka się nieuczciwą praktykę kupowania np. nowego samochodu i po kilku latach prywatnego używania – wnoszenia go do firmy. Przepisy pozwalają amortyzować wnoszony do firmy majątek po cenie zakupu, a nie według jego wartości w momencie wniesienia. W ten sposób zmniejsza się podatek do zapłaty przy pomocy m.in. używanych samochodów i elektroniki.

Przepisy mają być zmienione tak, by od przyszłego roku odpisy amortyzacyjne były dokonywane od wartości rynkowej w momencie przyjęcia danego składnika do firmy, a nie od „historycznej” ceny nabycia.

Doprecyzowane zostaną także przepisy o exit tax, czyli o "podatku od wyjścia", który płaci się od niezrealizowanych zysków w przypadku przenoszenia firmy poza granice Polski. Jest on teraz omijany poprzez pośrednie przeniesienie własności biznesu, np. poprzez połączenia polskiej firmy z zagraniczną lub wniesienie polskiego biznesu aportem do zagranicznej firmy. Tu również pojawi się teraz podatek.

Przejdź do projektu ustawy na stronie RCLA.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika