Zgłoś opinię w sprawie funkcjonowania Aktu o Cyberbezpieczeństwie

14 lipca br. rozpoczęła się procedura przeglądu Aktu o cyberbezpieczeństwie. Zbieranie opinii odnośnie tego aktu prawnego potrwa do 16 września. Zachęcamy do przesyłania opinii na temat regulacji.

Akt o cyberbezpieczeństwie

Akt o cyberbezpieczeństwie tworzy europejskie ramy certyfikacji cyberbezpieczeństwa dla produktów i usług ICT oraz ustanawia podstawowe zasady funkcjonowania Agencji UE ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA). Dokument ten wszedł w życie 27 czerwca 2019 roku.

ENISA wspiera państwa członkowskie w radzeniu sobie ze swoimi incydentami cybernetycznymi, oraz wzmacniać koordynację działań UE w przypadku transgranicznych cyberataków i kryzysów na dużą skalę.

Wydawane w ramach systemu stworzonego przez Akt o cyberbezpieczeństwie certyfikaty będą ważne w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Porady prawne

Przegląd

Obecny przegląd ma na celu ustalenie, czy obecne przepisy zawarte w akcie o cyberbezpieczeństwie spełniają swoją rolę. Dotyczy to w szczególności kwestii:

  • skuteczność i efektywność działań Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA);
  • adekwatności mandatu ENISY do realizowanych przez nią zadań;
  • wpływu Aktu o cyberbezpieczeństwie na zapewnienie  odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa produktów ICT, usług ICT i procesów ICT w Unii oraz funkcjonowanie rynku wewnętrznego.

Uwagi do ww. dokumentu można przesyłać bezpośrednio do Komisji Europejskiej na stronie - https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/13919-Evaluation-of-the-European-Union-Agency-for-Cybersecurity-ENISA-and-the-European-Cybersecurity-Certification-Framework_en.

Zachęcamy również do przesyłania opinii i stanowisk do na adres: sekretariat.dc@cyfra.gov.pl.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika