Bakteriobójcza świetlówka przyczyną wypadku zbiorowego

Kontrola przeprowadzona w miejscowości S. w jednej ze spółdzielni pracy związana była ze zbiorowym wypadkiem przy pracy, jakiemu uległo 7 pracowników, doznając oparzeń skóry oraz podrażnienia rogówki oczu. Pracownicy przygotowywali wyroby drewniane do lakierowania - szpachlowali je oraz ręcznie szlifowali papierem ściernym. Stanowiska ich pracy znajdowały się w hali wydziału pakowni z malarnią, w tzw. „gnieździe szlifowania ręcznego detali", oświetlonego światłem sztucznym (świetlówkami).

W dniu, w którym doszło do wypadku (31 lipca br.), pracownicy zaczęli nagle odczuwać pieczenie skóry na odkrytych częściach ciała. Myśleli jednak, że jest to reakcja na pył i lakiery stosowane w zakładzie lub wysoką temperaturę, jaka wówczas panowała, pracowali więc do końca zmiany roboczej. Na drugiej zmianie, tj. od godziny 14-tej, pracę rozpoczęły dwie kolejne osoby. U nich również wystąpiły podobne podrażnienia skóry i oczu.

Mistrz zmianowy zauważył, że nad stanowiskami pracy usytuowanymi w „gnieździe szlifowania ręcznego detali" zamontowane lampy nie dają światła białego jak dotychczas, a świecą w różnych kolorach, m.in. w niebieskim, zielonym i czerwonym. Udał się do elektryka, by dowiedzieć się, jakie świetlówki zostały zamontowane w lampach. Po dokładnym sprawdzeniu i obejrzeniu opakowania okazało się, że jedna ze świetlówek jest typu TUV 36W G36T8 UV-C. Jest to świetlówka bakteriobójcza, emitująca promieniowanie ultrafioletowe UV-C, przeznaczona do dezynfekcji. Wytwarzane przez nią promieniowanie jest szkodliwe dla oczu i skóry, dlatego też zgodnie z informacją producenta powinna być całkowicie osłonięta.

W wyniku napromieniowania u siedmiu pracowników wystąpiły objawy poparzenia skóry i podrażnienia oczu.

Zespół powypadkowy ustalił, że jedyną przyczyną wypadku było szkodliwe działanie na pracownika promieniowania UVC z lampy zamontowanej bezpośrednio nad poszkodowanym.

Czynności kontrolne, jakie przeprowadził inspektor Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie wykazały:

  • zamontowanie w jednej z opraw lamp świetlówkowych eksploatowanych w hali pakowania i malarni nad stanowiskami pracy świetlówki bakteriobójczej będącej źródłem szkodliwego promieniowania optycznego nadfioletowego UV-C o zakresie długości fali od 100 do 280 nm (daleki nadfiolet)

  • niewłaściwe oświetlenie stanowisk pracy w hali pakowania i malarni światłem elektrycznym

  • niewłaściwe polecenie służbowe kierownika zakładu dotyczące zamontowania świetlówki bakteriobójczej, bez uprzedniego dokładnego sprawdzenia rodzaju zakupionej świetlówki

Inspektor pracy ustalił ponadto, że w kontrolowanej spółdzielni, od początku br. doszło w sumie do 15 wypadków przy pracy. W wyniku jednego z nich pracownik doznał zmiażdżenia trzech palców prawej ręki oraz zerwania ścięgien.

W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości inspektor pracy wydał 3 nakazy (w tym m.in. nakaz wstrzymania prac związanych z malowaniem natryskowym wyrobów z użyciem lakierów i rozpuszczalników o właściwościach łatwopalnych, tworzących atmosferę wybuchową, do czasu zapewnienia wykonywania ich w sposób bezpieczny) zawierające 35 decyzji oraz wystąpienie zawierające 14 wniosków.

W związku ze stwierdzeniem rażącego naruszenia przepisów bhp podczas dwóch kolejnych kontroli, inspektor pracy wystąpił do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o podwyższenie pracodawcy składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Osobę winną popełnienia wykroczeń przeciwko prawom pracownika, inspektor ukarał grzywną w drodze mandatu, natomiast w stosunku do dwóch innych osób skierował do sądów grodzkich wnioski o ukaranie.

Źródło: www.pip.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika