Bat na osoby zalegające z czynszem

Komornik nie będzie czekał z eksmisją w nieskończoność. Dłużnik straci mieszkanie po 6 miesiącach.

Posłowie uchwalili przepisy, na których skorzystają właściciele wynajmujący swoje nieruchomości Nowe prawo pomoże też osobom dzielącym lokal z oprawcą, znęcającym się nad rodziną.

Chodzi o nowelizację ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. Jej odświeżenie powinno zadowolić również tych, którzy nie radzą sobie z sąsiadami nagminnie zakłócającymi porządek.

Właściciel szybciej odzyska mieszkanie

Zgodnie z nowelą gminy zostaną zobowiązane do dostarczania tymczasowych pomieszczeń dla eksmitowanych, którym sąd nie przyznał prawa do lokalu socjalnego lub zamiennego.

Porady prawne

Komornik, który będzie się zajmował wyprowadzką osoby niepłacącej za mieszkanie, sprawdzi najpierw, czy dłużnik nie jest właścicielem innego lokalu. Jeśli nie będzie miejsca, do którego można taką osobę eksmitować, to poczeka, aż gmina zapewni jej pomieszczenie tymczasowe.

Tutaj jest nowość. Obecnie przepisy nie precyzują, na jaki czas komornik ma wstrzymać się z eksmisją czekając na pomieszczenie tymczasowe. W konsekwencji dłużnik może przebywać w mieszkaniu nawet przez kilka lat. W tym czasie właściciel nie może wynająć lokalu innej osobie.

Uchwalona nowelizacja przesadza, że wstrzymanie egzekucji ma trwać tylko 6 miesięcy. - Po tym terminie komornik usunie dłużnika do schroniska, noclegowni lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, którą wskaże gmina – tłumaczył podczas debaty w Sejmie Andrzej Szczepański z SLD.

Pomieszczenie tymczasowe. Co ma zapewniać?

- ma nadawać się do zamieszkania,
- musi posiadać dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę oraz do ustępu,
- umywalka i ustęp mogą znajdować się poza budynkiem,
- pokój ma mieć okno oraz oświetlenie elektryczne,
- musi mieć możliwość ogrzewania,
- nie może mieć zawilgoconych ścian,
- musi zapewniać możliwość zainstalowania np. kuchenki gazowej,
- gwarantuje minimum 5 mkw powierzchni mieszkalnej na jedna osobę,
- w miarę możliwości powinno znajdować się jak najbliżej lokalu, z którego eksmitowany został wykwaterowany.

Nowe prawo pomoże poszkodowanym

Odświeżone przepisy zaostrzają zasady eksmisji w stosunku do trzech grup osób. Nie będą one miały prawa do pomieszczenia tymczasowego, lecz od razu trafią do noclegowni lub schroniska.

O kogo chodzi? O dłużników, którzy terroryzują innych współmieszkańców tego samego domu zajmujących inne lokale oraz tych, którzy są sprawcami przemocy w rodzinie. Prawa do pomieszczenia tymczasowego nie dostaną ponadto ci lokatorzy, którzy zostali wyeksmitowani z lokalu wynajmowanego na podstawie umowy o najem okazjonalny.

Ponadto noclegownia będzie czekać na osoby, którym skończy się czasowa umowa najmu pomieszczenia tymczasowego.

Pomieszczenie tymczasowe, czyli na ile?

Nowe przepisy przesądzają, że gminy mają udostępniać eksmitowanym pomieszczenia pod wynajem. Nie oznacza to jednak, że osoby, które do nich trafią, mogą w nich przebywać ile zechcą. Gminy będą bowiem podpisywały z eksmitowanym umowę najmu, która może być zawarta na okres od 1 do 6 miesięcy.

Nowela, po uchwaleniu przez Sejm, została skierowana na posiedzenie Senatu. Zmiany zostały zainicjowane wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który uchylił niektóre przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów. Uchylenie tych przepisów ma wejść w życie 17 listopada tego roku. Opisana nowelizacja wypełni lukę w prawie, która powstałaby po tym dniu. Dlatego zaproponowano, by obowiązywała od 16 listopada.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • polak 2014-10-08 16:01:09

    To właściciel powinien decydować kto u niego mieszka, czynsz powinien być wolny w wolnym kraju. CO TO ZNACZY ZE CZYNSZ MA BYC REGULOWANY, CO TO ZNACZY ZE NIE MOZNA MENOLA DARMOZJADA KTORY NA PIWO MA A ZA MIESZKANIE NIE PLACI, nie wyrzucic z własnego domu . Państwo polskie powinno chronić WLASNOSC PRYWATNA i ludzi którzy charują i kupią sobie własne mieszkanie a nie lokatorów, to powinien regulować wolny rynek

  • g 2013-10-17 15:10:35

    bardzo dobrze,ja nie moge korzystać ze swojego mieszkania 7 lat bo prawo nie pozwalało wyeksmitować darmozjadów.Co ciekawe też nie chciało za nich płacici Zmuszany przez spółdzielnie do regulowania czynszu z trudem unikam zlicytowania mojego majądku

  • jozek polska b 2013-09-18 00:32:21

    ludzie nie nakręcajcie się jeden na drugiego każdy przypadek winny być rozpatrzony indywidualnie bo np. rencista majacy ok. 1000 zl po zapłaceniu czynszu i mediów zostaje prawie bez środków do życia a leki??? albo młode małżeństwa jeżeli tylko jedno pracuje a drugie zajmuje się?dziećmi to też do noclegowni??? co tam politycy nie umieją liczyć jakie są wydatki???dajcie żyć!!!!!!!!

  • Pamela 2013-09-06 22:59:44

    mieszkam w bloku którym 60% pracujących nie płaci czynszu , ogrzewania i nic sobie z tego nie robią bo spółdzielnia nie ma MOCY!! by im coś zrobić.Ja nigdy nie zalegałam z czynszem choć nieraz miałam kryzys,Brawo może teraz się coś zmieni!! poza tym mieszkam z oprawcą skazanym z art, 207 &1 i jestem szczęśliwa że ta gehenna sie może w kródce skończy.

  • Kobietka 2013-09-06 20:57:51

    Ludzie,przecież tak w Państwie prawa nie może być,że jedni płacą czynsze i inne opłaty należne,a drudzy latami "sobie mieszkają " i mają w POMPIE wszystkich dookoła..Trzeba to uporządkować ! Prawda tylko taka,że nasz kraj,jak zwykle na głowie postawiony i ta "nowa" nowelizacja już na dzień dobry jest nieczytelna.Nasi ministrowie nie potrafią przygotować przepisów tak,by były jasne i klarowne.W tym problem.Mamy na stanowiskach nadmiar urzędników a nie mądre głowy..Każda ustawa/prawie każda zaraz jest zaskarżana bo musi mieć 1000 interpretacji..Jakby nie można było normalnie przemyśleć do końca! Wywalcie nieuków wreszcie..

  • Domenko 2013-09-06 15:31:57

    Skoro tak to nie warto troszczyć się o stan domów. Czy walące się domy będzie ktoś ratował skoro wyrzucają mieszkanców? Istotą jest to jaka jest przyczyna, ale nikogo to nie obchodzi , jak widać.

  • oszukana 2013-09-05 15:23:43

    panstwo slodziejskie nie patrzy na to ze te mieszkania przejete przez osoby nieuprawnione w wiekszosci przypadkow - powinny byc sprzedane na rzecz ich najemcow!!!!! Sa od tego kredyty i uprawieni do mieszkan!!!! Pytam sie skad w Polsce wzieli sie ludzie, ktorzy za prace ze srednia krajowa posiadaja tyle nieruchomosci popanstwowych!!!! i dlaczego sprawy uwlaszczeniowe obowiazja nie dla wszystkich - ????dlaczego wyrzucacie na bruk i traktujecie jak meneli ludzi uprawnionych i przez meneli pozbawionych majatkow ktore im by przyslugiwaly gdyby nie menele ich okradajace wsparte o nowe ustawy? to jest skandal, ze z taka zarliwoscia wyrzucacie ludzi jak im placicie za prace np. 1300 zl. m-cznie lub 650 zl. emerytury!!! LICZYC TO barachlo nie umie czy jak??????? a moze sie zamiencie? tak powinno byc - ludzie przez zadne lllll.-

  • grek 2013-09-05 14:26:25

    Przyjazne Państwo i wykluczony Arłukowicz dają o sobie znać w całej pełni.Tyle zamętu że ktoś zajmie się wykluczonymi, tyle zapewnień dla tej grupy społecznej, a rzeczywistość taka jak w GB dla młodych i niepracujących. Dopiero jak spłoną samochody i zniszczone będą sklepy zaczną myśleć i biadolić.

  • własciciel 2013-09-05 13:07:00

    I bardzo dobrze!!!!! W końcu pozbędę się meneli niepłacących czynszu. Skończą sie hałasy na klatce, a sasiedzi będa mieli swięty spokój. Brawo dla ustawodawcy!!!

  • Jankowski 2013-09-05 12:04:11

    PO co budować jak mozna exmitować GENIALNY Pomysł donalda nic nie moge tuska.

  • seth 2013-09-05 09:09:58

    komornikowi wcale nie zależy na "szybkim" przejęciu mieszkania i dłużej się to przeciąga tym większe rosną mu koszty a ze w większości są one wirtualne zatem rosną mu zyski!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika