Będą dopłaty do energooszczędnych domów

Od stycznia 2013 ruszy program dopłat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozwoli on uzyskać dopłaty rzędu 30 tysięcy złotych na domy energooszczędne i 50 tysięcy złotych na tak zwane domy pasywne.

Program dopłat skierowany jest do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny albo kupujących dom (lub mieszkanie) od dewelopera. Dofinansowania będą miały formę częściowej spłaty kapitału kredytu zaciągniętego na ten cel. Pieniądze będą wypłacane na konto kredytowe beneficjenta po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia i potwierdzeniu uzyskania przez budynek wymaganego standardu energetycznego.

Wysokość możliwego do uzyskania dofinansowania uzależniona jest od wskaźnika rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (EUco), obliczanego zgodnie z normą europejską, a także od spełnienia pozostałych warunków określonych w wytycznych NFOŚiGW (dotyczących m.in. minimalnej izolacyjności przegród, sprawności odzysku ciepła z wentylacji, instalacji grzewczej i przygotowania wody użytkowej).

Porady prawne

Dzięki dopłatom będzie można w dużej części pokryć wyższe nakłady związane z inwestycją w technologie energooszczędne, a także sfinansować weryfikację projektu budowlanego, próbę szczelności i potwierdzenia osiągnięcia standardu energetycznego.

Program przewidziany jest na lata 2013-2018: budżet w wysokości 300 milionów złotych powinien pozwolić na realizację około 12 tysięcy domów jednorodzinnych i mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Szczegółowe wymagania będą publikowane w najbliższych miesiącach na stronie www.nfosigw.gov.pl.

(Źródło: Rockwool)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marcin 2014-12-04 09:52:18

    Może warto byłoby opisać wytyczne do otrzymania dopłaty - moim zdaniem awykonalne. Dlaczego w tym kraju tak proste sprawy można tak utrudnić? Poza tym odbiory badania analizy podatek prowizje i odsetki banku i tak pochłoną 80% dopłaty, która nie wiedzieć czemu związana ma być z jakimś deb.ilnym kredytem. A jak ktoś nie ma zdolności kredytowej to co - dotacja mu się nie należy?

  • marek 2014-12-02 22:11:54

    prowadze firme budowlaną, kasa na koniec po wybudowaniu?! zwijam firme i emigruje (mam 3 dzieci) nie ma tu przyszłości. 1 bln zł. długu nic na dzieci brak dopłat kredyty na 9-12 % kogo na to stać? zostaną tu tylko państwowi żołnierze, policjanci, strażacy, lekarze, nauczyciele, urzędnicy starostw, gmin, powiatów, spółdzielni, pracownicy dużych firm państwowych orlen kghm lotos zakład. energetycznych, gazowni, itp. Reszta niech sie zwija !!!

  • isla 2014-11-28 14:12:18

    Szkoda że nie do modernizacji starych, które najbardziej zanieczyszczają środowisko, ja byłabym pierwsza, która się o taką dopłatę postarała, właśnie jestem na etapie zmiany systemu ogrzewania z węglowego i niestety chyba przy nim zostanę ( wymienię kaloryfery na nowego typu, ale piec niestety zostanie taki sam ( no może trochę nowocześniejszy i prostszy w obsułudze), ale na węgiel lub miał,bądź inny surowiec stały, bo na inny ,po dogłębnej kalkulacji kosztów mnie po prostu nie stać


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika