Będzie decyzja w sprawie VAT na roboty budowlano-montażowe
Naczelny Sąd Administracyjny ma dziś wydać uchwałę w sprawie stawki VAT na roboty budowlano-montażowe, wykonywane poza budynkiem mieszkalnym. Sąd rozstrzygnie, czy można do nich stosować obniżoną 8-proc. stawkę, tak jak do robót wewnątrz budynku.
Z pytaniem do siedmioosobowego składu sędziów NSA zwrócił się w tej sprawie w listopadzie ub.r. prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Roman Hauser. Uznał, że orzecznictwo sądów administracyjnych, ws. stosowania przepisów o obniżonej stawce VAT do robót dotyczących obiektów objętych społecznym programem mieszkaniowym jest rozbieżne i sprawę musi rozstrzygnąć powiększony skład NSA.
Zgodnie z ustawą o VAT 8-procentową stawkę stosuje się: do dostawy, budowy, remontu, modernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Chodzi o budynki jednorodzinne o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 metrów kw. oraz mieszkania nie większe niż 150 metrów kw.
Spory, jakie toczą deweloperzy z organami podatkowymi, dotyczą głównie przyłączy do sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej - czy stawkę 8 proc. VAT można stosować tylko do przyłączy w samym budynku mieszkalnym, czy również do przyłączy znajdujących się poza bryłą budynku.
Z tego powodu prezes NSA skierował pytanie do siedmioosobowego składu NSA, czy obniżona stawka VAT może także znaleźć zastosowanie do robót dot. obiektów budownictwa mieszkaniowego, ale wykonywanych poza bryłą takich obiektów.
Ostatnio problem preferencyjnej stawki VAT stał się szerszy i dotyczy również mebli do zabudowy kuchni i łazienek, szaf wnękowych, żaluzji i rolet okiennych. W tym wypadku jednak spór toczy się o co innego - czy są to roboty budowlano-montażowe, objęte obniżoną stawką VAT, czy modernizacyjne, opodatkowane stawką 23 proc. Tego zagadnienia nie dotyczy pytanie, które będzie przedmiotem poniedziałkowej uchwały NSA.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?