Nie tylko za kary cielesne, wymierzane dzieciom, ale również za psychiczne znęcanie się nad nimi rodzice będą mieli kłopoty.
Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zakłada również odświeżenie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Najważniejsza zmiana dotyczy aktualizacji art. 96. Po słowach: „Rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim. Obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotowywać je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień" postanowiono dodać: „Osobom wykonującym władzę rodzicielską oraz sprawującym opiekę lub pieczę nad małoletnim zakazuje się stosowania kar cielesnych, zadawania cierpień psychicznych i innych form poniżania dziecka".
- Taka regulacja ma celu zmianę postaw społeczeństwa i wskazanie na inne metody wychowawcze. W chwili obecnej w obowiązujących regulacjach prawnych nie funkcjonuje przepis, który wprost odnosiłby się do zakazu krzywdzenia dzieci - czytamy w uzasadnieniu noweli.
Jak państwo chce wskazać rodzicom inne metody wychowawcze? Wysyłając ich np. na obowiązkowe uczestnictwo w programach korekcyjno-edukacyjnych, które nie mają charakteru terapii czy też leczenia, natomiast mają za zadanie naukę zmiany postaw.
Kiedy nowe przepisy wejdą wżycie? Na razie dokument przeszedł przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny. Teraz trafi do Sejmu. Zmiana prawa nastąpi po 30 dniach od publikacji noweli w Dzienniku Ustaw.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl