Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

Więcej rodzin skorzysta również z pomocy socjalnej. Rząd planuje rozluźnić kryteria dochodowe dla tych świadczeń.

Kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń rodzinnych nie zmieniły się od 7 lat. – W tym czasie koszty utrzymania rodzin, mierzone wskaźnikiem inflacji, wzrosły o 21 procent – wyliczył resort pracy i polityki społecznej. Zamrożenie kwot kryterium dochodowego spowodowało, że liczba dzieci, na które wypłacany był zasiłek rodzinny, zmniejszyła się w ciągu wspomnianego okresu o ponad 2,5 mln, czyli o około 46 procent.

Dlatego ministerstwo zaproponowało, by kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń na dzieci i pomocy społecznej były podwyższane nie fakultatywnie – jak jest obecnie – lecz obowiązkowo. Pomysły przedstawiono w założeniach do projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy społecznej.

Zmiany w zasiłkach rodzinnych

Teraz można skorzystać z takiej pomocy, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza 504 zł. Jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne, to próg wynosi 583 zł. Przekroczenie wspomnianych kwot oznacza, że zasiłku nie dostaniemy.

Resort chce, aby kryteria oraz wysokość świadczeń były automatycznie podwyższane co trzy lata o wskaźnik inflacji łącznie za trzy lata poprzedzające rok, w którym będzie dokonywana weryfikacja. Taka zasada byłaby stosowana już od listopada 2012 roku.

W 2004 roku z zasiłku rodzinnego korzystało ponad 5.55 mln dzieci, a w 2010 roku już tylko lekko ponad 3 mln.

Łatwo zatem obliczyć, o ile mogą wzrosnąć same świadczenia oraz kryteria dochodowe pozwalające się o nie starać.

W 2009 roku wskaźnik inflacji wyniósł 3,5 proc. Rok później było to 2,6 proc. Zakładając, że w tym roku inflacja wyniesie około 3,5 proc. (według prognozy rządu) kryterium dochodowe i same świadczenia wzrosną od listopada przyszłego roku o 9,6 proc.

Oznacza to, że zasiłek na dziecko dostanie rodzina, w której dochód na osobę wyniesie 552 zł (o 48 zł więcej niż teraz), a jeśli będzie w niej dziecko niepełnosprawne, to próg ten będzie na poziomie 639 zł (o 56 zł wyższy niż obecnie).

Pomoc społeczna też na nowych zasadach

Obecnie kryteria dochodowe uprawniające do otrzymania świadczeń z pomocy społecznej wynoszą 477 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej oraz 351 zł na jedna osobę w rodzinie.

Ministerstwo chce, by od 1 października 2012 roku pierwszy próg był równy 521 zł (o 44 zł więcej niż teraz), a drugi – 428 zł (77 zł więcej niż obecnie). Zaproponowano też nowe stawki udzielanej pomocy - przykładowo zasiłek stały ma wzrosnąć z 444 zł do 484 zł.

Podobnie jak w przypadku pomocy rodzinnej, tak i tutaj będzie obowiązywała zasada podnoszenia progów i świadczeń co trzy lata o wskaźnik inflacji łącznie za trzy lata poprzedzające rok weryfikacji. Pierwsza podwyżka świadczeń socjalnych na takich zasadach ma być przeprowadzona w roku 2015.

Planowane podwyżki w świadczeniach rodzinnych i pomocy społecznej

ŚWIADCZENIA RODZINNE

Tak jest

Tak ma być

Kryterium dochodowe rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się


504 zł


552 zł*

Kryterium, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności

583 zł

639 zł*

POMOC SPOŁECZNA

Kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej

477 zł

521 zł

Kryterium dochodowe dla osoby w rodzinie

351 zł

428 zł

Maksymalna wysokość zasiłku stałego

444 zł

484 zł

Minimalna kwota świadczenia pieniężnego na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego dla cudzoziemców

446 zł

486 zł

Maksymalna kwota świadczenia pieniężnego na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego dla cudzoziemców

1175 zł

1281 zł

Kwota stanowiąca podstawę ustalenia wysokości pomocy pieniężnej dla rodzin zastępczych i na usamodzielnienie

1647 zł

1795 zł

*Zakładając, że wskaźnik inflacji za rok 2011 wyniesie 3,5 proc.
.

Ile to wszystko ma kosztować?

Wdrożenie nowych zasad przeliczania progów dochodowych i świadczeń dla zasiłków rodzinnych ma kosztować budżet w roku 2012 około 399,2 mln zł. Koszt wyższych kryteriów odnośnie pomocy społecznej wyniesie natomiast 75,2 mln zł. W roku 2013 koszty mają być wyższe i wyniosą łącznie około 2,3 mld zł.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (28)

ręce opadają

5.3.2013 2:8:55

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

Mam pięcioro małych dzieci,niedawno straciłam prawo do zasiłków bo policzono zarobki męża sprzed roku i okazało sie ze przekraczamy kryterium dochodowe o iles tam złotych,ja nie pracuję,choruje na depresję i alergię,mężowi odebrano mozliwosc brania nadgodzin,teraz zarabia ok 3,5 do 4 tys zł.Mamy kredyt który zaciągnęlismy na spłatę długów i na remont,po opłaceniu rachunków za prąd ,gaz,wodę,szambo i smieci na zycie nie zostaje mi prawie nic,dzieci korzystaja z bezpłatnych obiadów dzięki Caritasowi,jest to dla mnie ogromnie upokarzające bo nigdy nie żebrałam,tylko dzięki akcji Szlachetna Paczka mogłam dzieciom wyprawić porządne święta i zaopatrzyć Je w ubrania i buty.Boli mnie serce bo nie starcza nam pieniędzy na nic,nie chcę nikogo prosić o pomoc bo mam honor i dumę ,bardzo kocham swoje dzieci i dbam o Nie ,zrezygnowałam dla Nich ze wszystkiego,nie posiadam nałogów ale co raz częsciej załamuję sie mysląc o przyszłosci .Te pieniądze z zasiłków były dla mnie ogromnym zastrzykiem gotówki,teraz czuję straszny żal bo odebrano mi to co nam się należało jak psu zupa.

Dorcia

8.8.2012 17:29:49

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

ludziska to jest wielki obled co to nasze panstwo wyprawia jestem samotna matka wychowujaca 2 synow w wieku 8i 11 lat nie pracuje jedynym zrodlem utrzymania jest sw alimentacyjne i rodzinne w wys 1082zl miesiecznie mialam nadzieje ze po zmianie kryterium dochodowego bede mogla starac sie o stypendium socjalne ZAPOMNIJCIE prawo ustawy jest tak skonstruowane ze wnioski o stypendium mozna skladac do 15 wrzesnia wtedy jeszcze obowiazuje kryterium 351 zl na osobe wiec mi przekracza o 9 zl nie dostane a poi zmianach?// tez ZAPOMNIJCIE ustawa w zaden sposob nie ma sie co do stypendium a nowym kryterium i powiedzcie ludziska czy to jest fer napewno NIE i jak tu sobie radzic bieda z nedza co oni wyprawiaja

bet

25.7.2012 22:35:3

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

te kwoty przy kosztach życia w polsce to kpina. a może rząd by wreszcie sobie wziąl te grosze i wychowywałby za nie swoje dzieci. wtedy zamieniliby te złotówki na euro i dopisali zera na końcu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ale zwykli ludzie to nikt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!hańba rządu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kongi

23.5.2012 0:46:23

Re: Tylko coroczna waloryzacja Zasiłków.

To co PO proponuje niech se w tyłek wsadzi. 40 zł dokładać do Zasiłku Stałego co 7 lat to szczyt chamstwa i złodziejstwa posłów PO i Tuska. PO z tuskiem na czele zaniechała jak i L. Kaczyński corocznej waloryzacji zasiłków dla tych najbiedniejszych po 2005 roku i to dyskwalifikuje ich jako ludzi. Niech Tusk i PO uwzględni brak waloryzacji progów dochodowych od 2005 roku i doliczy je do dzisiejszych. Dzisiejsze Z. Stałe powinny wynosić ok. 800 zł. na miesiąc a nie 484 zł. Progi powinny być skasowane i zastąpione coroczną waloryzacją - w końcu mamy co roku wzrost PKB. Na tym złodziejstwie to J. W. Rostowski, min. finansów dorobił się 60 milionów złotych. Niech zwrócą posłowie to co ukradli i co roku waloryzują Zasiłki a będzie kwita. Więcej na kosmoservice.blogspot.com

rodzic 4 dzieci b

26.4.2012 14:33:58

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

Kryterium dochodowe nie zmieniało się od 7 lat a inflację wzięli z trzech lat. To jest chore, bo ja uważam że należało by przeliczyć z tych 7 lat. Bo ta nowa kwota 552 zł jest śmieszna.

ADAM

2.4.2012 9:5:5

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

Mamy z zona piecioro dzieci. W 2009 roku pracowalem w prywatnej firmie. w 2011 roku zona poszla do pracy. W pierwszym miesiacu zaniosla zaswiadczenie o zarobkach. Pani z OPS powiedziala, ze wszystko jest okej i rodzinne mamy dalej. Gdy trzebabylo skladac wniosek na nowe rodzinne to pani z OPS kazala przynies zaswiadczenie o zarobkach za pelny miesiac. I nagle okazalo sie, ze nieslosznie pobieralismy rodzinne przez 3 miesiace. Po prostu pani policzyla moje zarobki z US za 2009r plus stypendium za 2009 plus zony zarobki za 2011. I wszystko przekroczylo 20 zl!!! Mamy do oddania ponad 2000 zl. Oczywiscie tego pierwszego zaswiadczenia zony o zarobkach niema pani i niewie gdzie jest??? Prosty blad pani urzednik, a my za niego placimy. Nie jestesmy w stanie udowodnic, ze zona przyniosla to pierwsze zaswiadczenie o zarobkach. A kryterium dochodowe nie zmienilo sie od 7 lat !!!!!!! I to tez jest chore !!!!!!!!! ADAM

edyta

27.3.2012 13:47:10

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

Aha i jeszcze jedno: w telewizji słyszy się co jakiś czas ile to kosztuje utrzymanie dziecka od chwili narodzin do momentu uzyskania przez nie wieku 18 lat są to kwoty rzędu 200 000zł i te kwoty sam człowiek musi zapracować bo niestety rządzący w naszym kraju mają nasze dzieci głęboko gdzieś , oni mają na wszystko i dla swoich dzieci również są w stanie wyłożyć niezłe sumy na tzw. "posag" a my całe życie musimy się martwić czy starczy na opłaty za czynsz i inne media, za przedszkole , na podręczniki, które zmieniają się jak kalejdoskop. Szkoda mówić co się dzieje w naszej Polsce - czasem chce się krzyczeć "komuno wróć" bo w tamtych czasach moja mama miała nas pięcioro i przynajmniej dostawała kartki na każde dziecko i nie było takiej biedy , co z tego że w sklepach teraz jest wszystko tylko brakuje pieniędzy na podstawowe zakupy.

edyta

27.3.2012 13:35:26

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

Też nie rozumiem tego, jak państwo traktuje rodziny wielodzietne sama mam czwórkę dzieci z czego jedno się zdążyło usamodzielnić dzięki i tylko mojemu wysiłkowi i szeregu rodzaju wyrzeczeń bo państwo w żaden sposób nie pomaga w utrzymaniu dzieci, człowiek zdany jest tylko i wyłącznie na siebie. Wystarczy spojrzeć jak traktowane są dzieci w krajach unii, gdzie bez żadnych kryteriów dostaje się na dzieci zasiłki i zapomogi u nas tego nie ma i jeszcze w dodatku ta śmieszna kwota 504 zł - trzeba byłoby wogóle nie pracować a wówczas z czego żyć?

madzia

19.3.2012 13:54:46

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

Tak niech wkońcu zaczną rozsodnie to kryterium podnosic,bo nik nie będzie się kwalifikował na zasiłek rodzinny przy kwocie 504 zł skoro średnia krajowa ciągle wzrasta.

andrzej

10.3.2012 19:48:54

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

konkrety prosze kwotowo my ciemnogrodowo nie rozumiemy belkotu prawnego. prosze.

Paulina

3.2.2012 12:18:11

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

Do Darka . Ktoś błednie podał Panu,że samotnie wychowujący dzieci mają wyższe kryterium, to nie prawda. Samotnie wychowujacy dzieci mają kryterium 504 zł. Proszę sprawdzić w Ośrodku Pomocy Społecznej, a potem pisać.

Paulina

3.2.2012 12:13:18

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

Żenada,bo tak jak do tej pory mało kto zakwalifikował się na kwotę 504, tak tez teraz na 552 malo kto się zakwalifikuje. ja zarabiam 1000 zl i przeliczyłam juz sobie nowe kryterium i niestety też się nie zakwalifikuje. Niech Tusk da dzieciom to co dal mundurowym, ktorzy na 38 lat są emerytami , ktorym my placimy, a nadal pracują w Policji i tez my im płacimy. Przecież powinniśmy zrobić protest jak mundurowi, bo kto cicho siedzi,to nic nie ma.

matka

12.9.2011 10:11:31

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

Czy będzie to się okaże,jak zwykle obiecują.Ja mam 2 dzieci ,mąż nie pracuje,ja nie moge pracowac z powodu mojego schorzenia mamy hektar pola na którym rosnie trawa i nie wiem jaki to madry wymyslil zeby liczyc to do rodzinnego bo jest z tego dochód(chyba taki ze bede miala chwasty )bo muszę jeszcze dołozyc do tego pola bo placę podatek i na paliwo aby skosic trawe.No i rodzinnego nie dostanę!Głupota!A skoro chca tak liczyc to niech licza tym co naprawde maja z tego dochód,przecierz w gminach maja to udokumentowane i wiedza kto na tym zarabia.Może łaskawie by to ktoś zmienil,bo niedosyć ze sie dostaje tego rodzinnego marne grosze to jeszcze takie utrudnienia.W Unii Europejskiej to rodzinne jest jak trzeba,można mieć dzieci,a tu?

wiesiek

28.8.2011 20:58:45

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

Czy wszyscy wiedzą ,że 504 zł na osobę to jest biednie i zasilek sie należy a 504,99 to bogactwo i już się nie należy.może jakieś schodki porobić.

WIESIEK

28.8.2011 20:55:50

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

To ,że PO nie zmieniło kryterium dochodowego przez tyle lat , to degraduje ich do poziomu wszystkich partii co o dzieci nie dbają tylko im przeszkadzają.Obiecanki cacanki a P.O radość.Dlatego nie będę z moją rodzinka na nich głosował.

wiesia

11.8.2011 16:40:52

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

Dla mnie paranoją jest to,że osoba która sama wychowuje dzieci i podejmuje pracę a jej dochód wzrasta to, dla naszego państwa automatycznie przestaje być osobą samotnie wychowującą dzieci i zabiera jej się dodatek z tego tytułu. To się nazywa polityka prorodzinna :-(

mama

6.8.2011 23:11:17

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

a co z dodatkiem z tytułu bycia na urlopie wychowawczym?też nic nie piszą:(jest 400 zł a to nawet nie jest 50% najnizszego wynagrodzenia i jak z tego wykarmić i ubrac dziecko ,bo przecierz nie zostawie dziecka samego w domu ,żeby iśc do pracy i to za jakie pieniadze ehhh szkoda gadac

darek

3.8.2011 15:19:38

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

Mam pytanie do wszystkich tych ala prawników i parlamentarzystów którzy ustalają prawa do zasiłku rodzinnego dlaczego nie ma równouprawnienia w kwestii kryteriów osób samotnie wychowujących dzieci i pozostałych rodzin dlaczego nikt nie zastanowi się nad tym, że osoba samotnie wychowująca dziecko ma większy próg do ustalania zasiłku a osoba która w rodzinie sama utrzymuje całą rodzinę bo współmałżonek nie może podjąć pracy ze względu na chorobę dziecka już nie ma takiego samego wyższego progu bo wychowuje dziecko wraz z małżonkiem. Należałoby się zastanowić nad zrównouprawnieniem tego. Ponadto mówi się o podniesionym progu jeśli dziecko ma orzeczenie oczywiście jestem za bo to większe koszty utrzymania gospodarstwa domowego, ale czy ktoś pomyślał jak większe są one w przypadku gdy troje dzieci ma takie orzeczenie. Nikomu w głowie się nie mieści, że to mogą być np. bliźniaki. Całe prawo niby ma ochronę dzieci ale nic nie mówi o przypadku w jaki się znalazłem gdy żona nie może podjąć pracy bo musi opiekować się trójką dzieci z orzeczeniami. Coś takiego to już najlepszym prawnikom się nie mieści w głowie prawda.

andrzej

8.7.2011 18:34:13

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

ja mam 7 dzieci matka swiruie ma ponad 30 lat a wydaje jej sie ze ma 18. mam niecaly 1000 na dzieci i z 600 z opieki i co ja mam zrobic. dla dobra dzieci nic nie robie . bo boie sie ze mi dzieci zabiora. jezeli niemam pieniedzy na utrzymanie to jak ja sobie poradze.jestem po niekad uzalezniony od zony bo pracuie czasem.teraz znowu swiruie ze nie puidzie do pracy.ja to mam saigon wy wszyscy to maly pikus . chcialbym wasze problemy miec . zamienmy sie co....

zbigniew

21.6.2011 0:2:16

osoby nie zdolne do samodzielnej egzystencji np.na wózkach inwalidzkich

Te osoby otrzymują tylko dodatek pielęgnacyjny 183zł a gdzie jest na wynagrodzenie dla opiekunki? tak jak mają w innych krajach Unii Europejskiej,ludzie umierają z powodu braku opieki i z głodu oraz braku na lekarstwa.

elzunia

10.6.2011 19:4:9

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

macie racje !!!!!sama wychowuje corke mam na nia alimenty z funduszu w tamtym roku zaczelam pracowac nie za wielkie pieniadze ale....moj dochod wzrosl nie mialam stypendium ,teraz pewnie nie dostane nawet rodzinnego no i niewiem czy dalej bede miec alimenty z funduszu?????????Parodia!!!!ci w rzadzie maja po kilkanascie tysiency na miesiac a szaremu czlowiekowi daja po kilkanascie zloty i to sie nazywa POLITYKA PRORODZINNA!!!!!!

Renata

10.6.2011 7:41:38

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

A co z progiem z funduszu alimentacyjnego? Dlaczego do dochodów wlicza się nagrody, które są otrzymywane raz na jakiś czas lub jubileuszówki? Powinny być brane pod uwagę tylko dochody stałe,a nie zmienne. To daje fałszywy obraz ekonomiczny, a poza tym w roku składania wniosku tych składowych już nie ma ,bo dotyczyły tylko roku poprzedniego.Tak więc dochody są w rzeczywistości mniejsze,ale wg obecnych zasad próg został przekroczony ( nawet o 1zł) i świadczenia już się nie należą.To jest bardzo niesprawiedliwe szczególnie jeśli chodzi o świadczenia z funduszu alimentacyjnego.A mówi się,że rząd prowadzi politykę prorodzinną. Bzdura!

Uk

8.6.2011 23:21:29

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

a gdzie zasiłki dla żony, która nie pracuje ma II gr inwalidzką. Sobie to potrafią podnieść diety sejmowe, mimo że mają już i tak zbyt wysokie. Niech się udławią taką podwyżką, na co to ma starczyć?

walk

8.6.2011 23:8:46

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

HA HA HA !!! Wybory !!! Trochę demagogii i plebs się sam udupi.

Matka Polka

8.6.2011 21:54:4

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

Też tak uważam, Żenada!!!!nie dość że próg zostanie "niebotycznie"!!!! podwyższony to kryteria będą obowiązywać od listopada 2012 roku!!! Paranoja !!

Jola

8.6.2011 18:45:7

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

To jest hańba i wstyd!!!Co to są z a kryteria?!Kto w Polsce tyle zarabia na osobę?Każda rodzina mająca dzieci powinna dostać zasiłek rodzinny,a nie nędzne jałmużny.Co można kupić za te żenujące kwoty,dziadów rząd robi z polskiego społeczeństwa.Dziwi mnie ogromna suma dla rodzin zastępczych,też chciałabym dostać tyle na syna.To jest krzywdząca propozycja dla wszystkich dzieci.Tu nie ma czego chwalić,po tylu latach zamrożonych zasiłków rząd nie popisał się-jak zwykle.I to jest polityka prorodzinna,żenada!!!

zofia

8.6.2011 16:35:40

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

Zcadzam się z tą podwyżką ale mnie bardzo boli że moje dziecko jest półsierotą już od dzisięciu lat i rodinnego nie otrzymuje ponieważ ja przekraczam wyznaczony dochód na osobę,a przecież ani ja ani moje dziecko nie jest niczemu winne że zdarzył się wypadek losowy,a ja sobie jakoś radzę to dlaczego mje dziecko jest tak pokrzywdzone.

Marek

8.6.2011 14:49:33

Re: Będzie łatwiej o zasiłki na dzieci

A co z Zasiłkiem Alimentacyjnym - tu też jest próg dochodowy niewaloryzowany od momentu powstania funduszu, powinien on być również powiązany z inflacją bądź - co bardziej sprawiedliwe - z płacą minimalną

Pokaż wszystkie komentarze (28)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: