Będzie stadionowy zakaz dla "twardych opakowań"

Na terenie stadionów piłkarskich nie kupimy żadnych napoi w szklanych butelkach ani żywności pakowanej w twarde pojemniki - takiej zmiany chce Ministerstwo Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.

Projekt rozporządzenia w sprawie warunków bezpieczeństwa, jakie powinny spełniać stadiony, na których mogą odbywać się mecze piłki nożnej został skierowany pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów. Dokument wprowadza m.in. stadionową prohibicję na „twarde opakowania".

Według nowego przepisu „niedozwolona jest sprzedaż towarów, w tym żywności i napojów, w twardych opakowaniach, które wykorzystane niezgodnie z ich przeznaczeniem, mogą stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, w szczególności wykonanych ze szkła, metalu, drewna lub tworzyw sztucznych".

Zakaz będzie dotyczył punktów handlowych lub gastronomicznych, które znajdują się w obrębie ciągu komunikacyjnego.

Skąd pomysł „blokady" twardych opakowań? - Twarde pojemniki, takie jak szklanki, butelki lub puszki, mogą stanowić niebezpieczeństwo w zatłoczonych strefach i mogą nawet być użyte jako pociski - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Według Jacka Krawczyka z Rządowego Centrum Legislacji zwrot „twarde opakowania" musi jednak być doprecyzowany tak, aby można było jednoznacznie określić o jakie pojemniki chodzi.

- Pozostawienie tego wyrażenia w zaproponowanym brzmieniu doprowadzi do szeregu wątpliwości interpretacyjnych związanych z zakwalifikowaniem danego opakowania (wykonanego nie ze szkła czy metalu, ale choćby z tworzywa sztucznego o „odpowiednim" stopniu twardości) jako niedozwolonego do sprzedaży na stadionie - czytamy w uwadze Jacka Krawczyka do rozporządzenia.

Z Rządowego Centrum Legislacji wypłynęła również propozycja, aby zakaz sprzedaży był powiązany nie tylko z miejscem, czyli stadionem, lecz również z czasem trwania meczu piłki nożnej.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika