Działalność gospodarcza

Będzie wypłata za 5 dni walki z powodzią

Pracownicy, którzy zamiast do pracy ruszyli do walki z powodzią, otrzymają wynagrodzenie maksymalnie za 5 dni nieobecności w firmie.

Do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja 2010 roku - poinformował rządowy portal pokrzywdzeni.gov.pl.

Po wejściu dokumentu w życie pracownicy nie będą musieli martwić się o to, czy szef usprawiedliwi ich nieobecność w pracy ze względu na powódź.

Obecne przepisy – pisaliśmy o tym w artykule „Powódź usprawiedliwi nieobecność w pracy” – nie wskazują bowiem jednoznacznie, że powódź jest jedną z przyczyn usprawiedliwienia absencji.

Zgodnie z projektowaną ustawą faktyczna niemożność świadczenia pracy w związku z powodzią – z przyczyn niedotyczących pracodawcy – stanowi podstawę usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy.

Za każdy dzień nieobecności pracownik dostałby pensję wyliczoną na podstawie minimalnego wynagrodzenia.

Kwota miesięcznego minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosi 1317 zł. Minimalna stawka dzienna dla pracownika na pełnym etacie - przyjmując 30 dniowy miesiąc - to 43,90 zł, dla pracownika zatrudnionego na pół etatu - 21,95 zł.

Według dokumentu pracownik zachowałby prawo do tak wyliczonego wynagrodzenia przez okres nie dłuższy niż 5 dni roboczych.

Ustawodawca nie określił, w jaki sposób należy się usprawiedliwić. Szef może zażądać od nas – na podstawie wewnętrznego regulaminu pracy – np. zaświadczenia od wójta, że na danym terenie wystąpiła powódź.

Projekt zakłada również pomoc dla pracodawców, których powódź zmusiła do czasowego zamknięcia firmy lub ograniczenia jej działalności. Jeżeli z tego powodu nie posiadają oni środków na wypłatę pracownikom wynagrodzenia, to będą mogli uzyskać nieoprocentowaną pożyczkę z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 15.10.2017

  Nowe święto państwowe

  Ustawa o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej ma na celu ustanowienie świętem państwowym dzień 12 lipca - dla upamiętnienia zasług polskiej wsi i jej patriotycznej postawy w walce (...)

 • 28.6.2018

  Prawo wodne do poprawki

  Rządowy projekt, przygotowany przez ministra gospodarski morskiej i żeglugi śródlądowej, rozstrzyga wątpliwości interpretacyjne dotyczące postępowań administracyjnych związanych z (...)

 • 29.4.2019

  Więcej polskich związków sportowych

  Na podstawie zaproponowanych przez rząd przepisów więcej związków sportowych będzie mogło uzyskać status polskiego związku sportowego.      

 • 20.7.2017

  Aby dalej otrzymywać świadczenie 500+, złóż wniosek

  Korzystanie ze świadczenia wychowawczego w zbliżającym się okresie zasiłkowym wymaga złożenia nowego wniosku. Będzie to możliwe już od 1 sierpnia. Od tego dnia można ubiegać się także o świadczenia (...)

 • 16.8.2018

  Wkrótce zerowa akcyza na gaz LNG

  Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy - Prawo celne wprowadza zerową stawkę akcyzy na gaz ziemny CNG i LNG. Rozwiązanie to ma wpisywać się w program walki ze smogiem.