Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie przebiega dobrze

Już ponad 9 tysięcy rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie.

Od tego roku można wnioskować o nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu w ramach 6 ekoschematów. Należy pamiętać, że o każdy z nich trzeba zawnioskować oddzielnie. Nabór rozpoczął się 15 marca i pierwsze jego dni pokazały, że rolnicy dobrze sobie radzą z nowymi wymaganiami.

Pomoc w prawidłowym wypełnianiu wniosków świadczą Ośrodki Doradztwa Rolniczego, które organizują dla rolników specjalne szkolenia, jak również, w miarę możliwości, świadczą pomoc bezpośrednią.   

– "Doradcy są przeszkoleni i dobrze przygotowani, aby pomóc rolnikom prawidłowo wypełnić wnioski. Pomoc ta tym razem jest bezpłatna" – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Porady prawne

WPR – harmonogram naborów

Jest już harmonogram naborów wniosków o przyznanie pomocy w 2023 r. w ramach Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (KPS WPR 2023-2027). Udostępniła go na swojej stronie internetowej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Harmonogram

Harmonogram jest dostępny na stronie ARiMR, pod adresem: https://www.gov.pl/web/arimr/harmonogram-naborow-wnioskow-o-przyznanie-pomocy-w-2023-r-w-ramach-planu-strategicznego-dla-wspolnej-polityki-rolnej-na-lata-2023-2027.

Terminy

Zgodnie z harmonogramem 15 marca 2023 r. rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filara WPR za 2023 r. Jest to pierwszy nabór w ramach PS WPR 2023-2027.

Podstawowy termin składania wniosków upłynie 15 maja 2023 r.

Po tym terminie nadal, aż do 9 czerwca 2023 r., będzie istniała możliwość złożenia wniosku, ale należne płatności będą pomniejszone o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Bezpłatna pomoc doradców

Od 15 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o płatności bezpośrednie. W razie potrzeby doradcy z Ośrodków Doradztwa Rolniczego bezpłatnie pomogą w wypełnieniu wniosku. Ośrodki prowadzą także szkolenia dla rolników w zakresie prawidłowego wypełniania wniosków i korzystania z ekoschematów.

Bezpłatna pomoc

– "Doradcy z Ośrodków Doradztwa Rolniczego będą bezpłatnie pomagali rolnikom w wypełnianiu wniosków" – poinformował wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że tegoroczna kampania jest pierwszą w myśl nowych zasad zawartych w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Ekoschematy

W ramach tych wniosków rolnicy muszą wystąpić o płatności w ramach ekoschematów. Te dodatkowe płatności nie są przyznawane automatycznie. Każdy rolnik samodzielnie podejmuje decyzje, z których spośród 6 ekoschematów będzie korzystał.

Środki dla doradców

– "Doradcy będą mieli z tytułu pomocy świadczonej rolnikom dodatkowe premie, jeśli będą skutecznie im pomagać w wypełnianiu wniosków. Rolnicy mogą zaś bezpłatnie korzystać z porad doradców" – dodał szef resortu rolnictwa.

Wsparcie rolników w przygotowaniu wniosków o płatności bezpośrednie będzie realizowane przez ODR-y w ramach zadań z zakresu doradztwa rolniczego, w oparciu o przepisy art. 4 ust. 2 ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego.

Na wykonywanie zadań z zakresu doradztwa rolniczego – w tym na wynagrodzenia dla pracowników – ośrodki otrzymują z budżetu państwa dotacje celowe.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika