Biedni nie wystąpią do Trybunału. Będą opłaty za skargi

Europejski Trybunał Praw Człowieka chce wprowadzić opłaty od złożenia skargi. Obowiązek ten ma dotyczyć wszystkich, niezależnie od sytuacji finansowej i kraju pochodzenia – informuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Komitet pracujący nad reformą Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ma kilka pomysłów na opłaty za postępowanie. Jednym z nich jest pobieranie od skarżących opłaty za wniesienie skargi. Będą do tego zobowiązani wszyscy, niezależnie od sytuacji finansowej i kraju pochodzenia.

Innym zaproponowanym rozwiązaniem jest wprowadzenie obowiązkowego depozytu, składanego w Trybunale, który byłby zwracany, jeżeli skarga zostałaby uznana za zasadną oraz zakończona wyrokiem stwierdzającym naruszenie praw człowieka ze strony państwa.

Porady prawne

Wprowadzenie powyższych ograniczeń ma być sposobem na zmniejszenie liczby bezpodstawnych skarg kierowanych do Trybunału.

Na pomysł wdrożenia opłat zareagowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W przesłanym do Trybunału wniosku organizacja podkreśla, że prawo do nieograniczonej, bezpłatnej skargi indywidualnej stanowi podstawę europejskiego systemu ochrony praw człowieka.

- Wprowadzenie systemu zwalniania z kosztów, w którym to Kancelaria Trybunału będzie oceniała sytuację finansową skarżących będących w kraju, wydaje się skomplikowane i może prowadzić do wydłużania się i tak przewlekłej procedury. Z kolei ocena sytuacji finansowej skarżących przez sądy polskie może mieć skutek odstraszający i powstrzyma wielu poszkodowanych od wnoszenia skarg – czytamy na stronie HFPC.

Wniosek Fundacji został poparty przez osoby, które wygrały już w Strasburgu. Wskazali oni, że gdyby musieli zapłacić za złożenie skargi, to ich sprawa nigdy nie trafiłaby przed Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • nc 2012-06-12 09:41:43

    Tak poznajemy "smak" prawa w Europie? W tym kraju też miało być wspaniale bo miały być wolne i niepodległe związki zawodowe.Tymczasem mamy bezrobocie, pracę za grosze lub na " czarno" albo na zlecenie bez praw pracowniczych.

  • goza 2012-06-11 21:53:14

    i niestety Trybunał w Strasburgu również.Odrzucając skargi na polskie organy publiczne dokumentujące ewidentne naruszanie praw człowieka Trybunał wpisuje się do "ekskluzywnej elity" decydujących o losie "zbyt_dużo_ wiedzącego_człowieka"

  • Romuald Soszyński 2012-06-11 20:49:56

    Skargę jeszcze można wnieść, ale co zrobić z zakłamanymi tłumaczeniami skarg? Skargi są odrzucane mimo ewidentnych naruszeń praw człowieka, Dlaczego? Tendencyjne tłumaczenia pomijające istotę sprawy są tego bardzo prawdopodobną przyczyną. To powinna sprawdzić Fundacja Praw Człowieka.

  • manolo 2012-06-11 14:28:38

    zwiazek socjalistycznych republik europejskich ... i tak po kawaleczku ... az w koncu wladza stanie sie totalitarna ... ale to wszystko przeciez dla dobra obywateli


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika