Czas pracy na kolei. Nowe przepisy pomogą?

Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym obowiązuje od 7 października. Ma na celu wyeliminowanie naruszeń norm czasu ich pracy i zwiększenie zainteresowania kształceniem o profilu kolejowym.

Ustawa wykonuje także prawo unijne, określając standardy funkcjonowania ośrodków szkolenia i egzaminowania maszynistów. Nowelizacja określa nowe zasady przeprowadzania badań lekarskich i psychologicznych, jakim muszą poddawać się maszyniści i kandydaci na maszynistów. Doprecyzowano także obowiązki zatrudniających ich pracodawców, szczególnie te dotyczące medycyny pracy i badań profilaktycznych pracowników. Nowe przepisy ujednolicają także standardy bezpieczeństwa ruchu kolejowego.

Porady prawne

Nowelizacja przewiduje, że warunkiem dopuszczenia przewoźników kolejowych i zarządców infrastruktury do wykonywania działalności w Polsce będzie stosowanie instrukcji i wytycznych wydawanych przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

Prezes UTK otrzymał uprawnienia umożliwiające m.in. egzekwowanie od maszynistów oświadczeń o ich czasie pracy oraz ewentualnej pracy na rzecz więcej niż jednego przewoźnika kolejowego. Za niezłożenie oświadczenia będzie grozić kara grzywny.

Sejm uchwalił nowelizację 12 lipca 2013 r. Prezydent podpisał ustawę 5 sierpnia 2013 r. Nowe przepisy obowiązują od 7 października 2013 r.

(sejm.gov.pl), (DM)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika