Czas pracy w Polsce. Te zmiany mają ratować miejsca pracy

Senat RP przyjął nowelizację Kodeksu pracy, wydłużającą do roku okres rozliczeniowy czasu pracy.

Uściślające poprawki zakładają m.in., że pracodawca nie ma obowiązku sporządzania rozkładu czasu pracy, jeżeli na pisemny wniosek pracownika stosuje do niego ruchomy czas pracy albo ustali mu indywidualny rozkład czasu pracy. Zmiany będą służyły uratowaniu jak największej liczby miejsc pracy oraz utrzymaniu konkurencyjności polskiej gospodarki w czasie spowolnienia gospodarczego.

Prezentujący propozycje zmian podsekretarz stanu Radosław Mleczko powiedział, nawiązując do uelastyczniania czasu pracy - czeka nas poważna dyskusja: dorobek działań związków zawodowych w XX wieku ograniczył godziny spędzane w pracy i zabezpieczył prawa pracowników. Jednak w XXI w. sytuacja jest inna - coraz częściej wykonywanie pracy nie jest związane z przebywaniem w jednym miejscu o stałych porach. Zapewnił równocześnie, że zmiany w Kodeksie pracy w żadnym stopniu nie likwidują norm ochronnych.

Porady prawne

- Takie rozwiązania sprawdziły się podczas działania poprzedniej ustawy antykryzysowej - dodał minister Mleczko - z której skorzystało 1075 przedsiębiorstw, zatrudniających ok. 100 tys. pracowników. Przypomniał też, że nowelizacja nie wydłuża okresu rozliczeniowego obligatoryjnie - pozwala tylko na taką możliwość, jeśli zajdzie racjonalnie umotywowana konieczność.

(mpips.gov.pl)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika