Czy sprzedawane maszyny mają odpowiednie oznaczenia?

Nieprawidłowości w oznakowaniu urządzeń, brakująca lub zawierająca błędy instrukcja obsługi - to najczęstsze zastrzeżenia Inspekcji Handlowej do maszyn oferowanych konsumentom na polskim rynku. W III kwartale ich kontrole były prowadzone na terenie całego kraju.

Maszyny dostępne powszechnie na rynku dla konsumentów to m.in. kosiarki, pilarki, szlifierki, wiertarki, urządzenia do usuwania liści, czy wyrzynarki. Korzystanie z nich nie wymaga specjalistycznego szkolenia ani posiadania uprawnień, jednak używane niewłaściwie mogą stwarzać zagrożenie. W III kwartale 2014 r. na zlecenie UOKiK Inspekcja Handlowa prowadziła kontrolę tych maszyn na terenie całej Polski.

Inspektorzy sprawdzili 112 przedsiębiorców prowadzących placówki detaliczne, sklepy wielkopowierzchniowe i hurtownie. Zbadano łącznie 473 rodzaje wyrobów niezależnie od kraju pochodzenia.

Zakwestionowano 23 proc. skontrolowanych maszyn. Najczęściej stwierdzanymi nieprawidłowościami były brak lub nieprawidłowa deklaracja zgodności albo instrukcja obsługi. Rzadziej występowały niezgodności w oznakowaniu CE. Wynik tegorocznej kontroli maszyn jest bardzo zbliżony do rezultatu z ubiegłego roku, kiedy inspektorzy zakwestionowali 22 proc. maszyn.

Cieszy fakt, że większość przedsiębiorców podjęła dobrowolne działania w celu usunięcia niezgodności, natomiast w poważniejszych przypadkach Inspekcja Handlowa skierowała do organów ścigania 9 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oraz wniosek do UOKiK o wszczęcie postępowania administracyjnego mającego na celu wycofanie produktu z rynku. Akta sprawy są obecnie analizowane pod kątem możliwości wszczęcia postępowania administracyjnego.

źródło: UOKiK

Obserwuj nas na:

Tagi:  UOKiK, kontrola

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: