Debata nad nowym pakietem telekomunikacyjnym
Ukryte opłaty za zmianę abonamentu, rachunki-niespodzianki i taryfy-łamigłówki wkrótce mogą odejść do lamusa. Parlament debatował nad nowym pakietem legislacyjnym, który nowelizuje dotychczasowe przepisy i dostosowuje je do szybko postępujących zmian technologicznych i rozwoju rynku telekomunikacyjnego. Głosowanie nad pakietem nowych rozwiązań zaplanowano na kolejną sesję plenarną Parlamentu Europejskiego, w ostatnim tygodniu września.
Pakiet składa się z czterech propozycji legislacyjnych oraz stanowiska PE dotyczącego "dywidendy cyfrowej": dyrektywy dotyczącej praw obywateli (sprawozdanie Malcolm Harbour), propozycji dotyczącej wspólnych ram regulacyjnych dla łączności elektronicznej (sprawozdanie Catherine Trautmann), propozycji ustanowienia Europejskiego Urzędu ds. Rynku Łączności Elektronicznej (sprawozdanie Pilar del Castillo) oraz sprawozdania z inicjatywy własnej Parlamentu ws. komunikacji i dywidendy cyfrowej (sprawozdanie Patrizia Toia).
Posłowie chcą zagwarantować klientom pełne prawo do informacji. Operator będzie miał obowiązek powiadomić odbiorcę o nałożonych ograniczeniach - na przykład za ściąganie nielegalnych plików. Deputowani chcą też upowszechnić numer alarmowy 112, ułatwić zmianę operatora oraz uelastycznić wykorzystanie zakresów radiowych.
"Łączność elektroniczna to prawdziwa szansa na zapewnienie wzrostu gospodarczego w Europie. Sektor telekomunikacyjny to 3% europejskiego PKB" - powiedziała autorka parlamentarnego sprawozdania Catherine TRAUTMANN (PSE, FR) podczas debaty nad propozycjami nowelizacji przepisów w zakresie sektora telekomunikacyjnego. "Widmo radiowe jest dobrem publicznym, dlatego trzeba stworzyć elastyczne rozwiązania regulacyjne, które pozwolą na współpracę regulatorów i Komisji oraz miedzy operatorami i użytkownikami" - stwierdziła posłanka.
Sprawozdawczyni wymieniła cztery filary, które w wyniku nowelizacji przepisów powinny ulec wzmocnieniu: (1) zwiększenie dostępności usług dla konsumentów, (2) rozwój technologii, innowacyjności i tworzenie miejsc pracy, (3) konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw i rozwój infrastruktury, (4) pewność prawna i dobra współpraca regulatorów i uczestników rynku.
Pilar DEL CASTILLO VERA (EPP-ED, ES) zauważyła, że sektor telekomunikacyjny zapewnia 25% wzrostu gospodarczego i 40% wzrost produktywności. "Europa potrzebuje rozwoju gospodarki opartej na wiedzy, a podstawa tego rozwoju jest sektor telekomunikacyjny" - stwierdziła. Podkreśliła, że wspólną cechą wszystkich projektów legislacyjnych jest to, że zakładają one współodpowiedzialność za prawidłowe funkcjonowanie rynku i jego współregulowanie przez Komisję Europejską i regulatorów krajowych.
"Cyfryzacja i uwolnienie tak ogromnego zakresu częstotliwości będzie miało wielki wpływ na życie gospodarcze i kulturalne Europy" - stwierdziła Patrizia TOIA (ALDE, IT), posłanka, w której sprawozdaniu zawarte zostało stanowisko Parlamentu Europejskiego do proponowanego pakietu legislacyjnego ze szczególnym uwzględnieniem kwestii dywidendy cyfrowej.
Posłanka Toia przekonywała, że zainicjowana polityka europejska w tej dziedzinie pozwoli wykorzystać te zasoby. "Działania polityczne nie mogą być prowadzone w sposób wyizolowany, cyfryzacja już teraz wymaga od nas odpowiednich przygotowań". Jak podkreśliła, wszystkim obywatelom należy zapewnić możliwość dostępu do zasobów sieciowych również w odległych częściach kontynentu, zwłaszcza na terenach wiejskich, ale i niektórych terenach zurbanizowanych i uprzemysłowionych.
"Chcemy poprawić i zreformować prawo, aby konsumenci mogli w pełni skorzystać z innowacji" - stwierdził Malcolm HARBOUR (EPP-ED, GB) podkreślając, że konsumenci powinni mieć możliwość wyboru na podstawie pełnej i łatwo dostępnej informacji. Jednocześnie użytkownicy mają prawo do ochrony swoich danych osobowych oraz do informacji o problemach, na jakie mogą się natknąć korzystając z nowych technologii, jak na przykład kwestie praw autorskich, czy bezpieczeństwo zakupów w sieci.
Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?