Decyzje UOKiK. Urząd wydał zgodę na przejęcia spółek
Jedna z wydanych niedawno decyzji dotyczy przejęcia kontroli nad spółką Robyg przez LBPOL William II. Przejmowana spółka prowadzi działalność deweloperską, głównie w Warszawie i Trójmieście. LBPOL William II współkontroluje obecnie Robyg, natomiast w wyniku koncentracji przejmie kontrolę nad spółką.
Zgodę otrzymała również spółka Ferrostal Łabędy, która zajmuje się przede wszystkim produkcją półwyrobów i wyrobów hutniczych. Będzie mogła ona przejąć Zakład Walcowniczy Profil - producenta wyrobów gorącowalcowanych (prętów gładkich, płaskich, kwadratowych i teowników). Po dokonaniu koncentracji Ferrostal Łabędy będzie posiadał ponad 52 proc. udziałów w kapitale zakładowym ZW Profil. Pozostałe akcje będą należeć do pracowników przejmowanej spółki.
Zielone światło otrzymała również spółka OT Logistics. Prowadzi ona działalność głównie w zakresie śródlądowego transportu wodnego na Odrze. Będzie ona mogła przejąć BTDG - Bałtycki Terminal Drobnicowy Gdynia, który świadczy usługi przeładunkowe w Porcie Gdynia. OT Logistics ma nabyć 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym BTDG.
Prezes Urzędu zgodził się również na przejęcie przez Agencję Rozwoju Przemysłu kontroli nad Zakładami Górniczo-Metalowymi Zębiec. ARP jest agendą rządową powołaną w celu wspierania restrukturyzacji przedsiębiorstw i dostosowywania ich do warunków międzynarodowej konkurencji. Prowadzi także komercyjną działalność jako spółka prawa handlowego. Zakłady Górniczo-Metalowe Zębiec to jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, której główny przedmiot działania stanowi produkcja i sprzedaż kotłów centralnego ogrzewania na paliwa stałe.
Kolejna z decyzji dotyczy spółek Rosedale Investments oraz Medivet. Rosedale Investments należy do Grupy Henry Schein, która posiada ponad 250 spółek zależnych. Zajmują się one dystrybucją produktów dentystycznych, leczniczych dla ludzi, a także wyrobów weterynaryjnych. Przedmiotem działalności Medivet jest głównie import i dystrybucja produktów zdrowotnych i karmy dla zwierząt.
Ostatnia z opisanych decyzji dotyczy nabycia części mienia spółki Rondo GP przez Rondo 1 UG. Przedmiotem działalności przejmującej spółki jest m.in. zakup i sprzedaż nieruchomości. Rondo GP zajmuje się wynajmem powierzchni biurowej oraz handlowej w biurowcu Rondo 1 w Warszawie. Koncentracja będzie polegać na nabyciu przez Rondo 1 UG części mienia Rondo GP w postaci nieruchomości oraz innych praw należących do spółki.
Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych, Urząd uznał, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji.
Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?