Dłuższa praca, mniej ulg i wyższe składki

Podniesienie wieku emerytalnego do 67 roku życia, likwidacja ulgi internetowej, cięcia przywilejów w górnictwie i przywilejów emerytalnych duchownych – to kilka z pomysłów nowego rządu na przyszłe lata.

Premier zaprezentował w Sejmie program nowego rządu. Donald Tusk skupił się – jak wyjaśnił – na tym co najważniejsze, czyli na kryzysie. Szef rządu starał się, by jego expose było prostym, czytelnym komunikatem, który odpowiada na obecne wyzwania.

- Chcę otwarcie, bardzo uczciwie skoncentrować się na tych trudnych wyzwaniach, od których zależy dzisiaj los nie tylko Polski, ale w każdym kraju europejskim. Politycy i obywatele żyją w tym przeświadczeniu, że właśnie teraz rozstrzyga się przyszłość ich kraju i przyszłość Europy, przede wszystkim przyszłość zwykłych ludzi - mówił premier podczas wystąpienia.

Jakie reformy i cięcia zapowiedział Donald Tusk? Przedstawiamy najważniejsze.

Ulga internetowa zostanie zlikwidowana. Taki krok ma przynieść 1,5 mld złotych oszczędności w ciągu przyszłych czterech lat.

Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn zostanie zrównany i wydłużony do 67 roku życia. Teraz dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat. Rząd chce, by zmiany rozpocząć od 2013 roku i w przypadku mężczyzn osiągnąć proponowany wiek w 2020 roku, w przypadku kobiet – w 2040 roku.

Becikowe pozostanie tylko dla rodzin, których dochód nie przekracza 85 tysięcy złotych rocznie. Likwidacja ulgi prorodzinnej dla rodzin z jednym dzieckiem, o dochodzie powyżej 85 tys. rocznie. W przypadku pozostałych, na dwoje pierwszych dzieci ulga pozostanie bez zmian. Jednocześnie nastąpi podniesienie o 50 procent ulgi prorodzinnej na trzecie i kolejne dziecko.

Składka rentowa po stronie pracodawców pójdzie w górę o 2 punkty procentowe.

Składki zdrowotne mają płacić od przyszłego roku rolnicy, których gospodarstwa przekraczają 15 ha. Ostatecznie wszyscy rolnicy mają być objęci powszechnym systemem ubezpieczeń.

Emerytury mundurowych – wiek emerytalny od przyszłego roku będzie wynosił 55 lat, staż pracy – 25 lat. Zmiany obejmą tylko wstępujących do służby.

Emerytury górników – obecne przywileje emerytalne maja przysługiwać jedynie tym, którzy pracują bezpośrednio przy wydobyciu.

Duchowni mają być objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych.

.

Premier wspomniał, że celem rządu jest wyjście z nadmiernego deficytu już w przyszłym roku. - Naszym celem jest wyjście w 2012 roku z procedury nadmiernego deficytu, co oznacza nie tylko założenie tego planu, ale także skonstruowanie budżetu w taki sposób, aby osiągnąć zakładany przez nas pułap około 3 proc. deficytu sektora finansów publicznych na koniec 2012 roku – powiedział podczas expose szef rządu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl