Dobra ocena polskiej gospodarki – raport OECD
- Polska gospodarka uzyskała pozytywną ocenę w raporcie OECD, jednocześnie autorzy dokumentu przekazali nam rekomendacje dotyczące polityki monetarnej, redukcji klina podatkowego oraz zwiększenia mobilności pracowników - powiedział wicepremier Waldemar Pawlak podczas prezentacji X raportu OECD nt. stanu polskiej gospodarki. Spotkanie odbyło się 11 czerwca br.
Minister Pawlak przypomniał, że na poziom inflacji w Polsce wpływa obecnie przede wszystkim wzrost cen paliw. - Jednak ze względu na to, że nasza gospodarka opiera się na energii z węgla, mamy znacznie niższą inflację niż kraje np. z elektrowniami gazowymi - dodał. Zdaniem wicepremiera Pawlaka sugerowane przez ekspertów OECD zaostrzenie polityki monetarnej jest ważne w kontekście zmniejszania inflacji. - Musimy jednak rozdzielić przyczyny związane z procesami wewnątrz kraju od czynników zewnętrznych - zaznaczył.
Według wicepremiera należy zwracać uwagę nie tylko na procesy ekonomiczne, ale także administracyjne. - Dlatego tak duże znaczenie prorozwojowe ma projekt „Lepsze regulacje" - dodał. Przypomniał, że Krajowy Program Reform (KPR), który realizuje Strategię Lizbońską w Polsce ukierunkowany będzie na partnerstwo dla prosperity. - Działania te będą składały się z trzech głównych obszarów: aktywne społeczeństwo, innowacyjna gospodarka i sprawne instytucje - wymienił wicepremier.
Podkreślił, że w KPR promowana będzie dłuższa aktywność zawodowa i społeczna. -Zaczyna brakować specjalistów, którzy mają doświadczenie i umiejętności. Ich pozostanie na rynku pracy przyniesie korzyści zarówno dla budżetu jak i polskiej gospodarki - dodał.
Andrew Dean, dyrektor Departamentu Ekonomicznego OECD przedstawiając raport, pozytywnie ocenił rozwój polskiej gospodarki. - Wśród krajów OECD Polska osiągnęła drugą po Słowacji pozycję pod względem wzrostu gospodarczego. Dynamiczny wzrost jest także spodziewany w 2008 r. - zaznaczył.
Według dyrektora Deana rozwój gospodarczy Polski charakteryzuje się silnym wzrostem inwestycji. - W dużej mierze były one finansowane kapitałem zagranicznym - dodał.
Jako zagrożenia dla polskiej gospodarki Andrew Dean wymienił: rosnącą inflacje i niedobory pracowników, które przyspieszają wzrost płac i kosztów pracy. - Podstawowym wyzwaniem w tym kontekście jest wzrost zatrudnienia poprzez reformy strukturalne. Należy także zaostrzyć politykę monetarną, aby uniknąć potencjalnej spirali podwyżek cen i płac - dodał
OECD (ang. Organisation for Economic Co-operation and Development) jest międzyrządową organizacją międzynarodową, skupiającą 30 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw. Celem OECD jest wspieranie państw członkowskich w osiągnięciu jak najwyższego poziomu wzrostu gospodarczego i stopy życiowej obywateli. OECD zajmuje się też pomocą dla najbiedniejszych państw. Polska przystąpiła do OECD w 1996 roku.
Ocena polskiej gospodarki w raporcie OECD - informacja prasowa
(pobierz plik .pdf)
X przegląd gospodarki polski - OECD 2008 - ocena i zalecenia
(pobierz plik .pdf)
Ecomomic Survey of Poland 2008 - Policy Brief
(pobierz plik .pdf)
Źródło: Ministerstwo Gospodarki, www.mg.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?