Dobre praktyki partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce

Resort infrastruktury, wychodząc naprzeciw potrzebom realizacji inwestycji infrastrukturalnych, przygotował ustawę o koncesjach na roboty budowlane i usługi. Nie jest to ustawa konkurencyjna wobec ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym ani wobec ustawy prawo zamówień publicznych. Projekt ten jest uzupełnieniem istniejącej luki prawnej. 19 czerwca br. ustawa ta została skierowana pod obrady Rady Ministrów - powiedziała Patrycja Wolińska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, podczas konferencji Dobre praktyki partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce, która odbyła się 25 czerwca br. w Warszawie.

Porady prawne

Polska bardzo potrzebuje inwestycji o charakterze użyteczności publicznej, z których wszyscy korzystamy, na realizację których wciąż mamy za mało pieniędzy w budżecie. Bez partnerstwa publiczno-prywatnego czekają nas kolejne lata opóźnień w realizacji inwestycji infrastrukturalnych - dodała Wiceminister Wolińska.   Odnosząc się do kwestii współistnienia ustawy o koncesjach na roboty budowlane i usługi z ustawą prawo zamówień publicznych, Wiceminister Wolińska podkreśliła, iż prawo zamówień publicznych narzuca wykonawcom sztywne ramy proceduralne, przez co nie jest rozwiązaniem korzystnym dla mniejszych inwestycji oraz jednostek samorządu terytorialnego.  

Ustawa o koncesjach na roboty budowlane i usługi jest zgodna z dyrektywą unijną z marca 2004 r. o koordynacji zamówień publicznych. Tworząc ustawę staraliśmy się wypełniać wymogi prawa unijnego, by uelastycznić proces realizacji przedsięwzięć z udziałem sektora prywatnego. W projekcie po raz pierwszy zawarliśmy model koncesji na roboty budowlane i usługi. Definiujemy ją jako umowę odpłatną, w której koncesjonariusz ma wykonać zadanie za wynagrodzenie. Wynagrodzenie to ma się składać z prawa do eksploatacji wybudowanego obiektu lub prawa do eksploatacji wraz z zapłatą - wyjaśniła Wiceminister Wolińska.  

Konferencja, w której wzięli udział przedstawiciele urzędów miast, gmin, urzędów marszałkowskich, spółek komunalnych, instytucji finansowych oraz firm budowlanych, stanowiła zwieńczenie konkursu na najlepszy projekt przedsięwzięcia publiczno-prywatnego. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy i standardów, dotyczących realizacji inwestycji za pomocą formuły partnerstwa publiczno-prywatnego, przygotowanie wzorcowego projektu PPP oraz ukazanie istniejących możliwości rozwoju infrastruktury i realizacji zadań publicznych za pomocą PPP. Konkurs dobre praktyki PPP, organizowany m.in. przez Ministerstwo Gospodarki, został objęty honorowym patronatem Ministra Infrastruktury.

Źródło: www.mi.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika