Dokumenty z archiwów i bibliotek można wykorzystywać do dowolnych celów
Rada UE przyjęła 21 czerwca zmianę dyrektywy UE w sprawie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. Najważniejszą zmianą jest rozszerzenie zakresu dyrektywy na muzea, biblioteki oraz archiwa. Oznacza to, iż zasoby tych instytucji - dotychczas wyłączone - będą mogły podlegać ponownemu wykorzystywaniu.
Dyrektywa 2003/98/WE była w Polsce wdrożona Ustawą o dostępie do informacji publicznej, która umożliwia ponowne wykorzystanie (re-use) informacji publicznej.
Zdaniem unijnego ustawodawcy zmiana dyrektywy była potrzebna, gdyż jednym z podstawowych celów ustanowienia rynku wewnętrznego jest stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi usług świadczonych w skali całej Unii. Biblioteki, muzea i archiwa posiadają bogaty zbiór cennych zasobów informacji sektora publicznego, w szczególności od kiedy przedsięwzięcia w dziedzinie digitalizacji zwielokrotniły ilość dorobku cyfrowego wchodzącego w zakres domeny publicznej. Te zbiory dziedzictwa kulturowego wraz z powiązanymi z nimi metadanymi stanowią potencjalną podstawę treści cyfrowych w zakresie produktów i usług oraz mają ogromny potencjał w dziedzinie innowacyjnego ponownego wykorzystywania w takich sektorach jak edukacja i turystyka.
Kolejną ważną zmianą jest wprowadzenie zapisu, iż wszystkie dokumenty udostępniane przez podmioty publiczne można ponownie wykorzystywać do dowolnych celów: komercyjnych lub niekomercyjnych, chyba że są zabezpieczone prawami autorskimi osób trzecich.
Link do dokumentu: register.consilium.europa.eu/pdf/en/13/pe00/pe00018.en13.pdf
Po przyjęciu przed Radę UE dyrektywa jest ogłaszana w Dzienniku Urzędowym UE, a wejdzie w życie w ciągu 20 dni od jej ogłoszenia. Dyrektywa będzie musiała zostać wdrożona do polskiego prawa.
źródło: www.mac.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?