Dopisanie się do spisu wyborców. Masz ostatni dzień

Składając jeden wniosek możesz zagłosować na posła w dowolnym mieście Polski.

Nowych parlamentarzystów wybierzemy już 9 października. Musimy głosować tam, gdzie jesteśmy dopisani do rejestru wyborców. Przeważnie widniejemy na liście tej gminy, w której jesteśmy zameldowani na stałe.

Nie każdy będzie jednak w dniu głosowania na terenie swojej miejscowości. Nie oznacza to jednak, że musi rezygnować z wyborów lub specjalnie jechać na nie np. z Warszawy, gdzie pracuje, do Krakowa, gdzie jest zameldowany na stałe.

Osoba, która chce wrzucić głos do urny poza miejscem stałego zameldowania, powinna jeszcze dziś złożyć wniosek o dopisanie się do spisu wyborców. Robimy to w urzędzie gminy, na terenie której będziemy przebywać podczas głosowania. Wniosek musi tam trafić najpóźniej w 5. dniu przed dniem wyborów, czyli do 4 października.

Porady prawne

We wniosku należy podać: nazwisko, imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia oraz numer ewidencyjny PESEL. Dodatkowo wpisujemy w nim adres zameldowania i czasowego pobytu. Jeśli nie chcesz sporządzać wniosku samodzielnie, możesz skorzystać z poniższego wzoru. Wystarczy go wydrukować, wypełnić i zanieść do urzędu.

WNIOSEK O DOPISANIE DO SPISU WYBORCÓW

Przypominamy, że złożenie wniosku jest konieczne nawet wtedy, gdy wyjechaliśmy poza miejsce stałego zameldowania do innego miasta, w którym mamy zameldowanie czasowe. O dopisanie się do spisu mogą też wnioskować ci, którzy nigdzie nie posiadają meldunku.

Warto również wspomnieć, że wspomniany wniosek muszą złożyć nawet te osoby, które już kilka lat mieszkają poza własną gminą i już wcześniej takie pismo zanosiły urzędnikom, np. przed wyborami prezydenckimi lub poprzednimi do parlamentu.

– Dopisanie się do spisu wyborców jest jednorazowe, tylko na jedne, konkretne wybory – tłumaczy w rozmowie z e-prawnik.pl Lech Gajzler, ekspert Krajowego Biura Wyborczego, obsługującego Państwową Komisję Wyborczą.

Osoby mieszkające poza miejscem stałego zameldowania np. od kilku lat, które nie chcą przed każdymi wyborami dopisywać się do spisu, mogą skorzystać z innego wyjścia.

- Wystarczy, że dopiszą do rejestru wyborców – wyjaśnia Lech Gajzler. Wówczas zniknie obowiązek składania wniosków przed każdymi wyborami.

WNIOSEK O DOPISANIE DO REJESTRU WYBORCÓW

Do takiego wniosku musimy dołączyć ksero dowodu tożsamości oraz pisemną deklarację, w której podajemy swoje obywatelstwo i adres stałego zamieszkania w Polsce. Wzór takiej deklaracji znajdziemy w pliku z wnioskiem, który można pobrać powyżej.

Prawo nie precyzuje, do kiedy trzeba dopisywać się do rejestru w innej gminie. Można to więc zrobić nawet przed samymi wyborami. Wójt ma jednak 3 dni na wydanie decyzji, która może być odmowna.

Na decyzję odmowną można poskarżyć się do sądu rejonowego. Skargę wnosi się za pośrednictwem wójta, w terminie 3 dni od doręczenia decyzji. Wójt przekaże ją do sądu wraz z niezbędnymi dokumentami. Sąd ma natomiast 3 dni na jej rozpatrzenie.

Zanim zostaniemy dopisani do rejestru może więc minąć nawet tydzień. Radzimy zatem złożyć już dzisiaj wniosek o dopisanie się do spisu wyborców. Wówczas mamy pewność, że tegoroczne wybory nas nie ominą.

Jeśli nie wiemy natomiast, gdzie będziemy przebywać 9 października, to zamiast dopisywania się do spisu postarajmy się o zaświadczenie o prawie do głosowania. Mamy na to czas do tego piątku.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika