Co przyniosła wizyta Prezydenta Ukrainy?
Prezydent Ukrainy z oficjalną wizytą w Polsce
Bezpieczeństwo i współpraca gospodarcza, a także kwestie historyczne – to główne tematy rozmów Prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ukraiński przywódca z Małżonką złożył w środę oficjalną wizytę w Polsce.
To pierwsza zagraniczna wizyta oficjalna Prezydenta Zełenskiego od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Prezydent Andrzej Duda zaznaczył na wspólnej konferencji prasowej, że głównym tematem rozmów były problemy bezpieczeństwa. – "Polska jest trzecim partnerem Ukrainy, jeżeli chodzi o wielkość wsparcia militarnego przekazywanego Ukrainie od początku rosyjskiej agresji" – mówił, dodając, że pierwsze są Stany Zjednoczone, a druga Wielka Brytania.
- "To my przekazaliśmy Ukrainie ponad 300 czołgów. To my przekazaliśmy Ukrainie armatohaubice Krab. To my przekazujemy Ukrainie wiele innego wyposażenia, w tym rakiety Piorun i inne, które znajdują się w naszym zasobie, aby pomóc obrońcom Ukrainy, którzy bohatersko stawiają opór rosyjskiemu najeźdźcy" – akcentował.
Prezydent podkreślał, że agresja Rosji nie jest tylko agresją wobec Ukrainy, ale także przeciw wolnemu światu.
- "Rosja chce z powrotem rozwijać swoją strefę wpływów. Dzisiaj tymi pierwszymi, którzy stawili jej twardy, zdecydowany opór, jest Ukraina. Dlatego wspieramy Ukrainę i dziękujemy wszystkim, którzy Ukrainę wspierają. I zapewniłem Pana Prezydenta, że będziemy Ukrainę wspierali nadal" – oświadczył.
Jak relacjonował Prezydent, rozmowy dotyczyły również zagadnień, które mają znaczenie na przyszłość, naszych wzajemnych relacji. – "Razem z Panem Prezydentem rozumiemy, że w myśleniu o przyszłości nie możemy zapomnieć także o przeszłości, że na tej przeszłości, także na jej trudnych elementach (…) będziemy mogli zbudować braterstwo między naszymi narodami na przyszłość" – mówił. Wspomniał, że omówione zostały kwestie historyczne, „które bardzo często są dzisiaj raną w wielu rodzinach”.
- "Będziemy realizowali spokojną, konsekwentną, dobrą politykę budowania więzi pomiędzy naszymi narodami, także w oparciu o politykę pamięci – uczciwej, rzetelnej pamięci" – przekonywał.
Prezydent mówił także, że Polska jest dzisiaj największym partnerem gospodarczym Ukrainy. – "Mamy nadzieję, że tak będzie również w przyszłości" – wskazywał.
W uznaniu znamienitych zasług w pogłębianiu przyjaznych i wszechstronnych stosunków między Polską a Ukrainą, za rozwijanie współpracy na rzecz demokracji, pokoju i bezpieczeństwa w Europie oraz niezłomność w obronie niezbywalnych praw człowieka Prezydent Zełenski został odznaczony Orderem Orła Białego.
Andrzej Duda zaznaczył podczas uroczystości, że Order Orła Białego jest najstarszym i najcenniejszym polskim odznaczeniem. Honorowane są nim wyjątkowe osoby, które swoim życiem, służbą publiczną, pracą dokonały wyjątkowych zasług dla Rzeczypospolitej, w szerokim znaczeniu, także w znaczeniu sąsiedztwa i tego, co ją otacza.
- "Nie ma wątpliwości, że jest Pan, Panie Prezydencie, Wołodymirze, jesteś człowiekiem absolutnie wyjątkowym" – podkreślił Prezydent RP.
Podczas wizyty w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Par, a także rozmowa Prezydentów w cztery oczy oraz w wąskim gronie.
Następnie rozpoczęły się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydenta RP i Prezydenta Ukrainy.
Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w niedalekiej przyszłości Ukraina będzie częścią Unii Europejskiej i wspólnoty transatlantyckiej. – "Chcemy budować wspólną przyszłość, dlatego ta wizyta jest tak zaplanowana" – mówił. Przekonywał też, że na każdym forum europejskim i światowym mobilizuje wszystkich naszych sojuszników i aliantów, aby wspierać Ukrainę ze wszystkich sił.
Prezydent podkreślił, że najważniejsze w sprawach bieżących jest wsparcie dla Ukrainy, aby udało się jej odeprzeć wroga – rosyjskiego najeźdźcę, ze swojego terytorium.
- "Mamy nadzieję, że to się wkrótce uda. Przesyłamy w miarę swoich możliwości wsparcie militarne, ale też chcę zapewnić Pana Prezydenta i Panów Ministrów, że na każdym forum europejskim i światowym, na którym jesteśmy i wypowiadamy się na temat aktualnej sytuacji, mobilizujemy wszystkich naszych sojuszników i aliantów do tego, aby wspierać Ukrainę ze wszystkich sił" – podkreślił Andrzej Duda.
W spotkaniu ze strony KPRP wzięli udział m.in. Szef KPRP Grażyna Ignaczak–Bandych, Szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz i Szef BBN Jacek Siewiera.
Po południu Prezydenci wzięli udział w Polsko–Ukraińskim Forum Gospodarczym. – Mimo wojny obroty Polski z Ukrainą są rekordowe, jesteśmy największym partnerem handlowym Ukrainy i wierzę, że tak właśnie pozostanie – mówił Andrzej Duda podczas forum.
Pary Prezydenckie spotkały się także z osobami zaangażowanymi w pomoc Ukrainie.
Wieczorem na Dziedzińcu Zamku Królewskiego Prezydenci Polski i Ukrainy wygłosili przemówienia do Polaków i Ukraińców, przebywających w Polsce.
- "Polaków i Ukraińców łączy wiele wieków wspólnej historii. Wspaniałej, ale w wielu momentach także i ogromnie trudnej, bolesnej. Popełniliśmy wzajemnie wiele błędów, za które zapłaciliśmy dramatycznie wysoką cenę. Zaborcy i okupanci nie raz próbowali nas skłócić, skierować przeciwko sobie w myśl zasady „dziel i rządź”" – mówił Andrzej Duda.
Jak dodał, takie próby są wciąż podejmowane. – "Dlatego z tego miejsca, wspólnie, wysyłamy dziś jasny przekaz do Moskwy, na Kreml: Nie uda Wam się nas skłócić!" – zapewnił.
To była pierwsza oficjalna wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. W trybie roboczym Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się dwukrotnie w Rzeszowie: w lutym 2023 r. i w grudniu 2022 r.
Prezydent RP złożył w tym czasie cztery wizyty na Ukrainie: w styczniu 2023 r. (we Lwowie spotkali się przywódcy Trójkąta Lubelskiego, a Prezydenci Polski i Ukrainy wspólnie odwiedzili Cmentarz Łyczakowski), w sierpniu 2022 r. (Andrzej Duda wziął udział w szczycie Platformy Krymskiej), w maju 2022 r. (Prezydent RP wygłosił orędzie przed Radą Najwyższą Ukrainy) i w kwietniu 2022 r. (Prezydent RP wraz z przywódcami Estonii, Litwy i Łotwy odwiedził wtedy m.in. Borodiankę, Irpień i Buczę – podkijowskie miejscowości zniszczone przez rosyjskie wojska).
Oficjalne spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Omówiono bieżące tematy dwustronne oraz kwestie związane z bezpieczeństwem i trwającą agresją rosyjską na Ukrainę. Podpisano 3 dokumenty o zakupie polskiego sprzętu wojskowego, produkcji amunicji i odbudowie zniszczeń wojennych. Szef polskiego rządu rozmawiał również o tranzycie zboża z Ukrainy oraz dalszej integracji Ukrainy z Unią Europejską.
Wsparcie i współpraca to dzisiaj główne osie przyjaźni polsko-ukraińskiej
Premier Mateusz Morawiecki i prezydent Wołodymyr Zełenski spotkali się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie omówili wiele ważnych kwestii dwustronnych oraz spraw bieżących dotyczących wsparcia Ukrainy w walce o wolność. Rozmowy dotyczyły także wspólnych przedsięwzięć i inicjatyw między naszymi krajami.
Jednym z ważnych tematów spotkania było zaangażowanie polskich firm w odbudowę zniszczeń wojennych. Podpisano dokument stanowiący fundament do pogłębiania dalszej współpracy - „Memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy“.
– "Jeden z tematów to przyszła odbudowa Ukrainy. Już setki polskich firm są gotowe do tej odbudowy. Podpisaliśmy dzisiaj już pierwsze umowy w tym zakresie. To też niezwykle ważne" – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.
Szef polskiego rządu podkreślił, że podczas rozmów między politykami, poruszono także kwestie historyczne, kwestię tranzytu ukraińskiego zboża do krajów trzecich oraz dalsze etapy w kierunku akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej.
– "Wiemy, że w momencie jak Ukraina będzie w NATO, także my będziemy jeszcze bardziej bezpieczni. Z tego miejsca mówię do Unii Europejskiej: Europo, miejsce bohaterskiego narodu ukraińskiego jest w NATO, jest w Unii Europejskiej" – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Wsparcie militarne i zakup polskiego sprzętu
Politycy dyskutowali o możliwości dalszego wsparcia Ukrainy w walce o wolność i bezpieczeństwo Europy. Od początku rosyjskiej inwazji, przekazaliśmy znaczące ilości ciężkiego sprzętu – w tym postsowieckie czołgi i samoloty, ale także czołgi Leopard 2. Polski rząd jest dziś otwarty na zakup polskiego sprzętu wojskowego przez Ukrainę.
W ostatnim czasie, Ukraina złożyła w Polsce zamówienia na znaczące ilości uzbrojenia polskiej produkcji – armatohaubice Krab, karabinki Grot oraz transportery opancerzone Rosomak. Jest to duży sukces polskiego przemysłu zbrojeniowego.
Podczas spotkania w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podpisano list intencyjny dotyczący zakupów przez Ukrainę sprzętu obronnego polskiej produkcji oraz dokument o kontynuacji współpracy między dwiema strategicznymi firmami zbrojeniowymi.
– "Ukraina kupuje od nas uzbrojenie produkowane w polskich zakładach. Trzeba to podkreślić, że ta broń, którą do tej pory przekazaliśmy - także ta, którą sprzedajemy, jak Rosomaki, które stoją tutaj za nami - to jest też broń, która w przyszłości będzie mogła stanowić ważną część uzbrojenia armii ukraińskiej - bo już stanowi bardzo ważną część uzbrojenia armii polskiej" – powiedział premier.
Kluczowa rola Polski w pomocy międzynarodowej
Polska stała się miejscem schronienia dla obywateli Ukrainy, którzy uciekając przed brutalną agresją rosyjską na ich kraj, zostali przyjęci z otwartymi ramionami w naszym kraju. Jesteśmy również jednym z najbardziej zaangażowanych krajów we wsparcie humanitarne i wojskowe. Stworzyliśmy także w naszym kraju główny hub logistyczny dla międzynarodowego wsparcia – rola Polski we wsparciu Ukrainy jest kluczowa, a Polacy są dziś przykładem solidarności i wsparcia.
– "Kiedy rosyjskie czołgi ruszyły na Ukrainę, my uruchomiliśmy dostawy pomocy humanitarnej i dostawy broni. Kiedy miliony ukraińskich kobiet i dzieci uciekały przed brutalną rosyjską przemocą, otworzyliśmy nasze bramy, nasze domy i pomogliśmy w tamtej tragedii" – podkreślił szef polskiego rządu.
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim o polskiej inicjatywie odszukiwania porwanych przez Rosję ukraińskich dzieci, którą koordynujemy z Komisją Europejską. Przyjął także podziękowania od prezydenta Ukrainy.
Prezydent Wołodymyr Zełenski z oficjalną wizytą w Polsce
Spotkanie z szefem polskiego rządu z prezydentem Ukrainy było jednym z głównych punktów oficjalnej wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie. Spotkał się on również z Prezydentem RP, który odznaczył go Orderem Orła Białego. Była to pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Ukrainy w Warszawie od czasu zbrojnej napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 r. Ostatnie spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Zełenskim odbyło się w Kijowie, 24 lutego 2023 r., w rocznicę rosyjskiej inwazji.
– "24 lutego było dla nas jasne, że rozpoczęła się nowa epoka: początek końca rosyjskiego imperializmu, rosyjskiego kolonializmu i nowe otwarcie polsko-ukraińskiego rozdziału oparte o prawdę i współpracę. Ta potworna wojna zbliżyła nasze narody do siebie, a nasza przyjaźń będzie fundamentem bezpieczeństwa Europy Środkowej na wiele dziesięcioleci a może nawet dłużej" – podsumował szef polskiego rządu.
Wizyta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce odbyła się na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy.
Memorandum dot. odbudowy Ukrainy podpisane
Wzmocnienie współpracy gospodarczej między Polską a Ukrainą w odbudowie naszego wschodniego sąsiada – to cel memorandum podpisanego dziś przez ministra rozwoju i technologii Waldemara Budę i wicepremiera Ukrainy Oleksandra Kubrakova.
- "Wojna nadal trwa, dlatego bieżąca pomoc i odpowiadanie na aktualne potrzeby jest teraz priorytetem. Jednak chcemy też wspierać Ukrainę później, w jej powojennej odbudowie. We współpracy z naszymi sojusznikami, partnerami i instytucjami międzynarodowymi, chcemy odegrać ważną rolę w odbudowie Ukrainy. Doświadczenie Polski jako centrum logistycznego dla bieżącej pomocy może zostać rozszerzone na centrum logistyczne na rzecz odbudowy Ukrainy" - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Dodał: - "Odbudowa Ukrainy to nie tylko odbudowa budynków, ale także modernizacja kraju i reformy umożliwiające członkostwo m.in. w Unii Europejskiej. Wsparcie odbudowy to także wymiana doświadczeń i know-how. Deklarujemy wsparcie Ukrainy w procesie dostosowań prawodawstwa do wymogów UE".
Memorandum zostało podpisane na zakończenie spotkania prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego z prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełenskim.
Cele memorandum
Strona ukraińska będzie przekazywać cykliczne informacje o planach i projektach, w tym ogłoszonych przetargach, realizowanych w ramach Narodowego Programu Odbudowy Ukrainy. Strona polska deklaruje gotowość do informowania partnerów ukraińskich o polskich przedsiębiorstwach zainteresowanych udziałem w odbudowie Ukrainy, w tym dostawami niezbędnych materiałów i wyrobów.
Polskie firmy już teraz wyrażają chęć udziału w powojennej odbudowie naszego wschodniego sąsiada. W czerwcu ub. r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Polską Agencją Inwestycji i Handlu uruchomiło nabór polskich przedsiębiorców zainteresowanych udziałem w projektach odbudowy. Do dziś zgłosiło się ich ponad 2100.
Wsparcie dla ukraińskich przedsiębiorców w Polsce
Od początku wojny granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 10 mln osób uciekających przed wojną. Ok. 1,5 mln obywateli Ukrainy nadal przebywa w Polsce. Wśród nich są także przedsiębiorcy. Dzięki przyjętej jeszcze w marcu 2022 r. ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy, przedsiębiorcy z tego kraju, którzy uzyskali numer PESEL w Polsce, mogą założyć i prowadzić firmę na takich samych zasadach jak obywatele Polski.
W ciągu roku wojny - od 24 lutego 2022 r. do 31 marca br. - do bazy CEIDG wpłynęło ok. 25 tys. wniosków o rejestrację działalności gospodarczej obywateli Ukrainy w Polsce.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z PAIH i innymi instytucjami podjęły działania, aby ułatwić start ukraińskim przedsiębiorcom w Polsce. Uruchomiono specjalną stronę internetową biznes.gov.pl/Ukraina, na której znajdują się informacje o zakładaniu działalności gospodarczej, ale też podejmowaniu pracy i zatrudnianiu obywateli Ukrainy.
PAIH oferuje bezpłatnie przestrzeń biurową z niezbędną infrastrukturą dla firm, w porozumieniu z ukraińską agencją Diia.Business. Dla lepszej komunikacji wprowadzona została obsługa w j. ukraińskim. Agencja obsługuje również program Poland. Business Harbour – kompleksowy pakiet wsparcia, ułatwiający firmom z branży IT relokację na terytorium Polski.
Ukraińskie firmy mogą również bezpłatnie korzystać z przestrzeni biurowej CoWork Ukraina. Swoją siedzibę udostępniła agencja PAIH w Warszawie.
Rząd dba także o to, aby pomimo wojny, utrzymywać bilateralne relacje handlowe. Już w czerwcu ubiegłego roku Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, przy wsparciu MRiT, wznowiła możliwość ubezpieczania należności w kontraktach eksportowych z kontrahentami ukraińskimi. Obecnie rząd pracuje nad zmianami w prawie umożliwiającymi ubezpieczenie m.in. projektów inwestycyjnych w Ukrainie.
Realna pomoc
Rząd wprowadził również zmiany w prawie uproszczające zasady nabywania sprzętu ochronnego na terytorium Polski, wywozu i tranzytu sprzętu ochronnego do Ukrainy. Uproszczone zasady dot. zakupu kamizelek kuloodpornych, hełmów wojskowych i policyjnych, ochraniaczy.
Polska przekazuje agregaty prądotwórcze i kontynuuje dostawy paliwa. Udzielamy również pomocy humanitarnej – budujemy w Ukrainie miasteczka kontenerowe dla osób wewnętrznie przesiedlonych. Ważne jest także wsparcie dyplomatyczne.
Rząd wspiera Ukrainę na arenie międzynarodowej i Unii Europejskiej – z inicjatywy Polski podejmowane są m.in. rozmowy o kolejnych sankcjach wobec Rosji. Jesteśmy również zwolennikiem wprowadzenia przez UE rozwiązań umożliwiających konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów. Polska przeznaczyła znaczne środki na pomoc Ukrainie, jednak potrzeby są tak duże, że mobilizujemy do pomocy wszystkie kraje. Przygotowujemy się także do powojennej odbudowy Ukrainy. Odbudowa tego kraju ze zniszczeń oraz jego modernizacja może kosztować nawet 750 mld dolarów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?