E-administracja bardziej przyjazna dla obywateli
Każdy z nas chce, by usługi publiczne były efektywne i przyjazne. Chcemy, by systemy informatyczne tworzone w oparciu o te same standardy były bardziej intuicyjne i z łatwością komunikowały się między sobą, bo dzięki temu sprawy urzędowe będziemy załatwiać sprawniej i szybciej. Właśnie po to w MAC powstaje projekt architektury korporacyjnej państwa. Jego podstawowe założenia zostały omówione na ostatnim posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji.
Zaprezentowane zostało tzw. podejście architektoniczne, które jest jednym z narzędzi strategicznego zarządzania procesem tworzenia i rozwoju elektronicznych usług publicznych oraz wspierających je systemów teleinformatycznych.
Projekt ma wspierać długofalowe i całościowe podejście do tworzenia publicznych e-usług tak, by rzeczywiście były one odpowiedzią na potrzeby obywateli. A podnoszenie poziomu satysfakcji obywateli z realizowanych efektywnie e- usług to jeden z ważnych celów administracji - wynika to również z dokumentów strategicznych państwa.
Podstawowe zasady architektury korporacyjnej, które nazywane są pryncypiami, mają standaryzować podejście stosowane przy projektowaniu i funkcjonowaniu elektronicznych usług publicznych w takich obszarach jak:
- procesy biznesowe,
- dane,
- aplikacje,
- zarządzanie,
- infrastruktura teleinformatyczna
Docelowo pryncypia powinny mieć zastosowanie do wszystkich e-usług publicznych, a nie tylko tych wytwarzanych i świadczonych przez administrację rządową.
Prace nad architekturą korporacyjną państwa trwają w MAC od wiosny tego roku i są w nie zaangażowane również inne instytucje:
- Główny Urząd Geodezji i Kartografii,
- Główny Urząd Statystyczny,
- Ministerstwo Finansów,
- Ministerstwo Gospodarki,
- Ministerstwo Sprawiedliwości,
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych,
- Ministerstwo Zdrowia
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Pierwszym produktem wspólnych działań jest właśnie zestaw 18 pryncypiów architektury korporacyjnej opisanych w dokumencie „Pryncypia architektury korporacyjne podmiotów publicznych na rzecz PO PC”. Dokument ten wraz z propozycjami mechanizmów zarządzania pryncypiami został przekazany członkom KRMC. Materiał będzie podstawą do dalszej dyskusji w ramach Komitetu i jego decyzji w odniesieniu do koncepcji, roli i mechanizmów architektury korporacyjnej podmiotów publicznych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?