Egzekucja abonamentu radiowo-telewizyjnego znacznie szybsza

Ministerstwo Finansów podejmie kroki w związku z przyspieszeniem ściągania zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego - poinformowała wczoraj Telewizja Polska. List w tej sprawie do resortu skierowano już w kwietniu.

Z prośbą o wsparcie do Ministerstwa Finansów wystąpili prezes Telewizji Polskiej, Janusz Braun i przewodniczący rady nadzorczej spółki Stanisław Jekiełek. - Konieczne jest w szczególności uaktywnienie Poczty Polskiej oraz urzędów skarbowych w procesie ściągania bieżących i zaległych opłat abonamentowych – napisali w liście do Ministerstwa.

Wczoraj Telewizja Polska na swojej stronie internetowej zamieściła informację, że resort odpowiedział na ich prośbę. - Intencją Ministerstwa jest zagwarantowanie efektywnej współpracy pomiędzy wierzycielami a urzędami skarbowymi w trakcie całego procesu egzekucji administracyjnej. – poinformował podsekretarz stanu Andrzej Parafianowicz.

Resort uzgodnił z Pocztą Polską nowe zasady postępowania egzekucyjnego, które mają przede wszystkim przyspieszyć procedurę ściągania zaległego abonamentu. Jedna ze zmian dotyczy możliwości przekazywania tytułów wykonawczych w formie elektronicznej.

Ministerstwo Finansów zapewniło jednocześnie, że cały czas trwają działania prowadzone przez urzędy skarbowe, mające na celu ściągnięcie opłat abonamentowych i kar za używanie niezarejstrowanych odbiorników. Przepisy w tej kwestii są na etapie ujednolicania.

W 2010 roku Trybunał Konstytucyjny wydał w tej sprawie orzeczenie mówiące, że egzekucja należności z tytułu zaległego abonamentu jest dopuszczalna i z punktu widzenia obowiązującego prawa możliwa. Obecnie abonament opłaca zaledwie milion gospodarstw domowych, czyli jedna trzynasta rzeczywistej liczby w Polsce.

Zgodnie z rozporządzeniem KRRiT pobiera się za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji. W tym roku wysokość abonamentu wynosi 18,5 zł za miesiąc.

(EG)